Зараз в ефірі:

Як психологічна підготовка допомагає виживати в екстремальних умовах?

28.06.2022
Як психологічна підготовка допомагає виживати в екстремальних умовах?

Як зберегти психічне здоров'я під час страхіть війни та яким чином уникнути посттравматичного стресового розладу після повернення до цивільного життя. Чому необхідна психологічна підготовка? Про це в ефірі Армія FМ розповів військовий психолог Родіон Григорян.

За словами фахівця, навіть якщо солдат озброєний, але розгубився, то не зможе ефективно дати відсіч ворогу.

— Найперше треба знати, що таке стрес і які є моделі поведінки під час цього стану. Коли ж є загроза життю, поранення, то це вже екстремальний, або бойовий стрес. В такій ситуації психіка може відреагувати дивно, і це нормально. Але ці стани можуть бути нефункціональними, адже в екстремальних умовах вимикається раціо і спрацьовують глибинні інстинкти: замри, бій, біжи. Наприклад, людина може невмотивовано вистрибнути з окопу і побігти на супротивника, коли цього не треба робити. Перше, людина має знати, що з нею відбувається у критичній ситуації. Друге, вміти правильно надати допомогу. Якщо все зроблено правильно, це допомагає в подальшому знизити прояви ПТСР. Підготовка — відпрацьовані до автоматизму рефлекси. Вони не менш важливі, ніж навички тактичної медицини, техніки саморегуляції. Їх теж потрібно відпрацьовувати. Треба вміти за кілька хвилин скинути зайву напругу, відновити сили. Ці навички в екстремальній ситуації спрацюють на автоматі, — наголошує психолог.

Родіон Григорян зазначає, що в Ізраїлі правилам виживання вчать із дитячого садочка. І за статистикою, рівень ПТСР в Ізраїлі найнижчий у світі — 3%. У нас, за різними джерелами, — до 30%. Якщо людина підготовлена і поінформована ще до участі в бойових діях, то під час екстремальних ситуацій знатиме, що з нею відбувається. Така людина може допомогти і ближньому вийти із нефункціонального стану. Якщо розвивається протягом 3 днів гостра реакція на стрес, обізнана людина може її відслідкувати і звернутися за допомогою.

— Окрім надання першої психологічної допомоги, ми навчаємо технікам саморегуляції. Їх дуже багато, але елементарні — це кілька видів дихальних вправ. Наприклад, щоб активізуватися, видих має бути коротший за вдих. Щоб розслабитися: вдих з рахунком на два, видих — на чотири. Також ефективні знання про біологічно активні точки. Є вправи з бодідинаміки, з тілесно-орієнтованої терапії. Також є певні вправи із використанням уяви, — звертає увагу фахівець.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток