Українська Чорноморська громада в Криму 1917 року

Українська Чорноморська громада в Криму 1917 року

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються на ефемерну історичну справедливість, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

Наприкінці березня з ініціативи гуртка «Кобзар» у Севастополі було скликано перші збори українців-моряків, а 7 квітня 1917 року — другі, на яких було обрано Головну Раду Української Чорноморської Громади. Про те, який резонанс серед різних верств населення викликали ці збори, свідчать тогочасні газетні повідомлення. Так, «Крымский вестник» за 11 квітня повідомляє, що на других зборах Української Чорноморської Громади було близько 5000 матросів і громадян Севастополя. 

Тоді ж і були розподілені посади в Раді Української Чорноморської Громади. Рада об’єднала зусилля моряків-українців із головною метою — створити в майбутньому український флот, який підпорядкувався б урядові Центральної Ради. Тоді ж виявилося, що ще наприкінці квітня майже на всіх кораблях Чорноморського флоту вже існували свої корабельні ради чи українські гуртки. Так, на кожному лінійному судні вже були свої «ради», діяльність яких контролювалася полковником Савченко-Більським.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі, і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.