Зараз в ефірі:

Які особливості контрактної служби?

17.09.2020
Які особливості контрактної служби?

У програмі «Юрисконсульт» представник департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України Олександр Токмаков розповів про особливості контрактної служби та соціальні гарантії для військових. 

 

 

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Хто має право укладати контракт зі ЗС України та які вимоги до охочих проходити службу?

Олександр Токмаков: Головне, щоб претенденти були придатні до служби за станом здоров’я. Для цього створена військово-лікарська комісія у військкоматах. Також важлива професійна підготовка.

Костянтин Богатирьов: Який граничний вік для підписання контракту?

Олександр Токмаков: У зв’язку із введенням особливого періоду контрактну службу можуть проходити громадяни України віком від 18 до 60 років. 

Костянтин Богатирьов: Чи обов’язково перед підписанням контракту проходити строкову військову службу?

Олександр Токмаков: Ні. От, наприклад, якщо особа уклала контракт зі ЗСУ, але через якийсь час хоче звільнитися зі служби, договір із нею буде розірвано і зараховано її на строкову службу. У цьому випадку два місяці беруться за один. Тобто якщо людина служила за контрактом півроку, в строкову службу буде зараховано 3 місяці. Така особа рік і три місяці виконує військові обов’язки, після цього звільняється з лав ЗСУ як військовослужбовець строкової служби. 

Костянтин Богатирьов: На якій підставі особа з  цивільною освітою може обіймати військову спеціальність?

Олександр Токмаков: Згідно з наказом №170 Міноборони, особа може бути призначена на посаду за спорідненою спеціальністю. Наприклад, особи з фінансовою, юридичною, технічною освітою можуть бути призначені на військову посаду, споріднену цивільній. Військкомат призиває на контрактну службу і спрямовує до військової частини, де є вакантна посада за цим профілем. Або громадяни, які отримали від командира частини так зване відношення на вакантну посаду, оформляють у військкоматі документи і йдуть служити в цей підрозділ. 

Костянтин Богатирьов: На який термін можна укласти контракт?

Олександр Токмаков: Для рядових – це 3 роки. Для осіб сержантського та старшинського складу – від 3 до 5 років. Для осіб офіцерського складу – на строк від 5 до 10 років. Для курсантів вишів – на час навчання в навчальному закладі. А для фахівців льотного профілю перший контракт – 10 років. Хочу звернути увагу, що у зв’язку з особливим періодом у країні по завершенні першого контракту він може бути продовжений або укладений новий на термін від 1 до 10 років. 

Костянтин Богатирьов: Які особливості проходження контрактної служби у зв’язку з особливим періодом?

Олександр Токмаков: Хочу зазначити, що згідно із законодавством, нині  в район проведення ООС направляють тільки військовослужбовців служби за контрактом, строковиків – ні. Армійці в ООС отримують статус учасника бойових дій після перебування там 30 та більше днів. Також на час перебування в зоні проведення ООС вони отримують доплати до грошового забезпечення. 

Костянтин Богатирьов: Окрім грошового забезпечення та надбавок, на які ще соціальні гарантії мають право контрактники?

Олександр Токмаков: Військовослужбовці отримують грошове забезпечення, речове майно, житло, медичну допомогу та деякі пільги. А ветерани військової служби мають право на безкоштовне лікування в медзакладах Міноборони України. 

Костянтин Богатирьов: А який розмір грошового забезпечення для осіб рядового та сержантського складу при підписанні першого контракту?

Олександр Токмаков: Перше грошове забезпечення понад 10 тисяч для осіб рядового складу. Щодо офіцерів, згідно з постановою Кабміну №704 визначені тарифні розряди залежно від займаних посад, згідно з якими їм нараховується грошове забезпечення. 

Костянтин Богатирьов: Чи можна розірвати контракт і якщо так, то в яких випадках?

Олександр Токмаков: Контракт  може бути розірваний за рішенням командування військової частини і за бажанням військовослужбовця. За бажанням військовослужбовця в таких випадках: у зв’язку із закінченням терміну контракту; у зв’язку із скороченням шатату або проведенням реорганізаційних заходів; через службову невідповідність; у зв’язку з набранням законної сили обвинувального вироку суду; через позбавлення звання в дисциплінарному порядку; у зв’язку з набранням законної сили судових рішень, згідно з якими військовослужбовець позбавлений права обіймати певні посади; у зв’язку із застосуванням заборони, передбаченої законом України про очищення влади; а також з особами, які не пройшли випробувальний термін (3 місяці).  

Костянтин Богатирьов: Чи діють зараз тримісячні курси перепідготовки для осіб сержантського складу, по завершенні яких можна отримати офіцерське звання?

Олександр Токмаков: Так. Військовослужбовці, які мають вищу освіту не нижче бакалавра, за бажанням можуть бути направлені на проходження курсів для здобуття звання «молодший лейтенант». 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток