Зараз в ефірі:

За скільки місяців Талібан зіграє у футбол головами Кабульського уряду?

19.02.2021
За скільки місяців Талібан зіграє у футбол головами Кабульського уряду?

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на тлі перерваних мирних переговорів та ескалації насильства в Афганістані розкритикував радикальний рух Талібан і назвав його ненадійним. Що це означає для організації та чи виведуть тепер Західні держави свої війська з Афганістану, дізнаєтесь в програмі Міжнародний огляд з координатором напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.
 

 

Андрій Давидов: Коли Західні держави ввели свої війська до Афганістану і що їм заважає їх вивести?

Денис Моксалик: Західні держави ввели війська в Афганістан у 2001 році, в рамках початку операції Глобальної війни з тероризмом. На той момент позиція адміністрації США (Джорджа Буша молодшого), позиція НАТО була в тому, що тероризм слід знищити, як свого часу знищили піратство. Тобто, шляхом організації військових операцій проти основних осередків, де тероризм поширений.

Андрій Давидов: Це все відбувалось після 11 вересня?

Денис Моксалик: Так, з того моменту починаються активні бойові дії в Афганістані, що спочатку призвели до захоплення основних великих міст. Проте, поступово, це призвело до втягування американських військових до довготривалої партизанської війни. Як це було в американців у В'єтнамі та радянських військ в самому Афганістані. Вони зайшли в глухий кут, через неможливість завершити конфлікт. Продовжувався спротив місцевих проти американських сил і уряду, який вони встановили в Кабулі.

Андрій Давидов: А як це все було пов'язано з війною в Іраку, яка почалась за 2 роки? Там наче вивели війська без проблем.

Денис Моксалик: Тут мається на увазі, що політичні системи Іраку та Афганістану відрізняються. Маємо дві основні частини: географічну та політичну. Географія в Іраку — це міста та пустеля. Тому його значно простіше контролювати. Попри те, що американці зіткнулись з великими проблемами в районі так званого Сунітського трикутника. Це сунітські районі в північно-центральному регіоні Іраку. Проте в Іраку були опорні пункти. Там були лідери з якими можна було домовитись. Це насамперед курди та шиїти. В Афганістані цього не вдалось зробити. Там не було спільнот, інституцій на які можна було б опертись.

Андрій Давидов: А генерал Дустум, який ще з 1990-х був потужною силою в Афганістані?

Денис Моксалик: Він якраз торік став маршалом. Свого часу він встиг повоювати за радянські війська, за Демократичну Республіку Афганістан, за американців. Зараз продовжує воювати за Кабульський уряд, який підтримують американці.
Варто зауважити, Афганістан лишається племінним суспільством. На відміну від Іраку, він на кілька кроків позаду на шляху модернізації. Основні частини Афганістану, які знаходяться в протиборстві: таджики на півночі; хазарейці на заході, які пов'язані з Іраном; пуштуни — основна група населення, займають центральний та південний Афганістан. 

Андрій Давидов: Хто надає зброю талібам?

Денис Моксалик: Існують три основні напрямки постачання. В першу чергу Іран. Другий напрямок — кордон з Китаєм. І звісно ж, Пакистан. Значна частина кордону Афганістану-Пакистану не контролюється. Тут можна безперебійно постачати зброю та все необхідне талібам на території Афганістану.

Однією з умов домовленостей американців із талібами було те, що останні почнуть діалог з урядом в Кабулі. Таліби це пообіцяли, але не припинили військовий тиск на Кабульський уряд.

Андрій Давидов: Коли ці перемовини почалась?

Денис Моксалик: У вересні 2020 року. Проте вже у листопаді зайшли в глухий кут. Перефразовуючи відому фразу часів громадянської війни на території колишньої Російської Імперії: "У Кабульського уряду і талібів є певне протиріччя по аграрному питанню. Таліби хочуть Кабульський уряд в землю закопати, а Кабульський уряд не хоче, щоб таліби по цій землі ходили". Через таке протиріччя не залишається місця для компромісу. І якщо Західні війська підуть з Афганістану, то виникає питання: за скільки місяців Талібан зіграє у футбол головами Кабульського уряду?

Андрій Давидов: Торік підіймалась тема, що начебто Росія проплачувала Талібам за вбивство американських військових. Чи справді подібне було?

Денис Моксалик: Ця новина, яка обговорювалась американськими ЗМІ та американським політикумом, з'явилась від анонімного джерела з Міністерства оборони США. Ми не знаємо точно, чи це було. Це точно було певним інструментом боротьби Демократів проти Трампа. Щоб продемонструвати, що Трамп хоче домовлятися з Росією, а Росія вбиває руками Талібів американських військових.

Андрій Давидов: Як Росія себе почуває в Афганістані? Адже Талібан навіть на перемовини до Москви їздив?

Денис Моксалик: Взагалі, це кумедна річ. Доволі тривалий час в Росії Талібан був зареєстрований як терористична організація. Потім це скасували. Безумовно, росіяни активно домовлялись із талібами. В Афганістані перебувала російська агентура. І через Іран йшли певні домовленості з талібами. За допомогою росіян налагоджене функціонування певної інформаційної мережі — пропагандистів Талібану, зокрема російською мовою. За допомогою людей, які жили на території Російської Федерації вели пропаганду арабською мовою. Тож тут є прямий зв'язок між Талібами та Росією.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток