За 6 років ЗСУ отримали допомоги на 500 млн доларів

13.03.2020
За 6 років ЗСУ отримали допомоги на 500 млн доларів

У програмі "Мілітарі навігатор" виконувач обов’язків заступника начальника Головного управління військового співробітництва і верифікації ЗС України Валентин Левчик розповів про військове співробітництво з державними партнерами та міжнародними безпековими організаціями. 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Які країни є нашими головними партнерами?

Валентин Левчик: Військова співпраця у нас із близько 60 країнами. Взаємодіяли ми й до 2014 року на різному рівні, але 14-й рік став лакмусовим папірцем, який показав, хто наш партнер. У складний для нашої країни час допомагають США, Великобританія, Канада, Литва, Латвія, Естонія, Польща, Румунія. Вони надають нам підтримку на різних рівнях.

Ірина Зінчук: Надають практичну чи тільки дорадчу допомогу?

Валентин Левчик: Підтримка багатогранна. Це матеріально-технічна та гуманітарна допомога. З початку 2014 року ми отримали понад 500 млн доларів. Це обладнання та озброєння. Наприклад, катери типу Айленд, станції контрбатарейної боротьби, станції радіоелектронної боротьби, прилади нічого бачення, високоякісні засоби захищеного радіозв’язку, броньовані автомобілі підвищеної прохідності, бронеавтомобілі швидкої допомоги. Ще одна складова — дорадча допомога. Кількість іноземних радників змінюється, але загалом їх десь близько 40. У нас є група стратегічних радників із 5 країн, які працюють з Міністром оборони, начальником Генерального штабу. Також інструкторсько-методична допомога. Іноземні військовослужбовці готують наші підрозділи на території України. Це багатонаціональна група з підготовки JMTG-U, операція UNIFIER, яку проводять канадці, операція Orbital, яку проводять британці, також тренувальну місію проводять наші литовські колеги. 

Ірина Зінчук: Тож не лише Альянс допомагає як організація, а й країни-члени?

Валентин Левчик: Допомога від НАТО як організації — це одна справа, а допомога від країн-членів НАТО — зовсім інша.

Ірина Зінчук: Ми говоримо про двостороннє співробітництво. Тобто допомагають нам, але й ми ділимось чимось своїм?

Валентин Левчик: Іноземці кажуть, що коли вони готують наших військовослужбовців, то не тільки діляться своїми знаннями, а  й багато отримують навзаєм. Ми ж маємо вже 6-річний досвід протидії одній із найбільших армій в Європі.

Ірина Зінчук: Вони переймають досвід під час навчань чи під час тренувальних місій?

Валентин Левчик: Напрямів багато. Навчання як одна з найвищих форм підготовки Збройних сил, особливо багатонаціональні, передбачають, що військовослужбовці обмінюються досвідом, зокрема і під час неформального спілкування. Також нас запрошують країни-члени для обміну досвідом. 

Ірина Зінчук:  З’явилась інформація, що в межах нового пакету допомоги від США України отримає патрульні бойові катери типу Берk VI, скільки їх буде і яка ще допомога очікується?

Валентин Левчик: Відновлення спроможності Військово-Морських сил ЗСУ є одним з пріоритетів як взагалі розвитку Збройних Сил, так і надання допомоги з боку країн-партнерів. Складовою цього відновлення є отримання катерів від партнерів. Торік було передано 2 катери красу Айленд. США розглядають питання передачі ще 3 катерів такого класу, і в перспективі очікуємо ще 2. Загалом через 4-5 років їх може бути 7. Щодо Берk VI, розглядається питання передачі 2 катерів вже з озброєнням. В перспективі завдяки програмі іноземного військового фінансування планується постачання ще 4 катерів. 

Ірина Зінчук: Якого озброєння чи техніки зараз гостро потребують Збройні Сили України від міжнародних партнерів?

Валентин Левчик: Ми потребуємо високотехнологічного озброєння, яке допоможе стримати ворога. У ВМС — це протикорабельні ракети, у Повітряних силах — найперше зенітні ракети, у Сухопутних військах — станції контрбатарейної боротьби. 

Ірина Зінчук: Чи розширюється коло партнерів і яким чином обліковується надана підтримка?

Валентин Левчик: Коло партнерів вже стале. А допомога обов’язково обліковується. Перевірки постійно проводяться. І нам передають не тільки залізо, а й технології. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток