Зараз в ефірі:

Удосконалюємо закони для військових відповідно до запитів на "гарячу лінію" - Юридична сотня

29.08.2017
Удосконалюємо закони для військових відповідно до запитів на "гарячу лінію" - Юридична сотня

У програмі "Точка Доступу" голова Громадської організації "Юридична Сотня" Леся Василенко. Говоримо про зміни до законодавства, які стосуються військових.

Також анонсуємо старт спільної програми "Юридичної Сотні" та "Армії FM" - "Військовий юрист".


У Верховній Раді зареєстровано кілька законопроектів, співавторами яких є юристи "Юридичної сотні". Найбільшою нашою роботою є законопроект №6268, який надає змогу отримати одноразову грошову допомогу членам сімей померлих учасників АТО, які помирають після звільнення зі служби. Коли людина отримує поранення або захворювання у зв'язку з виконанням бойових завдань і отримує довідку про непридатність до несення військової служби, то згідно закону її вважають цивільною особою. А родини цивільних осіб не можуть отримати певні виплати. 

На жаль, у нинішньому законі є обмеження. Ми взяли нюанси діючого закону за основу і подали законопроект, згідно якого родини військових, які померли впродовж трьох місяців після звільнення у зв'язку з хворобою або травмою, можуть отримати виплати.

Є альтернативний законопроект депутатів з Комітету з безпеки і оборони, які цей строк продовжили до 1 року. Після канікул депутати будуть голосувати за той чи інший варіант. Звісно, чим більший термін, тим більші соціальні гарантії для родин військових.

Гаряча лінія допомоги ГО "Юридична Сотня": 0 800 308 100

- 126 законопроектів - це не лише цифра, а й показник роботи. В чому складність просування будь-якого законопроекту в умовах роботи Верховної Ради?

Законопроект - це документ, папірець із словами. Недостатньо просто передати його в комітет. Треба, щоб його хтось просував. Потрібна мотивація суспільства, цільової аудиторії. Це адвокація, саме цим ми займаємось. 

Зі спілкування з військовослужбовців ми дізнались, наприклад, про сподівання, що буде прийнятий законопроект і можна буде ввозити машини на територію України з-за кордону, не сплачуючи мита. Таких законопроектів наразі зареєстровано 4. Це питання не буде розглядатись профільними комітетами. Безмитове ввезення машин саме цими категоріями населення містить в собі дискримінаційні ознаки, корупційні ризики. Є ризик того, що військові можуть використовуватись як механізм для ввезення машин, що вплине на ринок виробництва автомобілів всередні країни. Зараз позиція парламенту дуже чіткою. Якщо подивитись на авторів законопроекту, видно, що вони не дуже активно цим питанням займаються. 

- Це питання дуже гостро стоїть на сході України, де бійці потребують машин, волонтери самі купують і відвозять потрібну техніку. 

Ввезення транспорту як гуманітарної допомоги (карети "швидкої", для бойових призначень тощо) - це одна історія. Це питання врегульовується навіть на рівні Адміністрації Президента. Інший аспект - це право учасника бойових дій ввозити для власних потреб машини. Це тема, з якою дуже легко заслужити довіру та прихильність учасників АТО. Але треба бути обережними і не вестись на маніпуляції. 4 законопроекти на одну тему - це не просто так. Жоден з них не просувається. На це треба звернути увагу. 

Досі наше законодавство містить низку дискримінаційних положень, які не дозволяють просуватися жінкам по службі. Таким чином народився законопроект №6109 і він врегульовує актуальні питання. Наприклад, до якого віку жінки можуть підписувати контракт зі ЗСУ. На сьогодні це 40 років, тоді як у чоловіків він на 20 років вищий. 

Потрібно урівняти ці категорії. 

- Чи відчувається на сьогодні різниця у грошовому забезпеченні між жінками і чоловіками?

Питання стає гостро, коли ми говоримо про посади. І сьогодні ще зустрічаються випадки, коли жінка виконує не ті посадові обов’язки, які має виконувати по штату. Відповідно отримує менше грошове забезпечення, виконуючі більше. Тому потрібно змінювати законодавство і у цьому напрямку. Після цього законопроекту у нас вже є план дій з питань, які мають врегулювати гендерні питання на законодавчому рівні. Це питання викликає часто негативний резонанс у суспільстві, але це не є проблемою жінок. Це більше проблема наших чоловіків, які не сприймають і не бажають сприймати те, що жінка, яка пішла на війну, зробила цей вибір свідомо. У чоловіків ще є стереотип, що це жінка і її потрібно захищати. Гендерне питання це не проблема армії. Це проблема усього суспільства. Цей законопроект отримав схвальне рішення профільного комітету і виноситься на голосування. 

- Хотілося ще б поговорити про законопроекти, які стосуються тих учасників бойових дій, які отримали поранення і хотіли би повернутися на військову службу.

Над цими законопроектами працювали  Міністерство оборони України, представники Генерального штабу. А «Юридична сотня» лише підняла це питання на поверхню і привернула до нього увагу. Ми взялися за це, тому що в певний момент на нашу «гарячу лінію» почастішили дзвінки, які стосувалися саме цього питання

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток