23 роки Основному Закону держави

27.06.2019
23 роки Основному Закону держави

День Конституції України відзначають 28 червня. У 1996 році у цей день був прийнятий Основний Закон держави та вже 23 роки поспіль 28 червня в Україні є державним святом.

 

 

 

 

Основний Закон України був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.

З історії прийняття

Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. До речі, Саме його називають "батьком" Конституції незалежної України. А 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.

Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту — про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений.

"Є Конституція!". Саме такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції. Після безсонної ночі нардепам влаштували скромний бенкет з цукерками й шампанським.

Україна стала останньою з країн колишнього Радянського Союзу, яка прийняла нову Конституцію.Вважається, що прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина.

Сьогодення основного закону

Чинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.

Варто пам’ятати, яким важливим і непростим був для України процес впровадження власної конституції.

30 вересня 2010 року Конституційний Суд України скасував конституційну реформу 2004 року, повернувши чинність положень Основного Закону, схваленого парламентом 1996 року. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління.

21 лютого 2014 року Верховна Рада України конституційною більшістю ухвалила закон про повернення і дію Конституції 2004 року.

З 1996 року Конституція України чинна й досі, втім уже декілька разів до неї вносили правки:

• 2004 рік — ухвалення "Конституційної реформи" у Верховній Раді;

• 2010 рік — скасування Конституції 2004 року (без голосування в парламенті);

• 2014 рік — повернення до Конституції в редакції 2004 року;

• 2015 рік — внесення змін до частини децентралізації.

Також тепер у нашій Конституції закріплено "європейську ідентичність українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України". 21 лютого 2019 року, набули чинності зміни до Конституції, які закріплюють прагнення України стати членом Європейського Союзу і НАТО. Згідно з текстом закону, зміни внесли у три статті Конституції – 85-ту, 102-гу та 116-ту, а також у преамбулу та перехідні положення.

Нагадаю, Парламент ухвалив Закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та в Організації Північноатлантичного договору)» 7 лютого. За відповідне рішення проголосували 334 народних депутатів.

До речі, 28 червня — День Конституції України — є єдиним державним святом, яке закріплене в самій Конституції України. Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України.

День Конституції — не просто свято нормативного акту, а день, коли було затверджено права і свободи громадян України. Так що з гордістю відзначаємо це свято.

Ми Щиро вітаємо всіх українців із Днем Конституції! Бажаємо завжди пишатися своєю країною, та гідно захищати її свободу та незалежність.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток