Як Аляска стала 49-м штатом США?

30.03.2020
Як Аляска стала 49-м штатом США?

153 роки тому Америка придбала в Росії Аляску всього за 100 мільйонів доларів

 

 

 

 

 

 

 

30 березня 1867 року у Вашингтоні було підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди становила 7,2 мільйонів доларів золотом, на сучасні ціни це 109 мільйонів.

Аляска була відкрита в 1732 році під час першої Камчатської експедиції росіянами Михайлом Гвоздєвим та Іванною Федоровою. Її освоєння відбувалося дуже повільними темпами і на початку XIX століття утримання та захист Аляски стали обходитись надто дорого. Вперше питання про продаж Аляски США підняв генерал-губернатор Східного Сибіру граф Н.Н. Муравйов-Амурський в 1853 році, вказуючи, що це, на його думку, є неминучим, і в той же час дозволить зміцнити позиції Росії на азійському узбережжі Тихого океану перед обличчям зростання впливу Британської імперії. Відносини Росії і Британії були відкрито ворожими, особливо у переддень Кримської війни 1853-56 років.

Водночас США, бажаючи запобігти окупації Аляски Британською імперією, ще в 1854 році надіслали Росії пропозицію продати всі володіння Російсько-американській компанії (РАК), державній монополії, яка освоювала Аляску, за 7 мільйонів 600 тисяч доларів. Того ж року відповідна угода була підписана, але не набула чинності, оскільки британська компанія Гудзонової Затоки, що контролювала канадські території, суміжні з Аляскою, зробила РАК більш вигідну пропозицію. Проте уряд Росії не підтримав це рішення.

Наступну пропозицію США придбати Аляску Росія зробила 1857 року. Підписання договору відбулось 30 березня 1867 року у Вашингтоні - за 7,2 мільйонів доларів до США переходили весь півострів Аляска, берегова смуга шириною 10 миль південніше Аляски вздовж західного берега Британської Колумбії, Алеутські острови, архіпелаг Олександра, острови в Беринговому морі та інші дрібніші острови. Загальний розмір проданої сухопутної території склав близько 1 519 000 м2, тобто по 4,73 долара за квадратний кілометр; на момент продажу на Алясці проживало близько 2,5 тисяч росіян та креолів і 68 тисяч ескімосів та індіанців. Разом із територією Сполученим Штатам передавалося все нерухоме майно, всі колоніальні архіви, офіційні та історичні документи, що стосувались переданих територій.

Сенат США 37-а голосами "за" при двох - "проти" підтримав угоду з придбання Аляски і у п'ятницю, 18 жовтня 1867 в 3:30 пополудні Аляска офіційно була передана США. Рішення про виділення коштів, передбачених договором, було прийнято Палатою представників Конгресу США через рік, 113 голосами проти 48. 1 серпня 1868 року російський посол у Вашингтоні барон Едуард Стекль, який за дорученням імператора тривалий час вів переговори, отримав від казначейства чек, але не на золото, а на казначейські облігації.

Придбання Аляски не викликало великого ентузіазму в США, де закінчилась громадянська війна. Але після відкриття в 1880-х роках на Алясці великих покладів золота та природних мінеральних ресурсів, купівлю було названо головним досягненням адміністрації президента Ендрю Джонсона. У 1959 році Аляска стала 49-м штатом США.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток