Зараз в ефірі:

Як НАТО підтримує оборонну реформу в Україні?

17.06.2021
Як НАТО підтримує оборонну реформу в Україні?

Заступниця директора Офісу зв'язку НАТО в Україні Хелена Аківумі у програмі «Вектор до НАТО» розповіла про те, як Альянс підтримує процес реформування сектору безпеки і оборони в Україні.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Розкажіть про свою місію в Україні…

Хелена Аківумі: Я - державний службовець Міністерства оборони Сполученого Королівства. Перебуваю тут на посаді заступниці директора Офісу зв’язку НАТО у Києві. Моя робота спрямована головним чином на оборонну реформу. Місія Офісу зв’язку НАТО в Україні досить різноманітна. Офіс сприяє співпраці в рамках Хартії Україна-НАТО, Річної національної програми, Програми "Партнерство заради миру", Плану роботи Військового комітету з Україною та інших форм співпраці, узгоджених між НАТО та Україною. Ми забезпечуємо зв’язок тут, в Україні, між НАТО та українськими урядовими установами, координуємо ключові напрями політичного та військового співробітництва, відображені у Комплексному пакеті допомоги для України.

Ірина Зінчук: Як НАТО підтримує процес реформ в нашій державі?

Хелена Аківумі: Підтримка НАТО викладена в Комплексному пакеті допомоги для України (КПД), затвердженому у 2016 році на Варшавському саміті. Цю підтримку ми здійснюємо через консультативне супроводження, Трастові фонди та програми з розбудови спроможностей. В пакеті понад 40 заходів у 13 головних напрямах. Наші радники підтримують розробку законодавства, політик та доктрин, щоб вони відповідали принципам НАТО та встановлювали взаємосумісність. І вони тісно співпрацюють з колегами з Міністерства оборони та Генерального штабу, а також з міжнародними радниками з інших країн НАТО, щоб гарантувати, що ми даємо найкращу та найбільш скоординовану дорадчу допомогу. Протягом останніх 18 місяців ми також продовжували активно співпрацювати у напрямах професійної військової освіти, розвитку сержантського корпусу, логістики та стандартизації, медичної реабілітації та протидії саморобним вибуховим пристроям. Ми взяли участь у розробці бойового курсу штаб-сержантів, було проведено 107 різних заходів у сфері розвитку викладацького складу. У галузі логістики наші радники сприяли розробці курсів логістики НАТО і провели тренування в Національному університеті оборони. У нас також відбувається військова співпраця між Збройними Силами та Міжнародним військовим штабом НАТО, яка визначає пріоритетні напрями для військового діалогу, консультацій та співпраці.

Ірина Зінчук: У яких сферах НАТО допомагає здійснити оборонні реформи в Україні? Які досягнення та що ще потрібно зробити?

Хелена Аківумі: В оборонній реформі ми спостерігали особливий прогрес у плануванні на основі спроможностей, впровадженні Єдиного медичного командування, підготовці та розвитку сержантсько-старшинського корпусу. Ми також слідкували за процесом доопрацювання Стратегії воєнної безпеки та Стратегічного оборонного бюлетеня. Однак стійка реформа потребує часу, тому ще багато чого потрібно зробити.

Детальнішої розробки та доопрацювання потребує ще система командування та управління в Збройних Силах України, оскільки вона повинна запровадити сумісні з НАТО командні та штабні структури. На часі – розробка системи управління персоналом, орієнтованої на людину, яка також зосередиться на управлінні кар’єрою на основі досягнень, освіті та навчанні, мотиваційних аспектах, гендерній рівності та соціальному захисті; оборонні спроможності, засновані на найкращій практиці в обороні, зокрема у сферах планування, управління ресурсами, оборонних закупівель і стратегічних комунікацій; та оперативно-сумісні спроможності НАТО, які можна розвивати завдяки розширенню військового співробітництва.

Ірина Зінчук: Які пріоритети для подальшої співпраці між Альянсом та Україною в рамках Комплексного пакету допомоги НАТО для нашої країни?

Хелена Аківумі: Комплексний пакет допомоги НАТО для України містить цілеспрямовані заходи підтримки у ключових сферах. Це і командування, і управління, а також зв’язок та комп’ютеризація, логістика та стандартизація, кіберзахист, професійний розвиток та інші. Навряд чи існує інша країна-партнер, з якою НАТО робить більше. Однак найновіший КПД був розроблений у відповідь на ту реальність, яка перед НАТО та Україною постала у 2014-2016 роках, і в процесі просування реформ потреби у підтримці змінюються. Тож цього року штаб-квартира НАТО, Представництво НАТО в Україні та українські урядовці зроблять огляд КПД, щоб привести його у відповідність із поточною стратегічною ситуацією. Йтиметься і про вплив на національну безпеку всесвітньої пандемії COVID-19. Також НАТО завжди пам’ятає, що Росія продовжує агресивні дії проти України. Це фактори, необхідні для глибокого системного впливу. І ми зосередимося на головних питаннях для здійснення євроатлантичної реформи. Прикладами цих питань є національна стійкість; реформа сектору безпеки та розвідки; подальше зосередження на людському факторі як такому, що сприяє реформам; трансформація оборонної промисловості; протидія гібридним загрозам та багато іншого. Оскільки Україна стала партнером НАТО з розширеними можливостями, наша амбіція полягає у визначенні заходів, спрямованих на підвищення оперативної сумісності між збройними силами. Але оборонна реформа та модернізація українського сектору оборони за стандартами НАТО, безумовно, залишатимуться нашим пріоритетом.

Ірина Зінчук: Які ваші основні завдання на 2021 рік?

Хелена Аківумі: Ми будемо і далі підтримувати українські урядові установи у секторі оборони та безпеки у проведенні євроатлантичних реформ. Однак основною метою цього року є узгодження архітектури НАТО-Україна зі стратегічною ситуацією у 2021 році. Це дозволить нам краще допомогти Україні здійснити необхідні реформи, в той час як вона продовжує долати поточні виклики безпеці, особливо на Сході. Остаточні рішення щодо стратегічного напряму нашого співробітництва зараз розглядаються країнами Альянсу та Україною на найвищому рівні. Та яким би не був результат цих рішень, Офіс зв’язку НАТО в Україні докладає всіх зусиль, щоби забезпечити ще більш ефективну підтримку України в майбутньому.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток