Зараз в ефірі:

«Ми показуємо реальність командою репортерів на лінії фронту», — Андрій Дубчак, воєнний фоторепортер

06.11.2021
 «Ми показуємо реальність командою репортерів на лінії фронту», — Андрій Дубчак, воєнний фоторепортер

Про фотовиставку «Донбас. Лінія фронту», проєкт «Донбас фронтлайнер», а також розвиток фотомистецтва в Україні та можливості для початківців в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіли — артдиректор творчого об’єднання «Kyivphotos-Hall 2012» Валерій Лещинський та воєнний фотокореспондент Андрій Дубчак.

 

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Тож чим опікується творче об’єднання «Kyivphotos-Hall 2012», представниками якого ви є?

Валерій Лещинський: Ми в цьому об’єднанні вже близько 10 років і працюємо над розвитком української артфотографії. Ми з колегами входимо до Національної спілки фотохудожників України. Чимало проєктів вже показали глядачам, багато з них демонстровані нині і чимало — в планах. Висвітлювали і події на Майдані. Одна з останніх робіт – «Короноскоп, або щасливий квиток». Цей проєкт про події в часи коронавірусної інфекції.

Наталія Шмарко: Чи можуть військовослужбовці надсилати свої роботи і стати учасниками ваших фотовиставок?

Валерій Лещинський: Національна спілка фотохудожників України співпрацює з усіма, хто займається фототворчістю. Вони влаштовують конкурси, учасниками яких можуть стати всі охочі. Зараз триває фотоконкурс «Природа моєї країни». Файли можна надсилати в електронному вигляді, їх потім оцінюватиме компетентне журі.

Наталія Шмарко: Пане Андрію, то в чому ж особливості військової фотографії і як ви стали армійським фотографом?

Андрій Дубчак: Я більше технік і програміст, але коли почався Майдан, став першим стрімером цих подій. Під кінець Майдану я зацікавився фото, пішов навчатися в Київську школу фотографії. Потім була анексія Криму, а далі — фронт. А на що звертати увагу. Найперше треба розуміти, що це війна і ніхто тобі не гарантує безпеки. Також потрібно мати дуже хорошу фізичну, психологічну і технічну підготовку.

Наталія Шмарко: Розкажіть про ваш новий проєкт «Донбас фронтлайнер»?

Андрій Дубчак: Ідею я виношував дуже давно. Ми показуємо реальність командою репортерів, яка працює на лінії фронту. Показуємо не лише українською, а й англійською мовою. Робимо багато короткого візуального контенту, адже працюємо здебільшого для соцмереж.

Валерій Лещинський: Нині в київській бібліотеці ім. Гоголя триває виставка «Мандрувати Україною». Торік ми робили виставку в Національній спілці кінематографістів. Торік Андрій завоював золоту медаль на цьому конкурсі.

Андрій Дубчак: Це був марш УПА на Покрову. Попереду колони йшов Анатолій Фатєєв, боєць 93-ї бригади, який підірвався на міні і втратив обидві ноги. На фоні берців добробатів він іде на протезах. Дуже сильне фото. Ми працюємо не за гроші і все, що робимо, викладаємо в соцмережі.

Наталія Шмарко: Валерію, в умовах пандемії організовані вами виставки можна відвідати безпосередньо чи, можливо, онлайн?

Валерій Лещинський: У нас є майданчики — бібліотека ім. Гоголя, Національна спілка художників України, Будинок кіно та Центр сучасного мистецтва, — де ми влаштовуємо виставки з дотриманням карантинних вимог. У нас щомісяця — нові експозиції.

Наталія Шмарко: Діти та підлітки теж можуть брати участь у конкурсах, які ви влаштовуєте?

Валерій Лещинський: Учасниками можуть стати лише повнолітні фотографи. Це пов’язано з авторським правом. Але я один із модераторів сторінки у Фейсбуку під назвою «Фотоконкурс», де публікується інформація про всі фотоконкурси в Україні, не тільки про наші. Також ми проводимо майстер-класи, творчі зустрічі. Андрій під час виставки «Донбас. Лінія фронту» провів таку зустріч, де розповів про творчі процеси у бойових умовах.

Наталія Шмарко: Коли відкрилася виставка «Донбас. Лінія фронту» і де її можна побачити?

Андрій Думчак: На виставці мої роботи, Єви Фомичевої та Олени Максименко. Ми втрьох їздимо на лінію фронту. Зараз виставка переїздить і незабаром відкриється в Університеті Каразіна в Харкові. Виставлені роботи там за крайні поїздки. Ми були у 24, 10, 57-й бригаді, 503-му батальйоні морської піхоти.

Наталія Шмарко: Чи розвивається в Україні фотомистецтво загалом і воєнна фотографія зокрема?

Андрій Дубчак: На мою думку, що фоторепортерство нині недооцінене, бо великі медіа не усвідомлюють силу фотографії. Насправді платять агентства за роботу фотографів небагато і досить часто користуються фото без дозволів авторів. Вдіяти із цим щось важко.

Валерій Лещинський: Зараз є дуже багато потужних фотошкіл. Найперше Київська школа фотографії, де готують таких фахівців. З приходом цифрових технологій фотографія отримала друге дихання. Хочу розповісти про дуже цікавий проєкт, з точки зору нашої національної ідентичності, — «Тіні космічних предків». Виставку ми влаштовували торік, але ми його повторимо надалі з новими роботами. Це українське вбрання, прикраси в українській артфотографії. Також у Мистецькому арсеналі відбулась дуже цікава виставка — «30 років української фотографії»

Наталія Шмарко: Валерію, виставки ви організовуєте лише в Києві, чи також в інших містах?

Валерій Лещинський: Працювали, зокрема у Львові. Також наша колега Марина Курниш проводить цікавий фотоконкурс у Дніпрі. Роботи переможців виставлялись у столиці, а далі будуть презентовані у Львові. Щодо проєкту «Донбас. Лінія фронту», ми всі переживаємо за наших армійців, які відстоюють незалежність країни. Торік ми зробили виставку «Коли клятви підписані кров’ю», цьогоріч теж. І далі будемо пропагувати проєкт, адже це наш внесок в боротьбу за незалежність.

Наталія Шмарко: Проанонсуйте виставки, які незабаром зможуть відвідати кияни та гості міста, а може, будуть проєкти і в інших містах?

Андрій Дубчак: «13 ракурсів війни» — спільна фотовиставка 13 українських воєнкорів. Вона влаштована в галереї «Таджо», що неподалік Андріївської церкви. Тут представлені різні погляди на війну. На відкритті був і Герой України Гордійчук, посол Литви. Справді цікаво.

Валерій Лещинський: В бібліотеці Гоголя, що в Києві, відкривається фотовиставка «Мобілографія». Автор — Юрій Плесюк. Зараз можна робити фото і смартфонами, і телефонами. Це теж цікавий зріз фотографії. Також 18 листопада в артпросторі бібліотеки відбудеться виставка «Філософія Мінімалізму. У грудні в Житомирі, в Національному музеї космонавтики плануємо фотопроєкт «Сяйво Святого Миколая».

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток