Зараз в ефірі:

Як реалізовується Програма НАТО удосконалення військової освіти в Україні

06.05.2021
Як реалізовується Програма НАТО удосконалення військової освіти в Україні

В ефірі програми «Вектор до НАТО» підполковник Стасіс Палдунас, радник з питань професійної військової освіти Представництва НАТО в Україні розповів про те, як Північноатлантичний Альянс сприяє покращенню військової освіти в нашій державі.

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Які основні цілі Програми НАТО удосконалення військової освіти (DEEP)?

Стасіс Палдунас: Програма удосконалення військової освіти (DEEP) — це засіб реформування, що надає спеціальну практичну підтримку окремим країнам у розвитку та реформуванні їхніх військових освітніх закладів. Завдяки розвитку викладацького складу, розробці освітніх програм та їх консультацій, DEEP сприяє розвитку оборонного потенціалу та розбудові інституцій. Зміцнюючи демократичні інститути, DEEP робить важливий внесок у зусилля НАТО щодо проєктування стабільності в євроатлантичному регіоні та за його межами. Програма співпрацює з країнами-партнерами, щоб допомогти визначити потреби та прогалини навчальних закладів у оборонній та військовій сфері. Розробка освітньої програми та розвиток викладацького складу — підкріплюються діалогом між установами країн-партнерів та країн-членів НАТО, а також консультаціями між експертами в окремих практичних сферах. Програма DEEP тісно співпрацює з військовими навчальними закладами, щоб допомогти у розробці конкретних навчальних планів практично з будь-якої теми, яку запитує країна-партнер. Для підтримки цієї роботи НАТО та Консорціум "Партнерство заради миру" (ПЗМ) підготували сім довідкових навчальних програм з питань доброчесності, розбудови оборонних інституцій, професійної військової освіти для офіцерів, професійної військової освіти для сержантського складу, кібербезпеки, боротьби з незаконними збройними формуваннями, боротьби з тероризмом, а також довідкові керівні документи щодо підвищення професійної кваліфікації сержантського корпусу. DEEP також спеціалізується на педагогіці, щоб надати військовим навчальним закладам та викладачам доступ до найновіших методів викладання та підтримати їх зусилля щодо сприяння критичному мисленню.

Ірина Зінчук: Як працює ця програма?

Стасіс Палдунас: Будь-яка країна-партнер НАТО, яка має індивідуальний план двостороннього співробітництва з Альянсом, може подати запит на розробку програми DEEP. Коли країна подає запит на програму DEEP, багатонаціональна оціночна комісія DEEP відвідує країну, щоб розкрити потенційні можливості програми зі своїми співрозмовниками. На підставі цього візиту команда DEEP створює запропонований план дій, як правило, тривалістю три роки. Щойно партнер затверджує план дій, та визначається фінансування, академічний керівник DEEP збирає та розподіляє відповідний досвід від величезної трансатлантичної мережі експертів, якою спільно керують НАТО та Робоча група Консорціуму "Партнерство заради миру" з питань розвитку освіти. Цілі DEEP досягаються, коли військовий навчальний заклад партнера є самодостатнім і більше не потребує зовнішньої допомоги, його навчальний план задовольняє всі потреби курсу, і існує процес забезпечення постійного перегляду освітньої програми. При цьому, факультет військового навчального закладу повинен викладати всі предмети, використовуючи сучасні методики навчання. 

Ірина Зінчук: Якщо говорити про Україну, з якого часу Україна долучилася до Програми?

Стасіс Палдунас: З березня 2013 року Україна входить до складу DEEP, тож офіційно запит було подано у листопаді 2012 року, а перший візит комісії відбувся у березні 2013, тож саме у й цей час Україна офіційно стала частиною програми.

Ірина Зінчук: DEEP допомагає Україні покращити освіту сержантського складу. Чи є якісь досягнення в цій галузі? Які саме?

Стасіс Палдунас: DEEP  надає потужну підтримку не лише для розвитку сержантського складу, але й офіцерського. Ця підтримка розпочалася у 2016 році, коли було продемонстровано підтримку на політичному рівні. Інші зусилля DEEP на підтримку нових освітніх програм НЗ сержантського складу розширились завдяки підтримці для створення безпрецедентних курсів навчання сержантського складу. Верховна Рада прийняла новий законопроєкт про звання та посади старшинського складу. Процес впровадження нової системи звання старшинського складу відбувається відповідно до наказів МОУ, індивідуального плану кар’єрного росту для сержантського складу. Було створено три школи для підготовки сержантів різних складових: сухопутних, військово-морських та повітряних сил, і ці школи досягли своїх початкових оперативних спроможностей підготовки. Впровадження нової системи професійної військової освіти сержантського складу відбулося так: створено 4-рівневу систему освіти для керівників та 3-рівневу програму розвитку та сертифікації інструкторів. Міністерство оборони України створило при Центрі передового досвіду (COE) сержантського складу курси вдосконаленого лідерства та командування старших солдат (CSEL). Тримісячні пілотні курси базової військової підготовки (BMTC) були розпочаті для критично важливих бойових спеціальностей (наприклад, піхота, танкові війська). Переглянули базові та проміжні навчальні плани курсів лідерства для сержантів та курси інструктора; стандарти кваліфікації розроблені та зараз викладаються на постійній основі українськими інструкторами. Програми курсів лідерства для передового командування та управління (CSEL) будуть переглянуті, а стандарти кваліфікації будуть розроблені до кінця 2021 року. Розробляється новий курс бойового штабу для сержантів, з розробкою навчальної програми курсу та проведенням тренінгів для тренерів, основні заходи з підготовки яких відбуваються у 2021 році.

Ірина Зінчук: Як ще НАТО допомагає реформувати військову освіту окрім програми DEEP?

Стасіс Палдунас: Проведений міжнародний аудит для оцінки існуючої системи освіти і видано близько 66 рекомендацій щодо її вдосконалення. План розвитку професійної військової освіти ухвалено, і підтримка від країн НАТО надаватиметься за запитом. Також НАТО допомагає впровадити систему вивчення набутого досвіду. Центр вивчення набутого досвіду НАТО (JALLC) допомагає у підготовці персоналу, який буде відповідати за збір, аналіз, рекомендації та моніторинг впровадження набутого досвіду. Одним із пріоритетних напрямків діяльності НАТО є вивчення англійської мови. Міністром оборони України вже затверджено Дорожню карту вдосконалення мовної підготовки у Збройних Силах України на 2021-2025 роки. Наразі Міністерство оборони розробляє план розвитку навчання англійської мови, а підтримка надаватиметься відповідно до запиту Міністерства оборони, у країні або ж за її межами. Щобільше, навчальними місіями реалізується концепція підготовки тренерів. Метою цієї концепції є підготовка інструкторів з конкретних предметів, що стосуються стандартів НАТО або відповідно до вимог ЗСУ.

Ірина Зінчук: Які перспективи DEEP у найближчому майбутньому? 

Стасіс Палдунас: Одним з перспективних напрямків є запровадження процедур планування НАТО, впровадження філософії тренування лідерства (командування місіями, командні групи, взаємовідносини офіцерського та сержантського складу, тощо) та реструктуризація професійної військової підготовки офіцерів відповідно до рівнів L1-L5. Звичайно, коли станеться перехід на систему рівнів L1-L5, нам необхідно буде запровадити відповідні курси та синхронізувати ці курси між собою. Також йдеться про огляд системи професійної військової освіти з використанням найкращих практик країн НАТО та оптимізації організаційно-штатних структури закладів, що реалізують курси професійної військової освіти. Інші напрямки включають розвиток науково-педагогічного складу ВВНЗ та розвиток магістерських програм, тренування інструкторів в окремих предметах та конкретних галузях, вивчення набутого досвіду, професійний розвиток офіцерського та сержантського складу із паралельним удосконаленням систем управління кадрами є пріоритетними напрямами як для Програми DEEP, так і для діяльності НАТО в Україні в цілому.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток