Зараз в ефірі:

ВІКНУ ім. Т. Шевченка: унікальний досвід поєднання цивільної та військової освіти

27.05.2021
ВІКНУ ім. Т. Шевченка: унікальний досвід поєднання цивільної та військової освіти

Про найбільш значущі віхи формування історії Військового інституту, основні напрями та особливості навчання курсантів, а також про вектори міжнародного співробітництва розповів заступник начальника Військового інституту з навчальної роботи Олег Прохоров cлухачам Армія FM під час виїзного ефіру.

 

 

 

Валерія Подкіч: У кожного закладу є своя історія. Олегу Анатолійовичу, розкажіть, як вона розпочиналася саме в цьому Військовому інституті?

Олег Прохоров: Славетна історія нашого навчального закладу почалась у 1933 році, коли на базі Київського університету була створена військова кафедра. Тоді вона налічувала 23 викладачі і готувала командирів артилерійських взводів, пілотів-спостерігачів та медсестер. З початком Другої світової кафедра була закрита та реформована, а Київський національний університет евакуйований до міста Кизилорда. І в 1943 році на базі Київського університету була створена військова фізкультурна кафедра, яка здійснювала початкову підготовку студентів. А в 1944-му, після звільнення Києва, знову розпочалася підготовка військових фахівців. У 1949 році в університеті, саме на базі цієї кафедри, вводиться військова підготовка для студентів фізичного та радіофізичного факультетів за фахом «оператор радіолокаційної станції». Того ж року починається підготовка студентів факультету іноземних мов і створюється цикл військового перекладу. У 65-му році в університеті було вже 10 факультетів, також кафедра починає готувати командирів мотострілецького взводу. У 1983 році, у зв’язку з багатопрофільністю університету, кафедра реорганізується в об’єднану військову. На той час було уже 7 циклів, як готували фахівців за різними напрямами. У 1991 році, для вдосконалення військової підготовки студентів, на базі об’єднаної військової кафедри створене відділення військової підготовки Київського національного університету.

18 січня 1992 року офіцери відділення військової підготовки у повному складі склали присягу на вірність Українському народові. У 1993 році це відділення починає готувати не тільки офіцерів запасу, а й офіцерів кадрів, зокрема це військовий картограф, юрист, перекладач і фахівець військово-фінансової служби. Пізніше додались спеціальності військового психолога, політолога. І в 1998 році на базі відділення військової підготовки був створений Військовий інститут КНУ ім. Т. Шевченка.

Валерія Подкіч: Нині в Україні досить багато військових інститутів та кафедр, а в чому унікальність саме цього закладу?

Олег Прохоров: Військовий інститут готує фахівців не тільки для збройних сил, а й інших силових структур сектору безпеки та оборони України. Також інститут є структурним підрозділом КНУ ім. Т. Шевченка. Навчання наших курсантів відбувається за змішаною схемою, і викладають їм дисципліни найкращі викладачі також і з Університету Шевченка. Тобто співвідношення військових і загальноосвітніх дисциплін десь 50 на 50, що сприяє всебічному розвитку курсантів. Ще одна наша особливість, і ми цим пишаємось, що ми виконуємо вимогу Міністерства освіти і науки, що на бюджетну форму навчання можуть вступити особи, які набрали середній бал ЗНО не менше 125.

Валерія Подкіч: Олегу Анатолійовичу, вже стартувало ЗНО, незабаром розпочнеться вступна кампанія. Чи буде вона відрізнятися від минулорічної?

Олег Прохоров: Цьогоріч вступна кампанія буде проводитись згідно з керівними документами Міністерства освіти і науки, вказівками Міноборони та правилами прийому КНУ. Абітурієнти змін не відчують. Сплановані дати проведення та інше. З досвіду минулого року, конкурс на вступ в нашому інституті досить великий. Наприклад, на спеціальність «філологія» - 4 особи на місце, «психологія» - 2,5.

Валерія Подкіч: Які вступні випробування для абітурієнтів?

Олег Прохоров: Психологічне тестування, медичний огляд і фізична підготовка. Для майбутніх перекладачів обов’язковий екзамен зі знання іноземної мови.

Валерія Подкіч: Як вплинула пандемія коронавірусу на навчальний процес?

Олег Прохоров: Зважаючи на небезпеку захворювання на Covid-19, ми перейшли на змішану підготовку курсантів – дистанційно та в аудиторіях. Викладачі Київського національного університету вели лекції дистанційно, фахівці ж Військового інституту із застосуванням заходів безпеки проводили заняття в аудиторіях, онлайн і практичні тренування.

Валерія Подкіч: Розкажіть про напрями міжнародного співробітництва інституту?

Олег Прохоров: Військовий інститут є лідером у міжнародному співробітництві серед військових вишів України. Ми готуємо офіцерів КНР. Вже відбулось три випуски. Щорічно приїздять представники французького військового коледжу на мовне стажування. Також за завданням начальника Військового інституту запроваджена європейська програма «Еразмус плюс». В межах цієї ініціативи ми вже маємо домовленості із Болгарією, Румунією, Францією, Португалією, Германією. Наші курсанти також виїздять за кордон. Пандемія пригальмувала співпрацю з провідними навчальними закладами НАТО щодо вільного обміну студентами, науковими працівниками, викладачами. Але така співпраця обов’язково буде продовжена.

Валерія Подкіч: На Вашу думку, які риси характеру повинен мати курсант, щоб успішно здобути спеціальність і реалізуватись як фахівець?

Олег Прохоров: Незалежно від спеціальності у людини повинно бути бажання стати військовослужбовцем. Основне завдання курсанта – навчатися, у процесі здобуття знань проявляти творчий підхід, креативність. Дуже важливо здобути лідерські якості. Не менш важлива і гарна фізична підготовка.

Валерія Подкіч: Що побажаєте нашим слухачам та військовослужбовцям, які, зокрема, виконують завдання в районі проведення ООС?

Олег Прохоров: Зважаючи на реалії сьогодення, найперше хочу побажати здоров’я. Хлопцям, які зараз на передовій, триматися. І слава Україні!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток