Командувач тероборони: «В основу підрозділу буде покладена підготовка мотивованого населення»

Командувач тероборони: «В основу підрозділу буде покладена підготовка мотивованого населення»

Про розвиток тероборони, особливості формування бригад підрозділу та про головне завдання на навчаннях «Об’єднані зусилля-2020» говорили разом із командувачем тероборони генерал-майором Анатолієм Баргилевичем.

 

 

 

 

 

Олена Кравченко: Чому свято відзначатимемо саме в перший тиждень жовтня?

Анатолій Баргилевич: Насамперед хочу привітати всіх причетних до тероборони. Це і добровольці, які в 2014 році стали основою батальйонів тероборони, це і резервісти, і військовослужбовці, цивільні.

Була вже не одна спроба закріпити це свято законодавчо. На відомчому рівні відзначали День бійця територіальної оборони у першу неділю жовтня. Але День тероборони має ширше значення, адже справа кожного громадянина стати на захист України. Тож Президент підтримав таку ініціативу.

Олена Кравченко: Вже давно точаться розмови про необхідність вдосконалення системи тероборони. Що зроблено в цьому напрямі?

Анатолій Баргилевич: Військово-організаційні структури, створені в 2014 році, свою функцію виконали. Недоліки і переваги проаналізовані, і цей досвід ми плануємо застосувати при модернізації системи тероборони.

Після 14-го року ми прийшли до формату окремих загонів та стрілецьких батальйонів тероборони. Ці підрозділи формувалися повністю з резервістів. Тому в 2016 році було вирішено переходити до іншої моделі -  бригад тероборони в скороченому складі. Тобто ми створили бригади територіально оборони, які повинні формуватись із резервістів, але основу їх становлять кадрові офіцери.

У 2017 році ми почали відпрацювання практичних завдань безпосередньо з призовом військовозобов’язаних до цих бригад тероборони, спільно з іншими силовими структурами. Головне завдання – навчитися спільно діяти, поєднати за єдиним планом військових, цивільних і резервістів.

Олена Кравченко: За яким принципом формуються підрозділи тероборони?

Анатолій Баргилевич: Структура тероборони передбачає наявність в кожній області відповідного підрозділу військової частини територіальної оборони. І тут враховані особливості місцевості, населення, інфраструктури.

Олена Кравченко: Чи можуть цивільні особи доєднатися до підрозділів тероборони?

Анатолій Баргилевич: Звичайно, головне мотивація. Адже девіз територіальної оборони України: «Захисти свій дім — захисти Україну».

Олена Кравченко: Я так розумію, що під час навчань «Об’єднанні зусилля» головне завдання тероборонівців було — навчитись відбивати різного виду атаки ворога?

Анатолій Баргилевич: У застосуванні підрозділів тероборони є свої особливості. Це підрозділи, які виконують специфічні завдання на території певного регіону. Цьогоріч до навчань було залучено понад 7 тисяч резервістів, не враховуючи органи військового управління та інфраструктуру. І всі завдання від стратегічного рівня до тактичного ми відпрацьовували.

Олена Кравченко: Якщо ворог нападає, який алгоритм дій підрозділів тероборони?

Анатолій Баргилевич: Коли ворог вже напав, то ефективність підрозділів тероборони буде дуже низькою. Загони тероборони треба розгортати завчасно, якщо є загроза дестабілізації ситуації. Кадрові військові чи добровольці, залучені до виконання завдань, повинні бути готові протягом доби стати до виконання завдань, і мати для цього всі повноваження і мотивацію.

Олена Кравченко: Проєкт закону «Про територіальну оборону України» Верховна Рада може ухвалити у 2020 році. Які його особливості?

Анатолій Баргилевич: Завдання цього законодавчого акту — зробити тероборону дієвою. В основу буде покладена підготовка мотивованого, забезпеченого населення, яке успішно виконуватиме завдання. Решта напрямів: система управління, підготовка, забезпечення накладаються на мотивованих виконавців.

Олена Кравченко: Чи справді Польща скористалась нашим досвідом у модернізації підрозділів тероборони і створила свою модель?

Анатолій Баргилевич: Кожна країна будує свою систему. Ми маємо свій унікальний досвід, особливо починаючи з 2014 року. Ми повинні враховувати особливості функціонування нашої держави, її історію. Я вивчав досвід Естонії, Литви, Польщі в побудові систем тероборони. Думаю, найближчим часом буде презентована система тероборони України, в якій буде враховано досвід не лише інших країн, а й власний.

Олена Кравченко: Куди звертатись охочим приєднатись до підрозділів територіальної оборони?

Анатолій Баргилевич: В кожній області є військова частина і підрозділи тероборони. Тож ми всіх, хто бажає приєднатися, запрошуємо.

Олена Кравченко: Чи може людина без армійського досвіду долучитись до підрозділів тероборони?

Анатолій Баргилевич: Так. Цьогоріч десь 30% осіб, які брали участь у тренуваннях, взагалі стосунку не мали до армії. Багато хто потім підписав контракт із військовими частинами.

Олена Кравченко: Ви вже плануєте навчання на наступний рік?

Анатолій Баргилевич: Із цього місяця починається фаза планування на наступний рік. До кінця року плани будуть затверджені, бо під них має фінансування передбачатися.