Зараз в ефірі:

«Україна зараз є полем інформаційної боротьби», - політолог Олександр Курбан

01.10.2020
«Україна зараз є полем інформаційної боротьби», - політолог Олександр Курбан

Яка зброя страшніша за ядерну та чи можна здобути перемогу у сучасних гібридних війнах, у програмі «Інформаційний фронт» розповів політолог Олександр Курбан.

 

 

 

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Що таке інформаційні технології та якими вони бувають?

Олександр Курбан: Сучасні інформаційні технології в контексті інформаційнх війн багатошарові, десь навіть гібридні. Перше – цифрові технології. Друге – гуманітарні, або управлінські технології. Третє – психотехнології. 

Костянтин Богатирьов: Як ці технології використовують у мілітарній  сфері саме під час війн?

Олександр Курбан: Інформаційні технології можна використовувати по-різному. От як лопату, якою можна копати землю, а можна й вбити. У контексті інформаційних війн такі технології використовують деструктивно. Це специфіка донесення інформації, щоб вона викликала негативні емоції -  страх, агресію. Це ті ж методи, що й в рекламі, але використані з метою зашкодити. 

Костянтин Богатирьов: У нас точиться гібридна війна. Які сучасні інформаційні технології використовує Російська Федерація проти України?

Олександр Курбан: Росія зараз використовує найсучасніші технології і витрачає на це чимало коштів. Торік-позаторік саме в інформаційну війну вони вклали десь 3-3,5 мільярди доларів. Тож їм вдається в інформаційному плані, особливо в площині інтернет-технологій, завдавати чималої шкоди. Вони тручаються в вибори в демократичних країнах і так далі. І це мова йде лише про донесення інформації. Якщо казати про глибокі маніпуплятивні деструктивні технології, які діють на рівні підсвідомості, то Росія застосовує зброю масового ураження поза усілякими домовленостями, конвенціями. Я би сказав, що Нюрнберзького трибуналу Росії буде мало, коли все це закінчиться. 

Костянтин Богатирьов: Ви можете навести свіжі приклади застосування саме таких сучасних інформаційних технологій Російською Федерацією?

Олександр Курбан: Розкажу не стільки про свіжу,  скільки про дуже небезпечну технологію - нейромаркетинг. Вже доведено, що на 80% людина ухвалює рішення підсвідомо і тільки 20% грає досвід, знання і так далі. Тож ті, хто вміють належним чином сформулювати повідомлення, можуть контролювати ситуацію. З 80-х років 20 століття ця технологія використовувалась переважно в комерційній сфері, особливо в рекламі. На початку двохтисячних її активно почала використовувати для реалізації військових задумів в інформаційному полі Росія. Завдяки таким маніпуляціям несвідомо нас підштовхують до певних висновків, рішень, вводять у певні емоційні стани. А як казав свого часу Сунь-цзи: «Хто тебе дратує – керує тобою». 

Костянтин Богатирьов: Як ми можемо протидіяти інформаційному впливу?

Олександр Курбан: Найперше маємо усвідомити, що потрапили під удар. Немає в українському суспільстві людей, які стоять поза війною, навіть якщо вони кажуть, що, мовляв, втомились від неї. Кожен має обрати: він жертва чи активний боєць. Головний маркер інформатаки – після отримання інформації різка зміна емоційного стану. Треба навчитися розпізнавати ці стани, критично сприймати інформацію, не поширювати її далі. Потрібно знати правила інформаційної гігієни, і тоді ви не будете потрапляти на гачок.

Костянтин Богатирьов: Які інформаційні технології використовують наші структури? 

Олександр Курбан: Спроби працювати в інформаційному полі не системні. Бракує базових досліджень, цільових програм для розвитку таких технологій. Все робиться ситуативно і тримається на ініціативі волонтерів. Ми працюємо з іноземними партнерами. Але такі дослідження коштують дуже дорого і в держави немає вільних грошей, а спонсори поки не зовсім розуміють, що це таке і не завжди підтримують тих, хто працює в цьому напрямі.  

Костянтин Богатирьов: А які напрацювання в іноземних інституцій щодо інформаційної протидії?

Олександр Курбан: Весь світ, на відміну від нас, вже живе на стадії переходу від формату Web 3.0 до Web 4.0. Нині вже в інформаційних війнах використовують технології штучного інтелекту, нейронні мережі як алгоритм комп’ютерних програм, принципи ройового інтелекту. Найперспективнішим напрямом є використання штучних нейронних мереж для створення комп’ютерних програм із виявлення, оцінки та протидії інформаційним атакам у соцмережах. В Україні є кілька таких програм на основі нейронних мереж, які діють в цьому напрямі, але поки вони ще досить недосконалі. 

Костянтин Богатирьов: Які іноземні технології мають брати на озброєння наші  силові структури, щоб здобути перевагу в інформаційному протиборстві?

Олександр Курбан: Насправді ми в цих процесах не бідні родичі, нам є що показати. Ми зараз є тим самим полем інформаційного протиборства, на якому ці технології формуються. Але нам бракує фахівців відповідного профілю і ресурсів, які можна було б вкладати в підготовку кадрів, дослідження. 

Костянтин Богатирьов: Які переваги і можливості від співпраці з іноземними структурами, зокрема ЄС і НАТО, може здобути Україна?

Олександр Курбан: Це участь у спільних проєктах, зокрема міжнародних навчаннях. Наприклад, одним із компонентів навчання «Об’єднані зусилля» якраз була боротьба в кіберпросторі. За підрахунками експертів, щоб Україна піднялась на високий щабель розвитку в ІТ-технологіях, зокрема інформаційній безпеці, нам треба на рік від 3 до 5 млн доларів виділяти на такі програми протягом 3-4 років. 

Костянтин Богатирьов:  Була оприлюднена інформація, що Євросоюз збирається відкрити в Україні центр інформаційної протидії. Чи перспективна така співпраця?

Олександр Курбан: Чим більше таких майданчиків, тим результативнішою буде робота. Наприклад, ми 6 років поспіль проводимо міжнародний форум з інформаційної безпеки, на якому зустрічаються представники 5-6 країн. Щорічно влаштовуємо тренінги з комунікаційної безпеки. Нині активно співпрацюємо з Естонією та Латвією. 

Костянтин Богатирьов: Чи готують в Україні фахівців з інформаційного протиборства?

Олександр Курбан: Таких спеціалістів готують у різних вишах. Гуманітарного профілю з інформаційної безпеки готують у Військовому інституті при КНУ ім. Т.Шевченка, у ВІТІ більше технарів, а також в Житомирі, в Одесі. Тобто середовище вже сформувалося, тепер потрібно це скоординувати, щоб якась була підтримка з боку держави. 

Костянтин Богатирьов: Ваші прогнози щодо розвитку інформаційних технологій саме в Україні?

Олександр Курбан: У нас нині є унікальна можливість випередити багато країн у здобуті досвіду на інформаційному полі бою. Проти нас застосовуються такі технології, яких ще світ не бачив. В принципі, це зброя масового ураження, яка завдає шкоди більше ніж ядерна, хімічна, біологічна. Від інформаційної російської агресії відчуватиме наслідки ще 4 покоління українців. Тому нам потрібно розвивати ці технології, бо потенціал у нас є.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток