Українці відзначають одне із найважливіших свят державності — День Соборності України

Українці відзначають одне із найважливіших свят державності — День Соборності України

Свято відзначається щорічно 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно свято встановлено Указом Президента України від 21 січня 1999 року.

 

 

 

 

Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель, в єдину Україну. Стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, в єдину соборну Українську державу.

Акт злуки, який об’єднав Українську Народну Республіку та Західноукраїнську Народну Республіку в єдину державу, був не тільки важливим юридичним документом, він підтвердив бажання українців об’єднатися та жити разом в єдиній та самостійній державі. Це була основоположна подія для українського державотворення.

Однак тоді об’єднання України відбулося суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття. Внаслідок невдач Української революції 1917-1921 років державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі.

Вже у новітній історії, 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності.

Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час — автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.

У наш час яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні щороку.

Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і свободу.Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісна Україна — це повернення окупованих Криму і окремих районів Донеччини та Луганщини, а також захист кордонів нашої країни.

День Соборності — це нагадування для всіх українців про те, що сила нашої держави — в єдності українських земель, а сила народу — в єдності людей. Лише разом ми можемо досягти головної мети — розбудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, забезпечення добробуту нинішніх і наступних поколінь українців!

Зі святом, українці! З Днем Соборності!