Зараз в ефірі:

Україна відзначає День журналіста

05.06.2020
Україна відзначає День журналіста

Свято встановлене згідно з Указом Президента від 25 травня 1994 року. Спочатку святкувати планували 15 травня. У цей день в нашій країні вперше вийшла газета українською мовою «Зоря Галицька». Пізніше ухвалили рішення про те, що для професійного свята журналістам відведуть 6 червня. Саме в цей день 1992 року Спілка журналістів України увійшла до Міжнародної федерації журналістів, яка є найбільшою у світі організацією професійних працівників ЗМІ.

 

Слова "журналіст" і "журналістика" походять з французької мови. Journal — "газета" — виникло як скорочення словосполучення papier journal і означає «щоденний папір (листок)», що своєю чергою походить від латинського «щоденна звістка». Тобто журналісти — це вісники, ті, що оповіщають, приносять щоденні звістки. Прообразом газети вважають стародавні рукописні новини.

Вважається, що перша газета вийшла друком у 1605 році у французькому Страсбурзі. А от перше успішне щоденне видання з’явилося в Британії — газета The Daily Courant друкувалася з 1702 по 1735 рік. З часом і з розвитком суспільства преса сформувалася як впливовий соціальний інструмент під титулом «Четверта влада» (Fourth Estate — «четвертий стан»). Цей вислів, який згодом став терміном, приписують Томасу Карлейлю і Жан-Жаку Руссо.

В Україні журналістика як професія виникла в ХІХ столітті. Наступні 100 років вона намагалася розвиватися, але шансів на те у неї було обмаль — журналістам дозволялося рухатися вузькоколійкою марксизму-ленінізму, агітації-пропаганди — все інше було полем суцільних табу. З початком незалежності відбулось відродження традицій української журналістики, але, знову ж таки, на неї, як і на суспільство, чатували нові небезпеки та нові виклики — самоцензура, важкий спадок посттоталітарного минулого, продажність, сумнозвісні «темники», готовність писати замовні матеріали та багато чого іншого. А тим часом, журналістика повинна бути, передусім, вільною і чесною, а не «правильною».

Крім Дня журналіста, існують й інші професійні свята журналістів — Міжнародний день солідарності журналістів (8 вересня), Міжнародний день спортивного журналіста (2 липня), День україномовної преси (12 листопада, свято не офіційне), День працівників радіо, телебачення та зв’язку України (16 листопада).

Вітаємо своїх колег із професійним святом і бажаємо з гідністю і відповідальністю нести високе звання — журналіст, а ще професійного зростання, цікавих тем та сюжетів, а також натхнення та розвитку.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток