Зараз в ефірі:

Історична година: відповіді на питання слухачів

13.07.2018
Історична година: відповіді на питання слухачів

П’ять місяців щосереди о 10 ранку в ефірі Армія fm звучить програма «Історична година». На честь такої дати історики Василь Павлов і Юрій Гудименко відповідали на запитання наших слухачів.

Цікавить особистість Аскольда – звідки він прийшов і чи дійсно мав скандинавське походження?

Якщо розглядати будьякого історичного персонажа, опис якого нам дарує єдине джерело нашого походження «Повість минулих літ», маємо робити певну скидку на те, що опис цих подій легендолезований і стався за 300 років після того, як ці події відбулися. Після цього сторичні джерела кілька разів переписувалися і в них припускалися свідомі і несвідомі помилки. Щодо Аскольда, якого називали ще князь Аскольд, боярін, рюріков – він скоріш за все, мав дійсно скандинавське походження. Це один з польових командирів вікінгів, який у 9 столітті намагався встановити контроль над всією Європою. Насамперед, над торгівельними маршрутами. Йому, приблизно у 860 році вдалося встановити контроль над Києвом, над торгівельним шляхом, який проходив через Київ. Намагався він також контролювати його по всій довжині – від Києва до Костянтинополя і одним з перших князів, за легендою, прийняв християнство.

Стосовно битви під Прохорівкою – останнім часом з’являються дані, що не такою масштабною вона була, чи правда це?

Битва під Прохорівкою однозначно була масштабною, навіть якщо виходити лише з кількості частин, які брали в ній участь. З Радянської армії – 5 гвардійська танкова армія і 5 гвардійська армія. Ці дві армії мали нанести контрудар проти 2 танкового корпусу СС, або дати відповідь на німецький удар. Та кількість танків, які зійшлися одночасно на одній ділянці, була вражаючою. Прийнято вважати, що найбільші танкові бої Другої світової війни відбулися в трикутнику Луцьк-Рівне-Броди. В цьому трикутнику відбулося найбільше танкове бойовище – це багатоденний етап, який складався з низки боїв і низки операцій і в цілому ми про це знаємо як бойовище в трикутнику Луцьк-Рівне-Броди. Бій під Прохорівкою, або зустрічне танкове зіткнення під Прохорівкою – це одноактний бойовий епізод, але він ніс в собі велике значення, тому що, після нього німецькі війська припинили своє активне просування вперед, а радянські війська, через величезні втрати, змушені були припинити свій наступ і чекати майже місяць для того, щоб надолужити втрачене.

Що ви можете сказати про Нестора Махно? Ким він був для України?

Понад 100 років тому була зовсім інша політична ситуація. Тоді був час «ліваків»: анархістів, соціалістів, комуністів, соціалдемократів. Серед них Махно займав і займає велике місце. Але його можна порівнювати із кимось з тогочасних діячів, виключно, якщо пам’ятати, що переважна частина діячів УНР були також соціалістами.  Тоді був величезний прошарок людей, які вірили комуністами. Не зважаючи на власний героїзм, супертактичні здібності, військові здібності, він приклав величезних зусиль до того, щоб Україна, як незалежна держава, в принципі, загинула, так і народившись. Союз Махна з комуністами, з будьякими ворогами України, постійна війна Махна з діячами, які так чи інакше виступали за незалежність України, призвели до того, що він був забитий своїми союзниками, коли став непотрібний і почав нести загрозу для комуністів.

Чим займався Сірко у Парижі?

Іван Сірко у Парижи – це напівлегендарна оповідь про участь Сірка, Хмельницького, обмеженого контингенту запорізьких козаків, які брали участь у 30 річній війні на боці Франції, які відзначилися в цих подіях у 1645-1647 роках, якраз в облозі Дюнкерка і штурмі Барселони.

Від чого походить назва міста Черкаси?

Слово «черкас», «черкес» синонім слова «козак». Місто Черкаси отримало таку назву, швидше за все, через те, що навколо нього вперше компактно почали оселятися козаки і використовувати місто в своїх цілях. На території сучасних Черкас існував замок Дмитра Байди Вишневецького. Існував він навіть раніше, ніж замок на острові Мала Хортиця.

Звідки походить назва СавурМогила?

Якщо брати елемент «могила», вони походять від козацьких часів. Всі назви українських курганів: Товста Могила, Велика Могила, СавурМогила, Гайманова Могила – ведуться з козацьких часів. В цих назвах перекликаються елементи тюркські, українські.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток