Українські організації в Криму навесні 1920 року

Українські організації в Криму навесні 1920 року

Питання територіальної приналежності Криму актуальне й у наш час. Інтернет переповнений пропагандистськими гаслами на зразок: «Крым — русская земля», «Севастополь — город русских моряков». Окупанти посилаються на ефемерну історичну справедливість, за якою Крим мав би належати Росії. Та чи так воно насправді? І чи справді заслужено Крим належить Україні? Що ж, спробуймо з'ясувати це питання разом.

 

Навесні 1920 року українські патріоти в армії вже мали в Криму свою організацію. Можливо, що підпільна українська військова організація мала назву «Батьківщина», а її отаманом був повноважний представник уряду УНР, якого делегували у 1919 році у війська Денікіна з метою об’єднання всіх українських організацій.

Серед українських організацій Криму популярною була УНРівська платформа, яка допускала компроміс з Врангелем на антибільшовицькій основі за умов визнання суверенітету України.

Очевидно, що були й противники УНР серед українців, бо в Криму сконцентрувалася на той момент помітна кількість колишніх гетьманців. І все ж таки низка легальних заходів українських організацій в Криму була пов’язана з підпільним штабом. Так, наприклад, 29 липня 1920 року у Севастополі відбулося об’єднане зібрання представників від військових та українських організацій на території Криму.

Врангелівське керівництво так і не дозволило створити українські частини у своїй армії, не досягло згоди з УНР. Тому восени 1920 року настрої в українському підпіллі радикалізуються.

Слухайте новий випуск у неділю о 16:00 на хвилях Армія FM або читайте у розділі, і ви дізнаєтесь ще більше фактів про приналежність Криму до України.