Вшановуємо учасників бойових дій на території інших держав
Офіційно День учасників бойових дій на території інших держав був встановлений в Україні 11 лютого 2004 року указом Президента України на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Пам’ятна дата приурочена до виведення радянських військ з Афганістану у 1989 році. Саме 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю — війна була програна.
Афганська війна (1979-1989) була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу та стала однією з вагомих причин його краху. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдатів. Під час неї тисячі наших співвітчизників загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти.
За десять років неоголошеної війни на поле бою було відправлено понад 160 тисяч українців — кожен 4-й з 600-тисячної армії. Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули близько 15 тисяч воїнів, із них майже 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей — сиротами. Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля. На сьогодні в Україні — близько 150 тисяч ветеранів Афганістану.
Але гарячою точкою був не лише Афганістан. Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав — а саме у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, Сирії, Анголі, Мозамбіку на острові Куба та інших.
Після здобуття Україною незалежності українські військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 44 тис. військовослужбовців, з них за межами країни загинуло більше півсотні військових.
Від початку російської агресії на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі. Ветерани проходять службу у складі Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових підрозділах. Але багато з них, на жаль, вже не повернуться із цієї війни.
У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули за межами своєї країни. У всіх регіонах проходять урочисті пам'ятні заходи і церемонії — покладання квітів до пам’ятних знаків, проведення мітингів-реквіємів, зустрічей з учасниками бойових дій на території інших держав. У храмах і монастирях відбуваються панахиди за загиблими та померлими учасниками бойових дій на території інших держав.
Фото: Владислав Дем'яненко і глобальна мережа інтернет