Як відбувалось вигнання військ нацистської Німеччини з України

27.10.2020
Як відбувалось вигнання військ нацистської Німеччини з України

28 жовтня - День остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. У цей день 1944 року був визволений найзахідніший регіон України.

 

 

 

 

 

Указом Президента від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…» встановлено День визволення України від німецько-фашистських загарбників. Цього дня вшановують пам'ять всіх українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів із нашої землі в лавах Червоної армії або Української повстанської армії.

9 вересня 1944 року під час Східнокарпатської стратегічної воєнної операції, складовими частинами якої були Карпатсько-Дуклянська та Карпатсько-Ужгородська фронтові наступальні операції, розпочалося вигнання нацистів із Закарпаття. Під час Карпатсько-Ужгородської операції війська 4-го Українського фронту здобули карпатські перевали і наступали на Закарпаття. 16 жовтня радянські війська зайняли місто Рахів, 24 жовтня визволили Хуст і Сваляву, 26 жовтня — Мукачево, а 27 жовтня — Ужгород. 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Усталеною датою визволення України від гітлерівців вважається 28 жовтня 1944 року. Насправді залишався ще Чоп — важливий залізничний вузол на кордоні Закарпатської України, Словаччини та Угорщини. 28 жовтня 1944 року радянські війська підійшли до Чопа. Внаслідок запеклого бою, який тривав цілий день, 29 жовтня війська 17-го гвардійського стрілецького корпусу, 237, 8 та 138 стрілецьких дивізій визволили Чоп. Та нацистські війська перейшли у контрнаступ. Окремі райони Чопа кілька разів переходили з рук у руки. Остаточно Чоп було визволено лише 23 листопада 1944 року. Того ж дня нацистів вигнали із села Шоломон тепер Соломоново Ужгородського району Закарпатської області. Нині це найзахідніший населений пункт Закарпаття та України. Тому саме ця дата мала б пов’язуватися з вигнанням нацистських окупантів з України в її нинішніх кордонах, адже до 1945 року Закарпатська Україна ще вважалася територією Чехословаччини.

Під час Східно-Карпатської воєнної наступальної операції було визволено не тільки Закарпаття, але й частину Словаччини. Радянські війська завдали значної поразки 1-й німецькій танковій армії та майже вщент розгромили 1-шу угорську армію. Втрати з обох боків були чималими. Німці та угорці втратили приблизно 60 тисяч. 28 тисяч їхніх вояків потрапили в полон. Загинули понад 50 тисяч радянських військовослужбовців, майже дві тисячі пропали безвісти.

Вічна пам’ять Героям, які віддали життя, захищаючи свою землю від загарбників. Нині, коли на Сході України лунають постріли і гинуть люди, українці краще, ніж будь-хто розуміють цінність своєї держави та її суверенітету. Боротьба за свободу та незалежність триває. Україна переможе!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток