Зараз в ефірі:

Вторгнення СРСР до Польщі 1939 року та що цьому передувало

14.09.2018
Вторгнення СРСР до Польщі 1939 року та що цьому передувало

Днями прогресивний світ згадає 79 річницю вторгнення СРСР до Польщі. Говоримо про приготування радянської держави до агресії. А також про спільне між Німеччиною та СРСР у поділу Європи.

Андрій Давидов: З чого ми почнемо сьогоднішню тему?

Василь Павлов: Почнемо з 1922 року. Коли радянська Росія та Веймарська Німеччина в місті Рапалла, що в Італії, підписали угоду про взаємовизнання. Адже обидві ці держави випали з Версальської системи міжнародних договорів, що склалась після Першої світової війни. Радянська ж Росія ніколи не приховувала свого гасла "Світова революція". І намагалася поширити свою владу на ту частину Земної кулі на яку зможе просунутись. Головним засобом досягненням цієї мети  була Світова війна, або локальні конфлікти, що могли до неї привести. Взяти хоча б цитату популярного вірша на той час: "Мы на горе всем буржуям мировой пожар раздуем".

Андрій Давидов: Перманентну революцію Троцького до складової великого конфлікту можемо додати?

Василь Павлов: Це дещо інше. Адже в Радянському Союзі тоді тривала боротьба між кількома групами: Сталіна, Троцького та тих, хто лишався прибічниками ідей Леніна. Ця боротьба триватиме до кінця 1920-х років. Коли навіть натяків на опозицію в СРСР не залишиться. І фактично тоді на міжнародній арені Німеччина та Радянський союз знайшли один одного. Німеччина стала одним із найбільших торгівельних партнерів СРСР. Також держави уклали угоду про військово-технічне співробітництво. Завдяки цьому Німеччина створила навчальні центри в СРСР. А Союз отримав доступ до технологій. Одночасно з цим радянські спеціалісти навчалися в Німеччині. Коли ж 1933 року до влади в Німеччині прийшов Гітлер співробітництво припинилося. Але припинилося цілком дипломатично. І з 1933 до 1939 років, зважаючи і на внутрішні процеси, СРСР виділяє для себе ворогів в особі фашистів і нацистів. Утворюючи єдину назву – фашистська ідеологія. Не роблячи різниці між режимами і Німеччині, Італії, Іспанії. Та зараз все більше і більше стає відома інформація про військово-технічне співробітництво між комуністами та "фашистами".

Андрій Давидов: Громадянська війна в Іспанії якось впливала на співробітництво?

Василь Павлов: Всі локальні конфлікти і до і після використовувалися великими державами, як полігони. Це і використання у конфлікті нових розробок військової техніки, і навчання спеціалістів. А в радянській міфології так звана допомога Іспанії добре закріплена. Про це йдеться в епізодах таких фільмів як "В бой идут одни старики", "Офицеры", "Добровольцы". В Іспанії радянську присутність, за великим рахунком, ніхто не приховував. Там були танкісти, льотчики, піхотні командири. Це все дещо нагадує сучасну Сирію. Німеччину ж в Іспанії представляв легіон "Кондор". І війна в Іспанії довела, що лише дві держави готувалися до майбутнього конфлікту в Європі. Тут слід зазначити, що тодішнє відношення політиків до нацистської Німеччини нагадує відношення до Путінської Росії. Умиротворення агресора сьогодні не відбулося. Такою жертвою мала стати Україна, а тоді стала Чехословаччина. Влітку 1939 року починаються переговори між Великою Британією, Францією та СРСР. Вони нічим не завершилися. І тоді одразу, за кілька днів, Німеччина і СРСР укладають Пакт Ріббентропа-Молотова.

Андрій Давидов: Чому переговори між Німеччиною та СРСР так швидко завершилися?

Василь Павлов: Той документ, який вони підготували, влаштовував обидві сторони. Це збіг інтересів: СРСР поширює свій вплив на Захід; Німеччина повертає собі території втрачені після Першої світової війни. Фактично Німеччина отримала можливість розв’язати війну, яку мало хто тоді вважав, що переросте у Світову. І вранці 1 вересня 1939 року Німеччина атакувала Польщу. СРСР розпочав вторгнення 17 вересня.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток