Зараз в ефірі:

Завершення Другої світової війни в Європі

07.05.2021
Завершення Другої світової війни в Європі

8 та 9 травня Україна, як і весь світ, вшановує День пам'яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні ми згадуємо про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловлюємо повагу всім борцям проти нацизму, вшановуємо пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.

 

 

Більшість західноєвропейських країн відзначають День перемоги в Європі переважно 8 травня, країни Британської Співдружності — 7 травня.

Як відомо, 7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Однак, на вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсгорсті підписаний ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. По своїй суті він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню — 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).

Дні пам’яті та примирення були проголошені рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року. В резолюції ООН пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати один чи обидва ці дні — 8 і 9 травня, як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни. В Україні День пам’яті та примирення встановлено згідно з Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років». Таким чином, Україна розпочала нову традицію вшанування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Між тим Росія та деякі пострадянські країни відзначають 9 травня — за московським часом.

Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. За даними Українського інституту національної пам’яті, під час війни загинули від 50 до 80 мільйонів людей. У війні брала участь 61 країна, а воєнні дії відбувалися на території 40 держав. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя.

Україна зазнала надзвичайних втрат внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн військових, підпільників і цивільних, 4-5 млн цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів українців були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 млн осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, понад 5,5 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. домогосподарств. Без даху над головою залишилося близько 10 млн українців.

День пам’яті та примирення присвячений пам’яті тих мільйонів людей, чиє життя обірвалося насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старим, — усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. Тим, хто загинув на її фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.

Офіційним символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є загальноприйнятий у світі символ відзначення пам'ятних днів Другої світової війни — квітка червоного маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого — кривавий слід від кулі.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток