Зараз в ефірі:

Українці зустрічають Різдво!

06.01.2022
Українці зустрічають Різдво!

Різдво Христове — друге за значущістю свято для православних, після Великодня. Воно прославляє народження Ісуса Христа Спасителя світу. Для українців — це важливе родинне свято, сповнене давніх традицій, цікавих прикмет та, звісно, смачних частувань.

 

 

 

 

Святий вечір 6 січня та Різдво 7 січня — це одні з найважливіших свят року, які відзначають православні Церкви, афонські монастирі, а також католики східного обряду і деякі протестанти, що дотримуються Юліанського календаря. Свято Різдва належить до 12 великих християнських свят. Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія — народження Сина Божого Ісуса Христа у Віфлеємі (Ісус у перекладі з єврейської означає «спасіння»). Віряни переконані, Ісус Христос був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства.

Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту — Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Наші пращури у цей час виконувалися всі хатні роботи: білили світлицю, прибирали розписами, вивішували найкращі рушники, розкладали килими. Покуття оздоблювали особливо урочисто й прикрашали запаленою свічкою чи лампадою. Тут ставили перший символ усіх трьох зимових свят — дідух (сніп з колосків жита чи пшениці, зібраних наприкінці жнив). І найголовніше, під час посту люди намагаються духовно очиститись та покаятись у гріхах.

За традицією Різдво в Україні починається 6 січня зі Святого вечора Святвечора. Господині готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками й кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.

Родина сідає вечеряти лише після того, як на вечірнє небо зійде перша зірка — господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву і благословляє їжу.

Кутя окраса столу. Це перша страва, яку їдять. У різних регіонах її готують і рідкою, і густою. Незмінними є горіхи (цілі або подрібнені), мед, мак, родзинки. Головна умова, щоб було смачно. Звичайно, перша ложка куті дістається господарю дому. На Святий Вечір заведено збиратися родиною, не ходити в гості, бажано не запізнюватися на вечерю. Символ свята зелена ялинка. Зірка на верхівці дерева — символізує Вифлеємську зірку, що яскраво освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. За повір'ям, опівночі з 6 на 7 січня треба відчинити вікна і двері, щоб Різдво увійшло до будинку. У цей день заведено помиритися з тими, з ким були у сварці, пробачати будь-які образи, щоб відчути всю радість та чарівність не тільки свята, а й життя.

7 січня віряни йдуть на богослужіння, зазвичай літургія починається вночі. Згідно із церковною традицією, 7 січня можна снідати лише після того, як сім’я повертається із церкви. Родина збирається за святковим столом, вітаючи один одного словами: "Христос народився! Славімо його!"

Першу ложку має з’їсти голова родини та благословити трапезу. Лише після цього інші члени сім’ї можуть приступати до частування. З початком Різдва вже можна вживати скоромне. Власне до свята в кожному господарстві кололи свиней, щоб наготувати різноманітні м'ясні страви. За правило було приходити один до одного в гості. За святковою вечерею заведено співати різдвяних пісень, бажати один одному здоров'я і згадувати все хороше, що було торік.

Різдво це свято милосердя, тож не можна відмовляти нужденним у милостині. Звісно у свято Різдва заборонено лихословити й сваритися. Також забороняється шити, прати, прибирати, працювати в хаті і робити іншу фізичну роботу. Народження Христа слід зустрічати охайними, не можна святкувати у старому, брудному одязі.

Від 7 січня починаються 12-денні святки, що закінчуються на свято Водохреща (19 січня).

Унікальною українською традицією Різдва є колядники. Усі три дні святкування супроводжуються співами колядок. Колядують під час застіль, та коли йдуть один до одного в гості. Ще одна українська різдвяна традиція вертепи, пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі. Діти і дорослі розігрують сцени народження Христа, розносять по домівках кутю і співають різдвяні пісні. Традиційно заведено давати колядникам частування і гроші. Неодмінний атрибут вертепу — різдвяна зірка. Її вважають символом радості, саме вона несе новину про народження Ісуса.

Різдво родинне свято, тому і провести його потрібно разом із рідними, близькими та з людьми, яких ви любите та цінуєте. І нехай у ці світлі дні у ваших домівках та серцях панує радість, добро і любов!

Щасливого Різдва!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток