Зараз в ефірі:

"За п'ять років квартирна черга зникне", — Олексій Марценюк, заступник Міністра оборони України

28.02.2020
"За п'ять років квартирна черга зникне", — Олексій Марценюк, заступник Міністра оборони України

На отримання житла чекає близько 48 тис. українських військових. І щоб усі вони стали власниками за наявними темпами руху черги, експерти твердять, потрібно хоча б 600 років. Тож у Міністерстві оборони шукають виходи. Про них в програмі "Мілітарі навігатор" розповів заступник Міністра оборони України Олексій Марценюк.

 

 

 

 

Ірина Зінчук: Як сталося, що черга з роками тільки збільшувалася?

Олексій Марценюк: Причин багато. Проблеми не вирішувались комплексно. Тобто знаходили шляхи, коли багато купували, будували житла, але ніхто не працював із самим принципом, як здійснюється додаткове забезпечення військовослужбовців. Військові повинні бути забезпечені і думати тільки про виконання завдань, а не про тил. Тому в усіх країнах, які дбають про своє військо, є відповідні програми. У нас ця програма реалізовується законом про соцзахист військовослужбовців та їхні сім’ї, решта — підзаконними актами. За законом, держава повинна воїна забезпечувати житло. Спочатку службове, а за вислугою років — постійне. Таким чином військовослужбовець більше нічим, крім служби, не переймається. І ця система якось працювала в умовах соціалістичного будівництва, а потім почала давати збій. Вона в основі своїй несправедлива. Ні в країнах НАТО, ні в інших західних провідних країнах не користуються такою системою, а переходять на монетарні способи забезпечення. Вони гнучкіші, не прив’язують людину до місця, не створюють проблеми насидженості військ. Ми зараз підходимо комплексно. Зокрема, розв'язувати проблему насидженості військ. Черга виникала тому, що і принцип забезпечення несправедливий і способи реалізації. Корупція, недоліки, брак коштів — і черга зросла. Зараз чекають на житло близько 50 тис. військовослужбовців. Як приклад недосконалості системи: щороку протягом останніх мінімум 5 років до 1000 квартир видавались, але черга тільки зростала.  

Ірина Зінчук: Розкажіть, що зараз за інструменти розробляє Міністерство оборони?

Олексій Марценюк: Ми детально вивчили ситуацію, використали досвід попередників. НАКО, наприклад, зробили детальне дослідження щодо житлового забезпечення в армії. Ми його використали, самі провели аналіз. Зробили багато інфографіки, яку незабаром опублікуємо. Врешті ми зрозуміли, що проблему треба розглядати з точки зору і попиту, і пропозиції. Дуже високі шанси позбутись за 5 років такого явища, як квартирна черга, і далі працювати з монетарними способами забезпечення. Військовослужбовцю нічого не треба буде робити. Наявність військового квитка, який буде електронним, одразу дає право на забезпечення.

Ірина Зінчук: Які ще напрями планується розробляти? 

Олексій Марценюк: Ми повинні сказати, от давайте для військовослужбовців, які прийдуть на контракт цього року, пропонувати інші види забезпечення. Пільгове кредитування — це те, що відчувається одразу. Людина отримує компенсацію за відсотками. Тобто фіксуємо чергу і починаємо працювати з військовослужбовцями за новими принципами. Ми їх забезпечуємо штатно-посадовим житлом, яке перебуватиме у власності Міністерства оборони. Тому що службове житло, яке є нині, за нашими законами, — це вже майже приватна власність. Нікого ніхто не збирається виселяти, але якщо ми хочемо рухатись у красиве майбутнє, то повинні перейти на штатно-посадове житло. Це як безкоштовна оренда: плати за комунальні і живи. Коли переїжджаєш, здавай і отримуй аналогічне в іншій локації. А в цей час тобі нараховується або депозит, який можна буде через 15 років використати під купівлю.

Ірина Зінчук: Тобто при звільненні?

Олексій Марценюк: Ні, головний критерій — вислуга років. Ми думаємо, як залишати людей після вислуги років також. Адже дуже важливі для армії люди, які мають колосальний досвід.

Ірина Зінчук:  Якою має бути вислуга років?

Олексій Марценюк: Зараз мова йде про 20-25 років. За депозитно-монетарної програми військовослужбовцю щомісяця нараховується сума на закритий депозит державних банків на вибір. Депозит накопичується, захищений від інфляції відсотком. Ми опрацьовуємо механізм і валютного хеджування, щоб був від валютних ризиків частково захист. Ця сума накопичується після певних років вислуги. Ми не хочемо, щоб так звані «військові заробітчани» одразу отримували право на цю програму, а через 5 років, наприклад, щоб людина почала отримувати кредитування. Орієнтовно через 15 років вона матиме право розпоряджатися коштами. Навіть протягом вислуги людина може використати цей депозит як заставу під іпотеку. 

Ірина Зінчук: А про які суми йде мова?

Олексій Марценюк: Ще рахуємо. У нас є перехідний буфер, протягом якого ми відшліфуємо програму, щоб вона була максимально ефективною. Відштовхуємось від того, що за 15 років повинна накопичитись сума, яка на той момент даватиме можливість купити 3-кімнатну квартиру з розрахунку середньої вартості житла по Україні.                                                                                                                                     

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток