Юридичний вісник: механізми отримання службового житла

Юридичний вісник: механізми отримання службового житла

Про забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей житлом в ефірі Армія FM розповіла координаторка гарячої лінії ГО «Юридична сотня» Наталія Шумінська.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Що таке службове житло і хто має право його отримати?

Наталія Шумінська: Всі військовослужбовці, які служать і не мають житлового приміщення за місцем служби, повинні бути забезпечені службовим житлом. Отже, якщо ви не маєте житла при військовій частині і якщо в ній є фонд, вам дають службове житло. Якщо такого немає, вас мають поселити в казармі або гуртожитку сімейного типу, якщо ви з родиною. А якщо ви потребуєте поліпшення житлових умов, вас поставлять на житловий облік. У випадку, якщо у військовій частині немає житлового фонду, не вистачає казарм і гуртожитків, військовослужбовець може орендувати житло або виплачувати піднайом.

Наталія Шмарко: Чим відрізняється оренда від піднайому?

Наталія Шумінська: Оренда – це коли військова частина знаходить і оплачує житло в межах бюджету. А піднайом - коли ви собі знаходите житло, надаєте документи до військової частини про оренду, а вона сплачує суму, яка затверджена бюджетом.

Наталія Шмарко: Які норми забезпечення житловою площею військовослужбовців?

Наталія Шумінська: Норми є загальними в принципі для всіх. Зазвичай це 13,65 квадратних метрів на одну особу, додатково враховується певний відсоток на сім’ю.

Наталія Шмарко: Якщо військовослужбовець із родиною винаймає квартиру, площа якої перевищує норми, то частину орендної плати він компенсує сам? І хто оплачує комунальні послуги?

Наталія Шумінська: Якщо військовослужбовець орендує житло, то сплачує лише комунальні послуги. Винаймаючи, він може знайти оселю будь-якого розміру і сплачувати різницю. Розмір грошових коштів визначається наказом «Про бюджетну політику Міністерства оборони України». Наразі немає наказу на 2022-й рік у вільному доступі. Торік у Києві було 3800 грн, в обласних центрах - 2850, в інший населений пунктах - 1900. Різницю доведеться виплачувати самостійно.

Наталія Шмарко: Що треба знати, стаючи на квартирний облік?

Наталія Шумінська: Якщо особа відслужила 20 років і перебуває на житловому обліку, то їй повинні надати житло або житлову компенсацію. А підставами для позбавлення особи права на отримання службового житла буде, наприклад, звільнення з контракту.

Наталія Шмарко: Хто із військовослужбовців може претендувати на поліпшення житлових умов?

Наталія Шумінська: Це особи, які проживають в затісному приміщенні, згідно з нормативами, або в оселі, яка не відповідає санітарно-технічним вимогам. А також військовослужбовці, які проживають спільно з іншою сім’єю або хворими особами.

Наталія Шмарко: Які документи потрібно принести для цього і кому?

Наталія Шумінська: Для цього необхідно написати рапорт на командира. До рапорту додати довідку з місця проживання про реєстрацію і склад сім’ї. Також витяг з особової справи військовослужбовця та довідку про те, чи перебувають члени сім’ї на обліку за місцем роботи, чи при місцевих радах. А ще документи, які підтверджують право на першочергове та позачергове отримання житла та інші пільги.

Наталія Шмарко: Чи можуть військовослужбовців без їхнього відома зняти з квартирного обліку?

Наталія Шумінська: Зняти можуть лише за серйозних підстав. Якщо у військовослужбовця поліпшились житлові умови, якщо він купив в тому ж місці житло за власні гроші. Також підставою є засудження військовослужбовця на позбавлення волі строком понад 6 місяців, крім умовного засудження, або ж звільнення з військової служби через службову невідповідність.

Наталія Шмарко: Кому виплачується грошова компенсація за піднайом житлового приміщення? І які умови її виплати?

Наталія Шумінська: Особам офіцерського складу і особам офіцерського складу, які служать за призовом, також особам рядового сержантсько-старшинського складу, а також курсантам вишів, які мають сім’ї. Компенсація виплачується щомісяця, після затвердження рапорту і перевірки документів.

Наталія Шмарко: У яких випадках відмовляють у сплаті грошової компенсації або можуть припинити такі виплати?

Наталія Шумінська: Якщо у військовослужбовця є житло в тому ж населеному пункті або близько до місця проходження служби. Скасовуються ж виплати, якщо військовослужбовець купив житло, якщо переїжджає з військової частини, якщо не здав житлове приміщення, також якщо особа штучно погіршила свої житлові умови. А також у випадку, якщо військовослужбовець виїздить у закордонне відрядження або ж у разі подання підроблених документів чи недостовірних відомостей.