ЗУНР: Листопадовий чин 1918 року

ЗУНР: Листопадовий чин 1918 року

В ефірі нашої освітньої передачі Історична година згадаємо епізод Української революції 1917-21 років. Адже наближається сота річниця Листопадового чину – українського повстання в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року на землях Австро-Угорської імперії з метою встановлення влади Української Держави (згодом "Західноукраїнська Народна Республіка").

 

1918 рік – рік, коли завершується Перша світова війна. Австро-Угорщина та Німеччина зазнали поразки. Вже на той час розпалася Російська Імперія. На її території триває громадянська війна. І починає розпадатися Австро-Угорщина. Вона була досить сильною на початок війни та планували провести агресивну експансію. На кінець війни, вона агресивно розпалася на шмаття.

Головна проблема українців, що проживали на заході, поєднання в одній адміністративно-територіальній одиниці Імперії кількох народів. Власне Західноукраїнська Народна Республіка і Листопадовий чин розпочалися на території, що називалася Королівство Галичини та Володимирії з Великим князівством Краківським і князівствами Освенцима і Затору. Як випливає з цього, Галичина та Володимирія точно наші, а Освенцим і Затор — точно не наші. Ми вже бачимо, що в цій адміністративній одиниці поєднано, як мінімум два народи — поляки та українці. Був ще третій народ, який приймав активну участь у цих подіях — це євреї. Їх було дуже багато, як у Львові, так і в інших містах Галичини.

На уламках Австро-Угорської імперії постає Польська держава. Польща заявляє, що Львів входить до її території. З цим, м’яко кажучи, не погоджуються українці, які живуть у Галичині. Вони готують різноманітні дипломатичні заходи спротиву. Але однією дипломатією все не завершується. Коли українці отримують інформацію, що на початку листопада готується офіційна передача Львова полякам, частина січових стрільців вирішує збройно виступити проти цього рішення.