Як уникнути мобілізації на окупованих територіях

Як уникнути мобілізації на окупованих територіях

Росіяни на окупованих територіях буквально полюють на чоловіків призовного віку й силоміць доставляють до «військкоматів».  У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій розповіли як уникнути приусового призову.

 

 

 

 

 

Майже скрізь на тимчасово окупованих територіях України росія вдається до поширеної практики примусової мобілізації населення, яку вона започаткувала ще з 2014-го року. 

Як зазначили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих , відмова отримати «повістку» від представників окупаційної влади може коштувати людині життя.

«Правники в один голос заявляють: це – міжнародний злочин і порушення, зокрема, Женевської конвенції. Таку практику слід розглядати в комплексному контексті правової оцінки всіх наслідків агресії рф, якщо такі стануть предметом уваги Міжнародного кримінального суду. Адже міжнародне право забороняє державі-окупанту змушувати цивільне населення служити в її збройних силах», - підкреслили у відомстві.

Проте, додали у міністерстві, росіяни на окупованих територіях буквально полюють на чоловіків призовного віку (він «розширений – від 18 до 65 років) й силоміць доставляють до «військкоматів». Забороняють покидати територію регіону. До прикладу, в Криму, з огляду на очевидний провал призовної кампанії, днями взагалі оголосили про заборону виїзду з півострова з 30 квітня, щоб потенційні «призовники» не встигли сховатися від війни.

«Мало того, росія почала втягувати у війну і українських дітей, про що наголосила генпрокурор України Ірина Венедіктова. Вже зафіксовано участь 8 дітей у таких діях. Приміром, на Харківщині 12-річний підліток за допомогою телеграм-каналів надсилав інформацію про розташування техніки, блокпостів і військових ЗСУ. Схожий факт був і на Луганщині. Мобілізованих українських громадян у зс рф росіяни вважають «рабами» і «гарматним м’ясом». Про це зізнається більшість насильно мобілізованих кримчан і жителів Донеччини й Луганщини, коли потрапляє у полон до ЗСУ», - зазначили у Мінреінтеграції.

Там надали поради чоловікам, як діяти, щоб не потрапити до окупаційного «призовного пункту». Передусім – спробуйте використати різні формати саботажу призову:

- уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних «військкоматів»;

- змініть номер телефону або тимчасово припиніть його використання, якщо він відомий окупаційній владі;

- змініть місце проживання й не повідомляйте про нього;

- якщо на вас таки вийшли, не відмовляйтесь прямо від «повинності», а обґрунтуйте причини, чому не можете служити, наприклад, стан здоров’я, релігійні переконання тощо. Причину бажано довести документами, тому підготуйтесь.

Якщо ж таки призвали, варто за першої безпечної нагоди здаватися у полон ЗСУ й повідомити про своє українське громадянство. Тоді людина стає лише жертвою воєнного злочину і згодом повернеться додому живою.

«Пам’ятайте: рано чи пізно винні за незаконну мобілізацію вас до зс рф нестимуть кримінальну відповідальність відповідно до ст. 438 ККУ, або у МКС за порушення ст. 8-2(b) xv Римського статуту», - додали у відомстві.

Там радять не виконувати незаконних наказів, що можуть призвести до жертв серед цивільного населення, руйнування цивільної інфраструктури. В іншому випадку дії кваліфікують як злочин без термінів давності навіть за умови примусового призову.

«Якщо ви добровільно приєднаєтесь до зс рф і берете участь у війні з Україною, ці дії будуть злочином відповідно до нашого законодавства, що загрожує позбавленням волі на строк до 15 років», - попередили у міністерстві.