Зараз в ефірі:

Як варто протидіяти корупції

11.12.2021
Як варто протидіяти корупції

У програму Юридичний вісник завітала координаторка гарячої лінії ГО Юридична сотня Наталія Шумінська. Вона розповіла, що саме являється корупцією і як з нею боротися?

 

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Що таке корупція, і які саме діяння можна вважати корупцією?

Наталія Шумінська: Корупція — це використання посадовою особою наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з нею можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди, обіцянки пропозиції, зазначеною в частині 1-й статті 3-й Закону України про запобігання корупції. Також, використання службових повноважень, діяння які виконують інші люди відповідно до певної службової особи. Подібні діяння можна поділити на корупційні правопорушення і ті які пов’язані з корупцією.

Наталія Шмарко: Які подарунки можна дарувати, а які ні? І чи можна взагалі віддячувати службовим особам?

Наталія Шумінська: Державним посадовим особам дозволяється отримувати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність: букет квітів, статуетка тощо. Також, якщо вартість одного подарунка не перевищує одну мінімальну заробітну плату встановлену на день прийняття подарунка; якщо сукупна вартість подарунків від однієї особи не перевищує 2-х прожиткових мінімумів встановлених для працездатної особи.

Наталія Шмарко: Хто буде нести відповідальність, людина яка отримала чи передала хабар?

Наталія Шумінська: Відповідальність поширюється на всіх осіб, які задіяні в даванні хабаря: той хто дає, отримувач та навіть 3-я особа (якщо є).

Наталія Шмарко: Хабарем можуть бути лише матеріальні цінності?

Наталія Шумінська: Закон України про запобігання корупції вказує, що особа не має права приймати та давати не лише грошові кошти, а й майно, переваги, пільги, послуги, не матеріальні активи які надають або одержують безкоштовно або за ціною нижчою мінімальної ринкової.

Наталія Шмарко: Якщо все ж таки сталася така ситуація, що запропонували корупційну послугу, що в такій ситуації робити?

Наталія Шумінська: Перше та обов’язкове, що потрібно зробити — це відмовити правопорушнику і за можливості ідентифікувати особу, залучити свідків, письмово повідомити безпосереднього керівника, за наявності, або керівника відповідного органу підприємства установи організації спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Наталія Шмарко: Що ви можете додати про викривачів? І чи можуть вони себе захистити?

Наталія Шумінська: До нас досить часто звертаються військовослужбовці, які стикаються з корупцією. Викривач — це особа, яка з достовірними доказами повідомила про можливий факт корупційного правопорушення: кримінальний або адміністративний. Таку особу захищає Законодавство України, тобто людина має право на безкоштовну допомогу та компенсацію, якщо скористалася платною правовою допомогою, їй не може бути відмовлено надалі на роботі чи притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Після ухвалення судом обвинувальний вирок, така особа може отримати 10% від грошового розміру предмету корупційно-кримінальне правопорушення, сума може досягати 18 000 000 грн. Якщо викривач не хоче, щоб його знали, це можна зробити анонімно з іншої електронної пошти: ідентифікуєте особу, яку викриваєте, вказуєте конкретні дані: ПІБ, посаду, місце роботи, факти, які можна перевірити. 

Повідомляти можна на спеціальні телефони довіри за номером: 0442713986, call center: 0800500442, багатоканальний зв’язок ЗСУ: 0800500410, 0444544499, перший заступник МОУ: 0442362108. Юридична сотня: 0800308100, також можна написати скаргу.

Наталія Шмарко: Скажіть, будь ласка, які є заходи забезпечення безпеки викривача?

Наталія Шумінська: Якщо викривачу дійсно загрожує небезпека, то будуть здійснені відповідні заходи безпеки: зміна документів, зовнішності, місця проживання; надання особистої охорони людини, житла, майна. 

Наталія Шмарко: Яка саме відповідальність загрожує особам, які вчинили корупційні діяння?

Наталія Шумінська: Відповідальність може бути: кримінальна, адміністративна, цивільно-правова, дисциплінарна, це залежить від роду порушення. Також передбачені різні види покарання: штраф 50-1500 грн, конфіскація майна, позбавлення права обіймати посаду, виправні роботи, арешт, позбавлення волі. Різні порушення — різна відповідальність.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток