Зараз в ефірі:

Юридичний вісник: Актуальні законопроєкти, що стосуються військовослужбовців

18.11.2021
Юридичний вісник: Актуальні законопроєкти, що стосуються військовослужбовців

Про проєкти законів, які покликані врівноважити деякі аспекти військової служби чоловіків та жінок та спрямовані на деталізацію аспектів служби в Збройних силах в умовах збройної агресії проти України в ефірі передачі Юридичний вісник розповіла юрист-аналітик ГО Юридична сотня Марія Звягінцева.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Які зміни передбачає законопроєкт «Про забезпечення рівних умов чоловікам і жінкам під час проходження військової служби»?

Марія Звягінцева: Цей законопроєкт забезпечує ставлення до жінок та чоловіків як до професійних військовослужбовців, а не осіб, які мають певні особливості за ознакою статі. Він пропонує надати чоловікам рівне право з жінками в мирний час, і з деякими обмеженнями під час дії особливого періоду чи воєнного стану, — на використання відпустки для догляду за дитиною. Включно із виплатою грошової компенсації під час звільнення за всі невикористані дні щорічної додаткової соціальної відпустки для осіб, які мають дітей. Зараз таку компенсацію при звільненні можуть отримати лише військовослужбовці-жінки.

Також в законопроєкті пропоновано забезпечити армійців оплачуваною відпусткою у зв’язку з народженням дитини не лише в мирний час, а й під час дії особливого періоду.

Передбачає рівний доступ до всіх офіцерських посад з обов’язковим дотриманням принципу недискримінації за ознакою статі.

Заплановано встановити, що за будь-яким фактом дискримінації (за переконаннями, ознаками віри, статі й т. д.) службові розслідування повинні проводитись в обов’язковому порядку.

І так само законопроєкт пропонує надавати жінкам путівки на санаторно-курортне лікування на таких же умовах, як і чоловікам, тобто з пільговою оплатою. Бо зараз жінки-військовослужбовці можуть отримати таке лікування безкоштовно, відповідно чоловіки вважають цю норму дискримінаційною.

А також речове, медичне, психологічне, соціальне забезпечення військовослужбовців повинно здійснюватися з урахуванням потреб жінок і чоловіків. Ми проводили опитування, під час якого чимало скарг було саме щодо речового забезпечення жінок, які скаржились, зокрема, на брак спеціальної жіночої білизни.

Наталія Шмарко: «Забезпечення рівності жінок і чоловіків під час притягнення до відповідальності за військові злочини та правопорушення» — це окремий законопроєкт чи підпункт вже обговорюваного проєкту?

Марія Звягінцева: Одна і та ж сама тема і мета, але проєкти закону різні, тому що зміни до Кримінального чи Кодексу України про адміністративні порушення не можуть подаватися разом зі змінами до інших законодавчих актів. Цей законопроєкт стосується саме урівняння відповідальності чоловіків та жінок під час проходження служби.

Наталія Шмарко: В чому саме різні підходи до відповідальності чоловіків та жінок під час проходження служби?

Марія Звягінцева: Проєкт закону пропонує усунути норми саме щодо неможливості утримувати військовослужбовців-жінок на гауптвахті та в дисциплінарному батальйоні. Виняток буде зроблено для вагітних жінок-військовослужбовців або які мають дітей віком до 7 років.

Наталія Шмарко: Про що йдеться в проєкті закону «Про соціальний захист осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України»?

Марія Звягінцева: Це законопроєкт, який пропонує визначити процедуру встановлення факту позбавлення особистої свободи та створити механізм соціального і правового захисту для таких осіб. Законопроєкт стосується соціального захисту осіб, які перебували або перебувають в полоні.

Наталія Шмарко: Що передбачає законопроєкт «Поводження з військовополоненими та інтернованими особами»?

Марія Звягінцева: Цей законопроєкт покликаний узгодити національне законодавство з нормами міжнародного права, визначити повноваження, завдання державних органів у сфері здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими та інтернованими особами в особливий період.

Інтернована особа — громадянин держави, що загрожує нападом чи здійснює агресію проти України, який перебуває на території України, примусово поселений у визначених місцях, якщо це є абсолютно необхідним для забезпечення нацбезпеки.

Наталія Шмарко: Законопроєкт «Про спрощений порядок набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості України». Як саме планується полегшити процедуру?

Марія Звягінцева: Законопроєкт пропонує замість зобов’язання припинити іноземне громадянство запровадити можливість подання декларації про відмову від іноземного громадянства разом із заявою про прийняття до громадянства України. Цей проєкт закону не спрямований на значне спрощення механізму прийняття до громадянства, а лише стосується тих громадян, які зазнали переслідувань державою-агресором або державою-окупантом через свої переконання, які проходили або проходять військову службу в ЗСУ, або які мають визначні заслуги перед Україною. Зазначу, що на осіб, які брали участь в АТО/ООС, вимога щодо проживання на території України протягом 5 років не поширюється.

Наталія Шмарко: Поговорімо про законопроєкт «Про порядок застосування амністії у 2021 році, зокрема для засуджених ветеранів війни». Сама назва його говорить про те, що він вже має бути ухвалений, чи я помиляюсь?

Марія Звягінцева: Назва цього законопроєкту нагадує про те, що це амністія з нагоди 30-ї річниці Незалежності України, та й самі ветерани про нього дуже часто запитують, але сказати точно, коли він саме буде ухвалений, неможливо.

Наталія Шмарко: Проєкт закону про відповідальність за дискримінацію та нетерпимість — яким чином він стосується армійців?

Марія Звягінцева: Цей законопроєкт поширює на військовослужбовців відповідальність за порушення законодавства у сфері запобігання і протидії дискримінації. Вносить зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо визначення нетерпимості та впровадження відповідальності за її прояви. Також містить певні обтяжувальні обставини за вчинення адміністративного правопорушення.

Він вносить зміни до Кодексів щодо боротьби з проявами дискримінації. Проте якщо говорити про сексуальні домагання чи насильство за ознакою статі, то «Юридична сотня» разом зі представниками Генштабу, Військової служби правопорядку та Жіночого ветеранського руху працює над розробкою конкретного механізму протидії та запобігання цим негативним явищам саме для Збройних Сил України.

Якщо ж говорити про законопроєкт №5488, суб’єктом законодавчої ініціативи тут є Кабмін України. І його метою є протидія порушенню прав людини з мотивів нетерпимості за расовими, політичними, релігійними та іншими ознаками. Власне, проєкт впроваджує відповідальність військовослужбовців у сфері порушення законодавства щодо запобігання і протидії дискримінації та визначає нетерпимість. Відповідно до цього проєкту, нетерпимість — це відкрите, упереджене негативне ставлення щодо категорії осіб, відмінних за певними ознаками. І ще з приводу вчинення будь-якого адміністративного правопорушення мотив нетерпимості проєктом пропонується визначити як обтяжувальну обставину.

Наталія Шмарко: Які нововведення пропонує проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо спорту ветеранів війни»?

Марія Звягінцева: Цей проєкт передбачає централізацію повноважень і покладає на Мінветеранів як провідний орган відповідальність за підтримку ветеранів, зокрема у сфері спорту. Це важливо, бо зараз різні органи мають різні повноваження, тож цей механізм фрагментарний. Законопроєкт було прийнято за основу у вересні, нині він готується на друге читання.

Наталія Шмарко: Про що йдеться в законопроєкті щодо вдосконалення державного реєстру ветеранів війни та запровадження електронного посвідчення ветерана.

Марія Звягінцева: Електронне посвідчення зможе використовуватись як звичайне посвідчення учасника бойових дій чи іншого ветеранського статусу. При втраті паперового посвідчення, ним могли скористатися зловмисники, а тепер цей ризик буде мінімізовано. Крім того, проєкт удосконалює взаємодію органів державної влади між собою як держателів такої інформації.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток