Вадим Свириденко: Головне – не замикатися в собі і знаходити себе у будь-якій справі

Вадим Свириденко: Головне – не замикатися в собі і знаходити себе у будь-якій справі

175 кандидатів у 8 спортивних дисциплінах – змагання «Ігри нескорених» відбудуться 12 травня в Києві. Про них, про адаптацію ветеранів з ампутаціями та про те, як знайти себе після війни розповів уповноважений президента України з питань реабілітації учасників АТО Вадим Свириденко та його помічник Костянтин Вінніченко.

Сергій Жуковський: Завтра відбудеться відбір на «Ігри нескорених». Як відбувалась підготовка?

Вадим Свириденко: Почали відбір і підготовку ще минулого року, після участі в іграх у Канаді. Наша команда тоді виборола 14 медалей і вже подумали, що будемо робити в Австралії. Бажаючих на той момент була колосальна кількість. Бійців, які подали заявки і зараз багато. Вони не лише з Києва. Був відбір в Одесі, Львові. На сьогоднішній день близько 200 чоловік приїдуть в Київ і виборюватимуть право поїхати на змагання до Австраліїї. Це шість видів спорту, багато категорій для поранених. У всіх мають бути рівні умови. Тому, завтра буде чудовий день. В 9:00 починається захід на стадіоні «Піонер», на вулиці академіка Туполєва, 22д. З плавання змагання будуть на ЦСК, і на Трухановому острові змагання з велоспорту. Цього року ми дещо розширили ожливості. Якщо минулого року були звичайні велосипеди, то цього року – адаптовані, триколісні. Хлопці, які втратили ноги, зможуть також прийняти в цьому участь. І це завдяки «Іграм нескорених», які були минулого року.

Сергій Жуковський: Розкажіть про тих хлопців, які подають заявки на учать в змаганнях.

Вадим Свириденко: Ці хлопці – учасники бойових дій. Тут немає спеціально відбору, це хлопці і з ЗСУ, Нацгвардії, добробатів. Всі, хто був учасником, отримав поранення, пройшли реабілітацію і на сьогоднішній день активно приймають участь у спорті і готові нести наші прапори за кордоном, і показувати, наскільки в нас сильна українська армія. Це в рамках проекту реабілітації військових.

Сергій Жуковський: У вас є власна історія, наскільки така реабілітація є дієвою?

Вади Свириденко: Я цю реабілітацію почав ще в Америці. Спочатку було просто бажання ходити. Поставив собі таке правило – хочеш гарно ходити, почни бігати. Американці дали мені таку можливість, зробили протези. І якщо спочатку ми дивилися на американців, то потім їм казали: «Дивіться, що роблять українці, чому ви так не робите?». Нас було шість чоловік і ми пройшли реабілітацію і нас запросили на марафон морської піхоти. Я два роки поспіль брав участь в марафоні морської піхоти, де біг 10 км, «Invictus games»… Там такий колосальний дух, там з’їжджаються ветерани з усього світу. До тебе приходять з інших країн, дякують за службу, ми розповідаємо про Україну, нашу війну. Хтось десь чув, але хочуть уточнення. Тому, у нас ще важлива місія – представляти Україну. Цього року в нас також буде марафон морської піхоти, хочу поїхати, якщо він не співпаде з Invictus, бо в жовтні і там, і там.

Сергій Жуковський: Тобто, ви маєте сили і цього року брати участь в марафонах?

Вадим Свириденко: Я продовжую займатися, для мене реабілітація через спорт продовжується. Я бігаю, плаваю, в мене вдома маленький спортивний зал. Займаюся щодня.

Сергій Жуковський: Наскільки є дух змагання в таких заходах, чи там більше дух прийти поспілкуватися?
Вадим Свириденко:
Ви праві, ми там не конкуренти. Ветерани збираються і говорять про свої плани на майбутнє, свої досягнення, діляться і потім йдуть тими самими кроками, ще й в вдосконалюються. І виходять дуже сильні спортсмени.

Сергій Жуковський: Є ще такий захід, як «Кубок нескорених», розкажіть про цей захід.

Вадим Свириденко: 19 травня на стадіоні ім. В. Баннікова відбуватиметься «Кубок нескорених» з футболу для хлопців, які втратили ноги і хлопці, які отримали поранення легкого і важкого ступеня. Це перший кубок також в рамках реабілітації атовців. За правилами футзалу – 5 плюс 1.

Сергій Жуковський: Чого очікувати, хто буде?

Костянтин Вінніченко: Якщо ми говорили про «Ігри нескорених» - це більше демонстрація індивідуальних показників ветеранів. А «Кубок нескорених» - це турнір футбольний, де хлопці готувалися командно. Буде 8 команд з різни міст і вони в більшості до початку оголошення не були знайомі між собою. Тут є важливий адаптаційний момент, який у військових називається «бойове злагодження». Хлопці зараз проходять тренування – це теж злагодження, але спортивне. Але дійсно, немає завдання когось перемогти, це демонстрація власних можливостей, це осередок «рівний рівному».

Сергій Жуковський: Якими будуть нагороди?

Костянтин Вінніченко: Всі учасники отримають медалі «учасник турніру», команди, які займуть перше, друге і третє місця – отримають золоті, срібні і бронзові. І переможець отримає кубок і команда всіх гравців-переможців отримають квитки на фінал Ліги Чемпіонів, який буде 26 травня в Києві.

Сергій Жуковський: Що ще планується?

Вади Свириденко: У нас є нові програми. Наприклад, сім чоловік поїдуть в Шотландію, де братимуть участь у марш-кидку і представлятимуть Україну. Вони були поранені. Восени буде марафон морської піхоти. Ми хоче створити національну спортивну спілку, в якій об’єднати ветеранів і надати їм можливість для спортивного розвитку.

Марія Стецюк: У нас є питання від слухачів до Вадима: Щоб ви сказали хлопцям з ампутаціями, коли в них трапляються моменти відчаю?

Вадим Свириденко: Якщо проблеми – телефонуйте нам, ми обов’язко приїдемо і підтримаємо. Головне, не замикатися в собі, шукати себе – в спорті чи в іншій справі. Але обов’язково треба себе знайти. Зараз держава робить багато програм і по навчанню, і по реабілітації. До того ж, в нас є багато «Ігор», приєднуйтеся і разом будемо як одна команда.