Зараз в ефірі:

“Близько 900 осіб отримали протезування за державні кошти”, - заступниця Міністра у справах ветеранів Інна Драганчук

16.02.2022
“Близько 900 осіб отримали протезування за державні кошти”, - заступниця Міністра у справах ветеранів Інна Драганчук

Про медичну та психологічну реабілітацію ветеранів та співпрацю з Трастовим фондом НАТО в ефірі програми “Акцент на військо” розповіла заступниця Міністра у справах ветеранів Інна Драганчук.

 

 

 

 

 

Катерина Даценко: Які є можливості для ветеранів у медичній сфері?

Інна Драганчук: Перелік можливостей досить обмежений. Унікальна послуга для ветеранів – безоплатна психологічна допомога. Інші медпослуги регламентовані переліком Національної служби здоров'я України (далі - НСЗУ). Це - 35 пакетів, які доступні для всіх категорій громадян. Ми хочемо запропонувати нашим колегам розробити спільно з Міністерством у справах ветеранів окремий пакет, який буде стосуватися щорічного скринінгу ветеранів для кращого розуміння їх нозології.

Катерина Даценко: Тобто Ви плануєте впроваджувати щорічне безоплатне обстеження для ветеранів?

Інна Драганчук: Така перспектива є, але ми маємо певні обмеження щодо цільової категорії осіб, які також потребують спеціального спостереження. Зокрема це діти з онкологічними або орфанними захворюваннями. Тому поки що це плани і пообіцяти швидкого впровадження, на жаль, не можна.

Катерина Даценко: Яку альтернативу можуть запропонувати Міністерства у справах ветеранів та охорони здоров'я?

Інна Драганчук: Торік були введені нові діагностичні споріднені групи щодо лікування віддалених наслідків мінно-вибухових травм. Це той компроміс, якого ми дійшли з НСЗУ та Міністерством охорони здоров'я. Ми надаємо право на безкоштовне санаторно-курортне лікування. Нині щоб скористатися послугою, ветеран має пройти непростий шлях - від відвідування сімейного лікаря до комунікації з управліннями соцзахисту населення. Хочемо максимально спростити цю процедуру завдяки так званому електронному букінгу: ветерани зможуть самостійно обрати санаторій для лікування та зручний для себе час.

Катерина Даценко: Чи можуть отримати ветерани компенсацію у разі відмови від санаторно-курортного лікування?

Інна Драганчук: Компенсація порівняно з вартістю незначна. Під час санаторно-курортного лікування не використовують методи доказової медицини, тут йдеться більше про надання психологічної допомоги. Докорінно змінити систему надання послуги неможливо, проте зараз розробляється алгоритм спрощення процедури на рівні нормативно-правових актів. Ми не можемо бути суб'єктом подання цих змін, тому розробкою займаються Міністерство охорони здоров'я та Національна служба здоров'я України. Покращення надання реабілітаційних послуг дасть змогу зрозуміти, яка частина ветеранів цього справді потребує.

Катерина Даценко: Від яких відомств залежить ефективність надання послуг?

Інна Драганчук: За це відповідає низка міністерств та відомств - Мінохоронздоров'я, Мінветеранів, Мінсоцзахисту, Міноборони, МВС та СБУ. Розпорошеність реабілітаційних послуг, які надають різні заклади та установи без чіткої моделі фінансування, - а таких в Україні більше тисячі, - ускладнює процес реформування системи отримання ефективного лікування. Дуже важливо досягти злагодженості дій серед усіх учасників процесу. Потрібно також усвідомити, що неможливо відділити реабілітацію ветеранів від реабілітації інших громадян України, адже вона проводиться за однаковими протоколами, тому реформування торкнеться усіх категорій населення.

Катерина Даценко: Яку функцію в цьому процесі виконує сімейний лікар?

Інна Драганчук: Спершу потрібно звертатися до свого сімейного лікаря. Він визначає, який вид допомоги вам необхідний та спрямовує на лікування чи реабілітацію.

Катерина Даценко: Яка роль Мінветеранів у забезпеченні армійців послугами з психологічної реабілітації?

Інна Драганчук: Психологічною реабілітацією та її фінансуванням опікується Управління соцзахисту населення. Щоб отримати допомогу, потрібно мати посвідчення учасника бойових дій. Психологічна реабілітація - це комплекс розрізнених між собою заходів. Зі свого боку, Мінветеранів опікується політикою доступності цих послуг та надає можливість безпосередньої роботи з психологами.

Катерина Даценко: У яких сферах Міністерство у справах ветеранів співпрацює з НАТО?

Інна Драганчук: Маємо угоду, згідно з якою до трьохсот українських ветеранів проходять відновлення в реабілітаційному центрі в Болгарії. Програма започаткована в 2018-му, але через COVID-19 призупинена майже на 2 роки. За цей час в Болгарії покращили здоров’я 198 армійців і нині ще 102 ветерани мають таку можливість. Щоб взяти участь у програмі, на сайті Мінветеранів треба заповнити відповідну форму. Так Ви потрапляєте в реєстр осіб, які потребують реабілітації. Рішення, про її проведення ухвалює болгарська комісія.

А одним із найголовніших напрямів співпраці Альянсу з Міністерством у справах ветеранів є програма психологічної допомоги, зокрема тренінги для психологів. Піднімається також питання спортивної реабілітації. В квітні на міжнародні спортивні змагання в Нідерландах поїде українська збірна у складі 20 армійців та ветеранів.

Катерина Даценко: Яке відомство опікується питаннями протезування ветеранів?

Інна Драганчук: Це Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Представники Мінветеранів є членами експертної комісії фонду. Відповідно до нормативно-правових актів, ветерани та учасники бойових дій є першими в черзі на протезування (ортезування). Процедура постійно трансформується, стає доступнішою. До січня 2022 року близько 900 осіб отримали протезування за державні кошти. Всі послуги, які доступні ветеранам, доступні також і членам їхніх сімей. Якщо говорити про реабілітацію, то пакет звичайного громадянина ідентичний до ветеранського пакету. Відмінність тільки у наданні психологічної реабілітації.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток