Військові звання

Військові звання

Військові звання України — система рангів, що утворена у березні 1992 року після ухвалення Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Які звання використовують зараз у Збройних Силах України? Чи відповідають вони званням наших Західних союзників? Дізнайтесь у нашій рубриці, яку ми будемо регулярно оновлювати, відповідно до змін в ЗСУ.

 

 

 

 

 

Сержантський і старшинський склад

Вищий сержантський склад: майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант. Корабельні звання: майстер-старшина, старший майстер-старшина та головний майстер-старшина (OR-9).

Граничний вік перебування на військовій службі для військових вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом  до 55 років.

 

Старший сержантський склад: старший сержант (OR-7), головний сержант (OR-8) і штаб-сержант (OR-9). Корабельні звання, відповідно, головний корабельний старшина, головний корабельний старшина та штаб-старшина.

Граничний вік перебування на військовій службі для військових старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом  до 50 років.

 

Сержантський та старшинський склад в ЗСУ поділяється на молодший, старший та вищий склад. До молодшого сержантського складу входить молодший сержант (OR-5) і сержант (OR-6) в армійських званнях. І старшина другої статті та старшина першої статті в корабельних званнях.

 

Граничний вік перебування на військовій службі для військових молодшого сержантського і старшинського, які проходять військову службу за контрактом — до 45 років.

Для військових сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу під час особливого періоду, з-поміж осіб рядового складу — до 60 років.

 

Рядовий склад

 

В Український Збройних Силах з'явилось первинне звання рядового складу — Рекрут (відповідник НАТО OR-1) тимчасове звання до прийняття присяги. Солдат і матрос (OR-2) лишились, як і раніше. Старший солдат і старший матрос (OR-3) — це досвідчені солдати, можуть обіймати посади помічника командира відділення.

Граничний вік перебування на військовій службі для військових рядового складу, які проходять військову службу за контрактом — до 45 років. Для військових, які проходять військову службу під час особливого періоду, з-поміж осіб рядового складу — до 60 років.

 

10.02.2020

Збройні сили України мають два типи рангів — армійські, які використовуються сухопутними військами й повітряними силами, та морські — для ВМС. Ранги службовців правових і медичних професій повинні мати приставку "юстиції" чи "медичної служби" відповідно до своїх основних рангів.

17 жовтня 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон № 205-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби), яким передбачено зміну звань сержантського складу. Закон був підписаний Президентом. Щодо військових звань закон набув чинності через 10 місяців з дня опублікування — 1 жовтня 2020 року. 4 червня 2020 року ухвалений Закон №680-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців (нова шкала генеральських звань), який 22 липня 2020 року остаточно схвалені Президентом України (набув чинності 01 жовтня 2020 року).

Лінійка звань, що використовувалась з 1992 року до 2016 року

Лінійка звань, що використовувалась з 2016 року до 2020 року

Структура звань з 2020 року