Зараз в ефірі:

Здоровий сон — запорука міцного здоров'я

19.03.2021
Здоровий сон — запорука міцного здоров'я

Здоровий сон не тільки приємне і необхідне заняття для людини, а й дуже корисне. Отже, добре виспатися це найкращий спосіб відзначити Всесвітній день сну. Адже саме уві сні організм відновлює сили і готується до нового дня.

 

 

 

 

 

Всесвітній день сну щорічно відзначають в п’ятницю напередодні весняного рівнодення. Цьогоріч свято припадає на 19 березня.

День сну відзначають з ініціативи Міжнародного комітету дня сну із 2008 року. Щороку свято має свій девіз. Перший Всесвітній день сну пройшов у 2008 році під слоганом «Спи міцно, живи бадьоро». Мета свята — нагадати людям про користь правильного і здорового сну, звернути увагу громадськості на проблеми, пов’язані зі сном, і їх медичні, освітні та соціальні аспекти. Крім того, Міжнародне товариство сну таким чином сприяє профілактиці і лікуванню розладів сну, які впливають на здоров’я і якість життя принаймні 45% населення Землі.

Для повноцінного міцного сну вчені радять не лягати спати одразу після прийому їжі, не пити каву, не вживати енергетичних та алкогольних напоїв. Засипати слід в темряві або напівтемряві, що стимулює вироблення гормону сну — мелатоніну. Щоб впоратися з безсонням, медики рекомендують зменшити важкі фізичні навантаження, боротися зі стресами, займатися спортом, більше гуляти на свіжому повітрі й дотримуватися правильного режиму дня. Краще лягати спати до 23:00, адже вкладаючись пізніше,  ви порушуєте природні біоритми, що призводить до недосипання.

За психотипами сну, люди поділяються на жайворонків та сов. Але це не повний список. Є також «голуби», здатні засинати в будь-який час і легко прокидаються теж в будь-коли. При цьому «сови» лягають досить пізно, прокидаючись ближче до обіду. Навіть при ранньому відході до сну їм важко вранці прокинутися. «Жайворонки» люблять лягати рано, але і прокидаються чи не зі сходом сонця. Вони гарно почуваються в ранішні години.

Як недосипання, так і надлишок сну можуть спровокувати серйозні захворювання.

У людей, які систематично сплять менше 7−8 годин, знижується працездатність, погіршується пам’ять і реакція, порушується обмін речовин, вони більше схильні до захворювань серцево-судинної, нервової, травної, ендокринної та репродуктивної систем у майбутньому. Тривале недосипання погіршує загальне самопочуття людини, вона стає дратівливою і замкнутою. Крім того, недостатня кількість сну може стати причиною низки психологічних захворювань, спровокувати розвиток хвороби Альцгеймера і підвищити ризик онкозахворювань.

А от надлишок сну може не тільки викликати головний біль, але й спровокувати розвиток ожиріння або підвищення рівня цукру і холестерину в крові, спричинити артеріальну гіпертензію.

Здоровий сон підвищує фізичну і розумову працездатність, запобігає передчасному старінню, а також покращує імунітет, завдяки тому, що збільшує ефективність імунних клітин, які називаються Т-клітинами.

Цікаво, що в середньому третину життя людина проводить в обіймах Морфея. Потреба уві сні зменшується з віком. Дітям необхідно спати 10−11 годин на добу, в той час, як літнім людям досить 6−7 годин.

Якщо спати по 6 годин 12 днів поспіль, то стан людини стане близьким до алкогольного сп’яніння, з’явиться нерозбірлива мова, погіршиться пам’ять і порушиться рівновага.

Приблизно через півтори години після засипання людина починає бачити сни.

12% людей здатні бачити лише чорно-білі сновидіння.

Сон життєво необхідний кожній людині. Під час нормального і здорового сну в нашому організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких нам ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту сил. Тож слід замислитися про свій режим дня і необхідність повноцінного відпочинку.

Відомий факт, що в армії не сплять, а відпочивають. Однак навіть для відпочинку будуть доречними викладенні вище рекомендації. Бережіть своє здоров’я та сон!

Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток