Зараз в ефірі:

Види та особливості відпусток для військових

04.08.2021
Види та особливості відпусток для військових

Про види, закони та особливості відпустки для військових, а також куди звертатися з приводу цих питань в ефірі Армія FM розповів спеціаліст відділу "Правобережне київське бюро правової допомоги N4" Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь Романюк.

 

 

 

Наталія Шмарко: Які бувають відпустки і чим вони регламентуються?

Василь Романюк: Відпустка є обов’язковою складовою трудового процесу, що закріплено в Конституції України. Основним законом щодо відпустки являється Закон України про відпустки. Враховуючи специфіку роботи військовослужбовців, у законі України про соціально-правовий захист військовослужбовців та членів їх сім’ї є окрема 10 стаття, яка регулює питання про кількість днів, яким чином надаються і які є виключення для отримання відпусток.

Закон України про відпустки закріплює, що максимальний строк відпустки для цивільних не повинен перевищувати 30 днів. Проте, для військовослужбовців щорічно основна відпустка залежить від вислуги років.

Максимальна щорічна відпустка при вислузі до 10 років не повинна перевищувати 30 днів. Якщо вислуга від 10 до 15 років – 35 днів, від 15 до 20 – 40 днів і починаючи з 20 років вислуги надається 45 днів.

У цій самій статті закріплено, що на час особливого періоду передбачається вихід у відпустку тільки у випадку, якщо це основна щорічна або ж для курсантів канікулярна відпустка або ще 10 днів для солдатів строкової служби. А у випадку введення особливого стану вихід в основну щорічну відпустку можливий тільки при наявності більше ніж 30 % особового складу.

Наталія Шмарко: Цивільні працівники мають графік і можуть брати відпустку коли забажають. Як відбувається цей процес у військовослужбовців і чи схожий цей механізм із цивільною відпусткою?

Василь Романюк: У Законі України про статус ветеранів та їх соціальний захист зазначено, що для учасників бойових дій передбачена пільга, за якою вони можуть піти в основну щорічну відпустку коли забажають. Для військовослужбовців, які не мають статусу УБД визначена звичайна процедура, у результаті якої отримується наказ із визначеною датою відпустки.

Наталія Шмарко: Хто несе відповідальність за здоров’я військовослужбовця під час відпустки?

Василь Романюк: Якщо військовослужбовець отримує травми під час відпустки, то надається лікарняне на певний період, яке не входить до кількості днів відпустки.

Наталія Шмарко: Чи є особливість відпусток для жінок-військовослужбовців?

Василь Романюк: По-перше, для жінок-військовослужбовців у випадку виходу в декрет не застосовується обмеження стосовно особливого періоду. Тобто тут все діє по закону про відпустки. Для пар військовослужбовців передбачена можливість брати відпустки разом.

Наталія Шмарко: Військовослужбовці мають право на відпустку у разі одруження?

Василь Романюк: У випадку шлюбу надається додаткова відпустка на 10 днів. Окрім цього є ще додаткові відпустки у випадку тяжкої хвороби або смерті близьких людей.

Наталія Шмарко: Чи можна військовим ділити відпустку?

Василь Романюк: Можна ділити за умовою, якщо найбільша тривалість відпустки не буде перебільшувати 15 днів. У випадку, якщо військовослужбовець не скористався щорічною основною відпусткою через введення особливого періоду, він зможе додати її до тривалості наступної відпустки.

Наталія Шмарко: Чи додається ця тривалість до наступної відпустки, якщо військовослужбовець вирішив без причин не брати відпустку?

Василь Романюк: Якщо це було його власне рішення, максимум додається 10 днів до щорічної основної відпустки.

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець поїхав у відпустку закордон, чи компенсується йому ця подорож?

Василь Романюк: Законом передбачено компенсацію за поїздку до місця відпустки. Проте, ця сплата відбувається у випадку, подорожі у межах України.

Наталія Шмарко: Виплата одноразової грошової допомоги на оздоровлення залежить від того чи військовослужбовець взяв відпустку повністю, чи поділив на частини?

Василь Романюк: Військовослужбовцям передбачена оплата на оздоровлення один раз на рік. Якщо ділити відпустку на два періоди, виплата буде здійснена у найбільший, тобто, коли ви йдете у відпустку на 25 днів, а згодом, наприклад, на 5 днів, то одноразова грошова допомога буде виплачена за відпустку строком на 25 діб.

Наталія Шмарко: Чи передбачені законодавством додаткові відпустки, зокрема чоловікам?

Василь Романюк: За домовленістю одного із подружжя, передбачаються соціальні відпустки по догляду за дитиною до 3-х, а у тяжких випадках до 6-ти років, у тому числі і для чоловіків, тут ніяких обмежень немає.

Наталія Шмарко: Що ще є цікавого у відпустках для військовослужбовці, що ми не обговорили на ваш погляд?

Василь Романюк: Хотів би звернути увагу на невикористанні щорічні додаткові відпустки для учасників бойових дій. Якщо у вас є право на додаткову відпустку відповідно до Закону України «Про статус ветеранів», але ви ним не скористалися, то позбавляти права на додаткову відпустку за законодавством заборонено.

Проте, є альтернатива це відшкодування за невикористану відпустку. Тому у випадку, якщо вам за дні обов’язкової щорічної відпустки не виплатили, ви можете звернутися до нас ми можемо надати вам правову допомогу, консультацію.

Наталія Шмарко: Правову допомогу або консультації ви надаєте безкоштовно?

Василь Романюк: Учасникам бойових дій, особам, які постраждали у ході бойових дій ми надаємо безоплатну правову допомогу незалежно від їх минулого стану.

Консультацію в телефонному режимі ми надаємо. Якщо необхідне додаткове дослідження документів, то краще безпосередньо під’їхати у центр надання допомоги. До нас можна звертатися з будь-яких питань.

Наталія Шмарко: За яким номером телефону до вас можна звернутися?

Василь Романюк: Номера телефонів ви можете переглянути на сайті, задавати питання також можна у фейсбуці та на електрону пошту. Ніяких обмежень немає. Ми на все відповідаємо, проте, не завжди людям зручно звертатися до Києва. Тому хочу звернути вашу увагу, що система безоплатної правової допомоги здійснює свої функції по всій території України.

Наталія Шмарко: Практично у всіх місті є такий центр?

Василь Романюк: Я вам більше скажу навіть в деяких селах є бюро при центрах.                                                                                                                                        

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток