Зараз в ефірі:

Ветеран — той камінчик, з якого ми збудуємо потужну державу, — Юрій Пустовій

15.10.2020
Ветеран — той камінчик, з якого ми збудуємо потужну державу, — Юрій Пустовій

Про проєкт «Урок звитяги», який стартував цьогоріч, 1 вересня, в ефірі програми Ранкова кава розповів керівник експертної групи з національно-патріотичного виховання Міністерства ветеранів Юрій Пустовій.

 

 

 

 

 

Нікіта Гросс: Як виникла ідея і як довго працювали над її втіленням у життя?

Юрій Пустовій: Наші ветерани — молодці, вони відвідують школи, спілкуються з молоддю, розповідають свої історії та своїх товаришів. Назва «Уроки мужності» пішла ще з колоніального періоду,  тоді з ветеранами Другої світової війни відбувались зустрічі. Ми змінили назву на «Уроки звитяги», бо це надихання на перемогу, на рух вперед. Ветерани діляться своїм досвідом, але їм потрібна допомога в наданні ширшої інформації щодо військової історії України. Бо діти деталізовано військову історію не вивчають, багато цікавих моментів вони не знають і не цікавляться. Тож ми готуємо якраз історичні матеріали для ветеранів, працівників освіти, щоб вони могли дітям доносити таку цікаву інформацію.

Нікіта Гросс: Як ви шукаєте ветеранів, охочих долучитися до таких виховних годин?

Юрій Пустовій: Є певна кількість ветеранів, які самостійно займалися «Уроками мужності» і зустрічалися зі школярами. Вони вже мають досвід спілкування з молоддю. Інших ветеранів ми шукаємо, надихаємо на співпрацю. Зараз готуємо курс, як правильно спілкуватись зі школярами. Залучатимемо освітян, які будуть розповідати про вікову психологію, як цікавіше з дітьми уроки проводити. Дуже цікаві візуальні матеріали готує Український інститут національної пам’яті. Мінветеранів в цьому напрямі з ними співпрацює.

Нікіта Гросс: Окрім назви, чи змінилася концепція проведення таких уроків?

Юрій Пустовій: Ми намагаємось надихати дітей бути цілеспрямованими і перемагати не тільки в армійському житті, а й в цивільному. Їх треба надихати чимось героїчним. Щоб вони прагнули стати на захист держави не через конституційний обов’язок, а через гордість. Тоді ми здобудемо сильну націю і наша країна стане набагато потужнішою.

Нікіта Гросс: Зустрічі проходять у формі лекцій чи якось активніше?

Юрій Пустовій: Ветерани із досвідом самі продумують, як їм працювати. У кого таких навичок немає, для них ми підготували матеріали — і лекційні, і з елементами візуалізації. Дуже заходять дітям відео з персоналіями, які розповідають про свій військовий досвід. Якщо ми не почнемо дітям закладати зразки патріотизму і громадянської позиції наших ветеранів, героїв, то їх і не будуть шанувати у суспільстві.

Нікіта Гросс: Які уроки плануєте провести до Дня захисника?

Юрій Пустовій: На 14 жовтня ми вже пропрацювали тематику для кожної учнівської категорії — з 5 по 11 клас. Саме по історичних подіях, які вони саме вивчають. Намагаємось розповісти щось незвичне, чого немає в шкільній програмі. І найголовніше, старшокласникам треба доносити, що таке війна, як вона починається і як її можна уникнути.

Нікіта Гросс: Серед учнів яких класів найпопулярніші «Уроки звитяги»?

Юрій Пустовій: Діти дуже цікавляться козаками. Вони охоче слухають про період Карпатської України, коли українці боролись проти потужної угорської армії. І дуже цікавляться періодом УПА. Адже ця армія набула найбільшого досвіду в партизанській війні.

Нікіта Гросс: Якими мають бути уроки до кінця навчального року?

Юрій Пустовій: Плануємо щомісячно давати ветеранам матеріали на одну виховну годину, приурочену до певних дат. До початку навчального року підготували матеріали, присвячені 29 серпня, Дню вшанування загиблих воїнів. Другий буде проведений 14 жовтня. Далі — у День гідності та свободи. Ми створили робочу міжвідомчу групу. Залучили Міністерство освіти, Міністерство інформаційної політики та Міністерство молоді і спорту, також Український інститут національної пам’яті. Ми б хотіли, щоб до цієї групи долучались також історики. Плануємо напрацювати базу з проведення уроків протягом року, щоб на наступний вони вже йшли автоматично. Було б добре весь матеріал візуалізувати. Наприклад, за державної підтримки створювати художні та документальні фільми. Бо просто слухати сучасним дітям складно. Дуже приємно, що коли Міністерство ветеранів проводило забіг на честь воїнів, то багато дітей, особливо ті, які беруть участь у грі «Джура», долучилися.

Нікіта Гросс: Як ви працюєте над створенням образу захисника, ветерана?

Юрій Пустовій: Для людей часів Радянського Союзу ветерани — це дідусі з орденами на грудях. А сучасні ветерани — це молоді хлопці. Дітям цікаво спілкуватися з молодими ветеранами. Ідея нашого міністерства, що ветеран — це не просто людина, яка стала на захист, а яка розуміє, що вона саме той державницький актив, готовий мотивувати суспільство бути свідомими громадянами. Тому ми прагнемо і самим ветеранам допомагати пізнавати глибше історію України, залучати їх до заходів, де будемо навчати нашим українським традиціям, української мови. Адже багато ветеранів російськомовні. І ми готові допомогти кожному, бо ветеран — це той камінчик, з якого ми потім збудуємо потужну державу. Старше покоління складніше змінити, але вони змінюються через дітей. Таких прикладів дуже багато. Ветерани більш мотивовані, вони кожному готові допомогти зрозуміти, що він українець, громадянин своєї держави і що за ним сила рухати державу вперед. Є проєкт «Завдяки тобі». І дуже добре, щоб він далі розвивався.

Нікіта Гросс: Чи ставили ви на меті популяризувати військову професію завдяки «Урокам звитяги»?

Юрій Пустовій: Ми закладали не просто популяризацію професії військового, а прагнули показати, чому вона так важлива. Чому важливо вміти боронити свою державу. Не кожен готовий стати військовим. Це складна професія і потрібна велика мотивація. Ми прагнемо сформувати оцю оборонну свідомість: розуміння, що державу потрібно захищати. Але ж можна захищати свій край не тільки в лавах збройних сил. Напрямів чимало, головне сформувати прагнення стати на захист. Коли ми це зробимо, то ані Росія, ані будь-яка інша держава не наважиться з нами воювати.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток