Зараз в ефірі:

Збиття Іл-76 над Луганськом

13.06.2020
Збиття Іл-76 над Луганськом

У ніч на 14 червня 2014 року російські терористи збили транспортник Іл-76МД української армії. На ньому перебували 40 десантників та 9 членів екіпажу. Армійці летіли на ротацію до Луганського аеропорту.

 

 

 

 

 

Влітку 2014 року аеропорт Луганська був одним з головних стратегічних об'єктів на Луганщині. Його утримували бійці 80-ї львівської десантної бригади, однак саме летовище опинилося в оточенні сепаратистів. Десантники тримали кругову оборону, однак околиці аеропорту повністю вже не контролювали. На початку червня командування АТО вирішило збільшити кількість своїх сил там, щоб у перспективі відрізати Луганськ від російського кордону. Зробити це планувалося за рахунок сил іншого десантного підрозділу - 25-ї дніпропетровської бригади.

13 червня 2014 року на Дніпропетровському аеропорті сформували зведену парашутно-десантну роту 25-ї бригади. Перекинути її разом з бойовою технікою до Луганська планували трьома літаками Іл-76МД. Вночі 14 червня вони з десятихвилинним інтервалом вилетіли з Дніпропетровська. Перший Іл-76 зміг успішно сісти в Луганському аеропорту, його почали розвантажувати. Але другий збили під час приземлення. За даними розслідування, на висоті близько 500 метрів у літак влучила ракета переносного зенітного комплексу (ПЗРК) "Ігла". Згодом неподалік від місця катастрофи виявили дві відстріляні труби від цього комплексу (другу, як вважають експерти, пілоти змогли нейтралізувати тепловою пасткою). Також припускають, що Іл-76МД обстріляли ще й із зенітно-артилерійської установки. Від влучання літак втратив крило, загорівся та впав за п'ять кілометрів на схід від Луганська. Всі, хто перебував на його борту, загинули: це 40 десантників 25-ї бригади та дев'ять пілотів Мелітопольської бригади транспортної авіації.

Третій літак, отримавши інформацію про долю попередника, пішов на розворот і повернувся до Дніпропетровська. А перший Іл-76МД тиждень залишався в Луганському аеропорту, й лише під прикриттям негоди зміг вибратися звідти. Це був останній літак, який вилітав з Луганська. На початку вересня 2014 року сили АТО з боями вийшли з Луганського аеропорту.

Загиблих військових змогли поховати лише за місяць після трагедії: збирали рештки тіл, влада домовлялася з терористами про коридор для евакуації, в Дніпрі проводилися експертизи ДНК для ідентифікації. 

27 березня 2017 року Павлоградський міський суд Дніпропетровської області визнав винним у службовій недбалості, що призвела до загибелі льотчиків і десантників, генерал-майора Віктора Назарова й призначив йому покарання у вигляді 7 років позбавлення волі. Назаров подав апеляцію, розгляд якої триває й досі. Служба безпеки України повідомила, що має «неспростовні докази, що рішення відкрити вогонь по українському військовому літаку Іл-76 у 2014 році ухвалили в Кремлі». За даними української спецслужби, літак збили члени російського військового угруповання під назвою «Приватна військова компанія Вагнера».

Щороку українці згадують ті страшні події, коли у 2014 році, на третій тиждень активних бойових дій у зоні АТО, країна зазнала першої масової втрати серед військових. Щороку родичі загиблих військових по всій Україні, з квітами та сльозами на очах, вшановують пам'ять десантників: приїжджають на Дніпропетровське летовище, де хлопці востаннє сходили до літака, та запалюють свічки в містах, де вони виросли. У 2016 році на території військової частини, де служили бійці, встановили пам'ятник воїнам 25-ї повітряно-десантної бригади, які загинули за час проведення АТО на сході країни. Їхні імена викарбували на плитах.

Вічна слава Героям!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток