Зараз в ефірі:

Як у Збройних силах викривають корупційні злочини

22.09.2020
Як у Збройних силах викривають корупційні злочини

Як протидіють корупції у військах та чи безпечно повідомляти про виявлені правопорушення, у програмі «Мілітарі навігатор» розповів заступник начальника Управління з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України Віктор Осадчук.

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Про здійснення корупційного злочину стає відомо, якщо хтось про це попередить. Розкажіть, як налагоджена робота із викривачами у вашому відомстві?

Віктор Осадчук: З 1 січня 2020 року в управлінні створений відділ взаємодії з викривачами та роботи з повідомленнями. У нас є захищена електронна пошта, на яку небайдужі громадяни можуть надсилати інформацію про корупційні випадки на службі або ж у фінансово-господарській сфері. Ці повідомлення надходять лише на нашу адресу, не зупиняючись в апараті Міноборони. Тож ми гарантуємо конфіденційність. Також маємо захищений канал зв’язку: телефон із автовідповідачем працює цілодобово. На сайті Міноборони є вкладення «Не будь байдужим - повідом про корупцію». Там є онлайн-форма для заповнення.

Ірина Зінчук: Чи розроблена система захисту викривачів?

Віктор Осадчук: Законом передбачено цілий комплекс із захисту прав викривачів, особливо трудових. Якщо особа офіційно звертається на нашу адресу, за результатами підтвердження інформації під час перевірки чи службового розслідування вона має право на набуття статусу викривача. Ми здійснюємо документування, передаємо інформацію в правоохоронні органи. Згідно з чинним законодавством, громадянин в статусі викривача підпадає під захист прав осіб, які перебувають під слідством. Також наше відомство гарантує такій особі збереження її трудових прав. Такі права розповсюджуються не тільки на викривача, а й на близьких родичів.

Ірина Зінчук: Після повідомлення про можливий корупційний ризик, що відбувається далі?

Віктор Осадчук: Ми реєструємо інформацію. За законом, маємо провести попередню перевірку інформації протягом 10 днів. Якщо за цей час достовірність підтверджена, ми ухвалюємо рішення: проводити подальшу перевірку чи службове розслідування. Документуємо і спрямовуємо матеріали або в правоохоронні органи, або вищому керівництву.

Ірина Зінчук: Чи покращилась ситуація із запобіганням корупції з ухваленням Закону «Про публічні закупівлі»?

Віктор Осадчук: Справді, ситуація змінилась. У мене немає точних цифр. Але в сфері проведення держзакупівель у відносинах між військовими частинами і департаментом держзакупівель є економія бюджетних коштів. Але незважаючи на те, що закон працює, ми документуємо факти зі значними порушеннями проведення самої процедури держзакупівель. Також є питання із залученням підприємств та організацій до проведення ремонтних та будівельних робіт. Там є факти лобіювання інтересів. По можливості, ми реагуємо.

Ірина Зінчук: Які завдання стоять перед Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони?

Віктор Осадчук: Ми почали плідну співпрацю з НАК у 2016 році. Вони взаємодіють із Transparency International, з якими в Міноборони укладено меморандум про співпрацю. По суті, це діалог із представниками громадських організацій, які здійснюють цивільний контроль за діяльністю таких структур, зокрема, як наш підрозділ. Вони допомагають нам у виготовленні агітаційних матеріалів.

Ірина Зінчук: В яких галузях вдається найчастіше запобігати проявам корупції?

Віктор Осадчук: Цьогоріч найбільше інформації надходить щодо так званих сімейних підрядів. Тобто коли в частинах працюють цілими сімейними кланами. Адже законом України заборонено бути у підпорядкуванні близьким особам. Найперше ми пропонуємо самостійно врегулювати питання, шляхом переведення на інше місце служби. Якщо це неможливо, передбачене звільнення. Також було задокументовано факти закупівлі запчастин для військової техніки на 2,3 мільйона грн. Були перераховані кошти фірмі-одноденці на комплектуючі до БТР. Ми направили документи до ДБР. Наразі триває слідство.

Ірина Зінчук: Індекс сприйняття корупції - хто його визначає і на якому рівні зараз перебуває Україна?

Віктор Осадчук: Це оцінка міжнародних експертів індексу сприйняття корупції кожної держави. Міноборони проходить вже не вперше таке тестування. По суті, це опитувальник, який надсилають наші міжнародні партнери. Питання стосуються державних оборонних і публічних закупівель, проходження служби, змін у законодавстві щодо покращення умов проходження військової та державної служби. Експерти за ці відповіді виставляють бали. Загальний бал свідчить про позицію нашої держави на міжнародній арені. У порівнянні з 2015 роком (опитування проводиться раз на чотири роки), наша позиція трішки покращилась.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток