Зараз в ефірі:

Все найактуальніше про осінній призов 2021 року

21.10.2021
Все найактуальніше про осінній призов 2021 року

Про черговий призов та його умови поговоримо з координаторкою гарячої лінії ГО Юридична сотня Наталією Шумінською.

 

 

 

 

 

 

Наталя Шмарко: Розкажіть для наших слухачів що таке призов і коли він відбувається

Наталя Шумінська: Якщо говорити на юридичною мовою, то призов — це обов’язок кожного громадянина України, чоловічої статі, в якому виповнилося 18 років і є не старше 27 років залучають до строкової служби, якщо немає вищої освіти, то на 12 місяців. Строковики не залучаються до участі в районі ООС.

Наталя Шмарко: Під час проходження строкової служби можуть запропонувати підписати контракт?

Наталя Шумінська: Так, звісно. Є два варіанти: коли особа не хоче проходити строкову військову службу, він може підписати контракт у військкоматі одразу, а інший варіант — підписати під час проходження служби. У нас 1-й контракт це мінімум на 3 роки, тому декому це незручно. Комусь краще відслужити 11 місяців і тоді підписати контракт строком на 6 місяців.

Наталя Шмарко: Питання по віку, якщо особі вже 27 років, його ще можуть призвати?

Наталя Шумінська: Ні, особи 27 років вже є звільнення від призову, у будь-якому випадку це поки так, доки щось не зміниться в законодавстві. Але є ще один момент, якщо особа у віці 27 років притягнена до будь-якої кримінальної чи адміністративної відповідальності за ухилення від проходження строкової служби, то з нього відповідальність за призов не знімається.

Наталя Шмарко: Як відбувається сам процес призову?

Наталя Шумінська: Призов відбувається кожного року восени та весною, відповідно Президент видає указ про проведення такого чергового призову і призовники, яким прийшла повістка, повинні прибути в пункти у відповідні строки, які вказані в повістці. Але є одна ремарочка, яку важливо знати - у разі таких обставин, коли повістка не надійшла, особи призовного віку зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний строк від початку чергового призову, це є така норма в законі.

Якщо ж особа в ці строки не з’явилась, тоді на нього можуть бути притягнена адміністративна відповідальність.

Кримінальна відповідальність притягується тоді, коли ви отримали повістку, розписалися і не з’явилися.

Наталя Шмарко: Якщо відповідальна особа з військкомату прийшла додому до призовника, а його немає і є лише батьки, батьки можуть розписатися за призовника чи це порушення законодавства?

Наталя Шумінська: Тут насправді є різні думки. Деякі правозахисники стоять на тому, що це буде належним чином повідомлення, інші говорять про те, що не буде. Моя думка це — не вважається належним чином повідомленням, в тому числі і виклики через телефон. Чому я так вважаю, за аналогією рішення Верховного суду з приводу призову по мобілізації, в якому чітко вказано, що жоден із членів сім’ї, чи жодна особа, яка проживає разом із призовником не повинен розписуватися безпосередньо за призовника, лише особисто.

Наталя Шмарко: Розгляньмо таку ситуацію, наприклад особа призовного віку прописана за одною адресою, а проживає за іншою. Як військкомат може його розшукати?

Наталя Шумінська: Річ у тому, що це буде також вважатися порушенням законодавства про призов. Тому що призовник, який змінює місце проживання, повинен у семиденний строк прибути до районного військкомату за новим місцем проживання і стати на військовий облік.

Наталя Шмарко: Якщо людина призовного віку офіційно працює їй можуть принести повістку у відділ кадрів?

Наталя Шумінська: Так, можуть принести. До того, це так прямо і прописано- можуть вручити повістку ЖЕКи, домовласники за місцем проживання, керівники підприємств, установ, організацій, навчальних закладів чи органи сільських і місцевих рад, де немає військових комісаріатів або відповідно ж військові комісаріати. Але річ у тому, що в деяких випадках особи мають право на відстрочку для продовження проходження професійної діяльності, але не у всіх. Це стосується медиків, священнослужителів, педагогів, поліцейських і так далі, у них є відстрочка на проходження від призовної служби на момент роботи за цими спеціальностями.

Наталя Шмарко: Розкажіть про медичні протипоказання до проходження строкової служби.

Наталя Шумінська: Ну, по-перше, відстрочка і звільнення від військової служби по медичним показанням оформлюється виключно за рішенням призовної комісії на підставі проведення військової лікарської експертизи. Спочатку відбувається медичний огляд призовника і потім виноситься постанова ВЛК. Її можна оскаржити, якщо особа не згодна. Є наказ N402 Міністра оборони України від 14.08.2008 року, який є у вільному доступі для всіх. Якщо прогорнути його донизу, там є табличка, в якій розписані діагнози. Особа може подивитися там свій діагноз і відповідно навпроти є графа 1 (для призовників строкової служби), в якій сказано придатні ви чи ні і тим самим перевірити рішення ВЛК.

Але знову ж таки, під час лікарської комісії враховуються дуже багато умов — характер захворювання, ступінь його розвитку функціональних порушень, факт Яна працездатність. При одному ж тому захворюванні особа може бути непридатною для строкової служби, а для контракту, наприклад, придатна.

Для призову не впливає факт інвалідності, впливає встановлений діагноз. Тому це вирішується комісією по кожному індивідуально.

Наталя Шмарко: Яка різниця між відстрочкою та звільненням?

Наталя Шумінська: Відстрочка відбувається за сімейними обставинами (довідка про склад сім’ї, довідка ЛКК/МСЕК, інші підтверджуючі документи), за станом здоров’я (ногу зламав і так далі) надається станом на 1 рік та для здобуття освіти та продовження професійної діяльності (довідка з місця навчання, довідка з місця роботи).

Звільнення від призову для осіб, які — визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби в мирний час, досягли 27-річного віку, виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу, які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах, були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі зі звільненням від відбування покарання, Близькі родичі яких загинули або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних (за бажанням можуть служити).

Наталя Шмарко: Які соціальні гарантії для призовників?

Наталя Шумінська: За працівниками, призваними на строкову військову службу під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову. Громадянам, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу, виплачується вихідна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Також є виплата після звільнення зі строкової військової служби виплачується матеріальна допомога у розмірі: середньої заробітної плати на день призову, але не менше прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, встановленої на день призову для громадян, які працювали на підприємствах, в установах і організаціях та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, встановленої на день призову для громадян, які до призову не працювали.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток