Зараз в ефірі:

Де шукати підтримку ветеранам при започаткуванні власної справи?

30.12.2020
Де шукати підтримку ветеранам при започаткуванні власної справи?

В листопаді стартувала ініціатива з допомоги ветеранам у започаткуванні власної справи «Повернись і живи». Проєкт реалізується завдяки IREX та за підтримки державного департаменту США. Яку допомогу можуть отримати усі охочі в межах цієї програми, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповіли - Ірина Лоюк, керівник проєкту з підтримки ветеранського бізнесу «Повернись живим» та Денис Осмоловський, керівник консультаційного центру для ветеранів-підприємців Єдиної служби правової допомоги.

 

Нікіта Гросс: Як виникла ідея створення проєкту «Повернись і живи», коли втілили його в життя і в чому його суть?

Ірина Лоюк: Ніщо не зупинить ідею, час якої настав. Зараз багато таких ініціатив із підтримання ветеранського бізнесу. І ми починаємо розуміти, що це має бути системна взаємодія. Тому, проаналізувавши запити ветеранів, ми створили такий комплексний проєкт. Він має задовольнити потреби військовиків у консультаціях, в підтримці наставників, в державній і допомозі побратимів, які вже почали бізнес.

Нікіта Гросс: Коли виникла думка створити таку ініціативу?

Ірина Лоюк: Мабуть, ще в 2016. І це була не моя думка, а суспільства про те, що потрібно підтримувати ветеранів, які починають бізнес. Ми знаємо, як працюють ефективно «Піца ветерано» або «Регата клаб». Вони починали підтримувати ветеранів-бізнесменів, давали можливість навчатися в них. І ці окремі ідеє об’єднались в єдину систему. Зібравши їх воєдино, ми створили консультаційний центр. Структура, яка ефективно працює з підтримки підприємництва, - це система наставництва. У команди «Повернись живим» є дуже тісні відносини з благодійниками, які готові наставляти ветеранів-підприємців. Також є велика потреба в державній підтримці. На жаль, зараз немає ніяких стратегічних документів і навіть законодавством не визначено, хто такий ветеран-підприємець. Водночас на рівні регіонів вже є бюджетні програми з підтримання ветеранів. Тож можна зібрати регіональний досвід і затвердити таку підтримку на державному рівні.

Нікіта Гросс: Денисе, чи багато надходить дзвінків до консультаційного центру і про що здебільшого запитують?

Денис Осмоловський: Поки що небагато. Цікавляться ветерани можливими організаційними формами для ведення бізнесу, звертаються за податковими консультаціями, з правничих питань. Але ми ширше бачимо консультаційну допомогу. Намагаємось не тільки консультувати людей з конкретних питань, а й шукати можливості поєднання їхнього бізнесу з іншими проєктами. Тож телефонуйте нам за номером 0800-21-31-90.

Ірина Лоюк: Згідно з нашими дослідженнями, найбільша потреба ветеранів у фінансуванні. Отримати банківські кредити для стартапу складно, тож розраховують армійці більше на гранти або на допомогу з бюджету. Наприклад, у Миколаєві чудова регіональна програма надання грошової допомоги ветеранам, які розпочинають власний бізнес. Ілля Шполянський поділився цією програмою, і зараз ми її імплементуємо в 4 областях. В Стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки передбачено окремі пункти для розвитку ветеранського бізнесу. І тому ми дуже сподіваємось, що наш проєкт буде працювати в одному руслі з державою.

Нікіта Гросс: Чи змінив «ковідний» 2020 рік спрямування розвитку ветеранського бізнесу?

Ірина Лоюк: Він дуже сильно вплинув саме на ринок праці – рівень безробіття зростає. Це недобре, але економічна криза має спонукати до активних дій. Ми сподіваємось, що це підштовхне ветеранів бути активнішими, звертатись до нас і отримувати потрібну підтримку.

Денис Осмоловський: З 2015 року є пільга про ненарахування процентів, штрафів, пені для військовослужбовців, які отримують кредитування в банківських установах. Єдина служба правової допомоги співпрацює з проєктом «Повернись живим», з Національним банком і Приват банком щодо реалізації цієї пільги. І проєкт «Повернись і живи» пропонує взяти кошти у фінансовій установі не на поточні якісь потреби, а реалізувати бізнес-ідею разом з іншими військовослужбовцями, які вийшли в запас і прагнуть налагоджувати бізнес. Також зазначу, що чинний закон про статус ветеранів війни в статті 21 передбачає пільги з податку на прибуток для підприємств ветеранів війни. Там лише закладене це словосполучення «підприємства ветеранів війни», але воно не транспортоване в Податковий кодекс. Був створений такий законоєпроєкт. Сподіваємось, його підтримають у Верховній Раді. Адже дуже важливо розвивати не лише персональну зайнятість, а й кооперацію серед ветеранів, які можуть об’єднати зусилля.

 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток