Зараз в ефірі:

Як зберегти здоров’я щитовидної залози?

27.05.2021
Як зберегти здоров’я щитовидної залози?

25 травня відзначається Всесвітній день щитоподібної залози. Дата увійшла до календаря у 2009 році з ініціативи Європейської тиреоїдної асоціації. За статистикою, на ту чи іншу патологію щитоподібної залози страждає до третини всього населення планети. Для України ця проблема особливо гостра, адже після Чорнобильської катастрофи кількість захворювань, особливо на рак щитовидної залози, зросла в рази.

 

 

Тож яку роль відіграє в організмі маленький 25-30-грамовий орган, що розташований на шиї та за формою нагадує метелика, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіла лікар-ендокринолог Ілона Ханько.

Наталія Шмарко: Ілоно, то яку ж функцію в організмі виконує щитовидна залоза?

Ілона Ханько: Передова функція щитовидної залози — вона відповідальна за метаболізм. Якщо в людини нормальна кількість гормонів, то буде триматись стабільна вага. Якщо гормонів стає мало, обмін речовин сповільнюється і це може призвести до зайвої ваги.

Наталія Шмарко: Як зрозуміти, коли потрібно звертатися до лікаря-ендокринолога?

Ілона Ханько: Профілактичний огляд треба проходити щороку. Це має бути УЗД і перевірка гормонів щитовидної залози. УЗД-огляд проходимо для того, щоб виявити утворення вузлів на ранній стадії і мати можливість їх пролікувати. Якщо гомони в нормі, функція щитовидної залози збережена. Якщо ж гормонів більше (гіпертиреоз) чи менше (гіпотиреоз) за норму, тут вже потрібна медикаментозна корекція стану.

Наталія Шмарко: А чи потрібно видаляти вузли, якщо вони є доброякісними?

Ілона Ханько: Є міжнародна класифікація TI​-RADS, згідно з якою визначають доброякісний вузол чи ні. Якщо рівень класифікації від 1 до 3 — за такими вузлами ми просто спостерігаємо і щопівроку робимо контрольне УЗД. Якщо це TI​-RADS 4, вже потрібна пункційна біопсія. Голкою беруть клітини з вузла і визначають, доброякісні вони чи ні.

Наталія Шмарко: А які ще бувають захворювання щитовидної залози, окрім утворення вузлів?

Ілона Ханько: Може бути дифузне збільшення щитовидної залози, коли вона своєю масою намагається компенсувати брак гормонів. А ще вона може збільшуватись, коли є надлишок гормонів. А чим більше гормонів, тим людина емоційніша, дратівливіша. Може бути тремор рук, підвищене серцебиття.

Наталія Шмарко: Найпоширеніші скарги, з якими звертаються до вас пацієнти із захворюваннями щитовидної залози?

Ілона Ханько: Найпоширеніша — гіпотиреоз та аутоімунний тиреоїдит. При аутоімунному тиреоїдиті організм людини починає атакувати власну щитовидну залозу. Таке захворювання може протікати певний час безсимптомно, поки не зміниться рівень гормонів. При цій недузі руйнуються клітини залози, відповідно до часом щитовидка починає виробляти менше гормонів, а це своєю чергою призводить до гіпотиреозу. Симптоми гіпотиреозу — втомлюваність, відчуття слабкості, випадіння волоса, сухість шкіри, закрепи, набір ваги або набряки.

Сергій Жуковський: Що провокує захворювання щитовидної залози?

Ілона Ханько: Якщо ми говоримо про порушення гормонів, то є дві найпоширеніші проблеми — йододефіцит і аутоімунний тиреоїдит, коли є збій в імунній системі.

Наталія Шмарко: З якого віку потрібно починати профілактичні огляди щитовидної залози?

Ілона Ханько: Починають обстежувати щитоподібну залозу вже з третього дня після народження. В пологовому будинку дитині обов’язково перевіряють цей орган, бо може бути вроджений гіпотиреоз.

Наталія Шмарко: Чи є продукти, які рекомендовано споживати людям із проблемами щитовидної залози?

Ілона Ханько: Треба вживати йодовані продукти: морську рибу, морську капусту, йодовану сіль. Також дуже важливий білок. Основа гормонів щитовидної залози — це йод і білок тваринного походження. Вегетаріанцям потрібно вживати якісь добавки, щоб утворювались потрібні гормони. Також треба вживати селен. Це такий мікроелемент, який допомагає поєднуватись гормонам щитовидної залози. І селену найбільше в бразильських горіхах.

Наталія Шмарко: Як стреси впливають на діяльність щитовидної залози?

Ілона Ханько: Психологічний аспект дуже важливий. Якщо людина тримає емоції гніву, образи в собі, таким чином може розвиватись гіпотиреоз. Чим більше стресу в організмі – тим більше страждає гормональний рівень. Гомони керують нашим організмом, вони кожному органу кажуть, що робити. Наприклад, робота щитовидної залози впливає і на репродуктивну систему. Якщо недостатньо гормонів, які виділяє щитовидна залоза, в жінки може порушуватись менструальний цикл і виникатимуть проблеми із заплідненням.

Наталія Шмарко: Як видалення щитовидної залози впливає на якість життя?

Ілона Ханько: Після операції обов’язково призначається гормональна терапія. І якщо дозування препарату підібране правильно, то це ніяк на якість життя людини не впливає. Більше треба боятися наслідків. Бо якщо людина знає, що в неї недоброякісний вузол і нічого з цим не робить, далі починають утворюватись метастази. Тоді, звичайно, операція не допоможе.

Наталія Шмарко: Що побажаєте слухачам Армія FM?

Ілона Ханько: Бажаю всім взяти відповідальність на себе за своє здоров’я. Чим більше ми ігноруємо симптоми, тим більше ймовірність запустити захворювання. Тож якщо виникає будь-який дискомфорт, звертайтесь до лікаря. Бережіть себе.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток