Зараз в ефірі:

Координата:К — Запоріжжя

21.11.2021
Координата:К — Запоріжжя

Сьогодні наша геолокація у Запоріжжі. В програмі — цікавинки про одне із семи чудес України, 700-річний запорізький дуб та арт-алею, яка увійшла до Книги рекордів України.

 

 

 

 

 

 

Запоріжжя — ­славетне місце як з історичного погляду (згадаймо козацтво), так і щодо нових технологій, адже місто є індустріальним центром у своєму регіоні. Тому почати свій вихідний в Запоріжжі пропоную з історико-культурного комплексу «Запорізька Січ», що є частиною національного заповідника «Хортиця».

Цей туристичний об'єкт унікальний не тільки з культурного чи історичного боку, а й вирізняється оригінальною технологією будівництва, із застосуванням натуральних, екологічно чистих матеріалів.

Комплекс умовно поділяють на дві частини — Внутрішній і Зовнішній кіш. Раджу не оминати увагою такі експозиційні об'єкти: військову канцелярію; будинок кошового отамана; курені; Храм Покрови Пресвятої Богородиці; січовий майдан; пороховий льох і пушкарню; а також гончарню і корчму. Ви побачите тут також дивовижну пам'ятку – кам'яне святилище, яке було місцем поклоніння богам. Поруч із комплексом розташоване місто майстрів, де можна придбати або замовити виготовлений за індивідуальним проєктом ковальський виріб, розписану дерев'яну річ або купити вишиванку. На острові також є можливість відвідати кінний театр, де козаки демонструють свою вправність у верховій їзді та вправах із шаблями. Після виступу вам запропонують проїхатись на конях, а взимку – на санчатах. Крім того, смакуватимуть національні українські страви, які приготують вправні кухарі просто у вас на очах. Національний заповідник «Хортиця» був визнаний одним із семи чудес України.

***

Особливий предмет гордості запорожців - це 700-річний дуб, який є невід'ємною частиною історико-культурного комплексу.

Сюди протягом століть йшли мільйони паломників: серби, хорвати, хазари, половці, угорці, іранці, арамейці і багато інших народів. Хоча нині дуб неабияк усох, його розміри вражають: висота становить 36 м, діаметр крони — 43 м (проти 63 м в період «молодості»), обхват стовбура — майже 6,5 м. Дерево підтримують безліч розтяжок. Велике історичне та культурне значення цього велетня вплинуло на рішення місцевої влади побудувати цілий комплекс «700-річний Запорізький дуб», приурочивши відкриття до 10-ї річниці незалежності України у 2001 році. На території комплексу розташовані: дуб; театр козацького бою «Запорозький Спас»; каплиця на честь Покрови Пресвятої Богородиці; сувенірна крамниця. Тут також можна навчитися верхової їзди; прогулятись на конях; подивитися захопливі ігрові вистави.

За переказами, запорожці писали свій знаменитий лист турецькому султанові саме під цим дубом. До слова, вік дерева дещо неточний. Вчені припускають, що насправді дубу понад 9 століть. На користь цієї версії свідчать згадки Запорізького дуба в рукописі 10 століття нашої ери літописця Костянтина Багрянородного.

***

Гайда на прогулянку Парком трудової слави! Він є центральним і улюбленим місцем відпочинку запоріжців, адже має вдале розташування і досить велику територію. За задумом міської влади, Запоріжжя має стати містом-парком. Так з'явилась масштабна артінсталяція, яка увійшла до Книги рекордів України. Арт-алея кованих картин є символічною демонстрацією єдності всієї країни та любові до рідного краю. Вона зображає важливі для міста події.

Головною ідеєю при створенні алеї було розміщення картин як фоторамок, що дає змогу запоріжцям і гостям міста зробити пам’ятне фото в будь-якій з них. Інсталяція розповідає про історію міста. Наприклад, на картині «Запорізький дуб» зображений символ багатовікової історії і гордість міста, вже згадуваний нами 700-річний велетень. Картина «Сталевар» — данина поваги людям, які стоять біля мартена на численних металургійних заводах міста, а найвідоміший із них — «Запоріжсталь». «Весна на Зарічній вулиці» — на картині зображені ноти і слова до пісні цього улюбленого старшим поколінням фільму, знімали який в цехах металургійного заводу «Запоріжсталь». Картина «Запорожець» — зображений перший український всенародний і головний легковий автомобіль, який є символом цілої епохи. «Карта України» — на полотні зображена карта областей і стрічка з написом: «Я люблю Запоріжжя». Вона символізує єдність країни та любов до рідного краю. Розмір картин 180 см на 240 см. Їх можна використовувати як інтерактивні фоторамки. Ставши за картиною, перевтілюєшся у її героя. Відпочивальники полюбляють таку розвагу і очікують на нові інсталяції.

До вашої уваги цікаві факти про Запоріжжя:

- Саме тут зародилася перша у світі демократична буква основного закону (Конституція Пилипа Орлика), яку і понині можна вважати взірцем побудови демократичного устрою.

- Місто отримало назву через розташування за гранітними скелями на Дніпрі — порогами.

- За легендою, саме у Зміїній печері на Хортиці дівчина-змія народила Гераклу 3 синів, одного з яких звали Скіф.

- Центральний проспект Запоріжжя, Соборний, — один із найдовших у світі — 10,8 км.

- Запоріжжя має власне Ластівчине гніздо — білу альтанку над Дніпром, з якої відкривається гарний краєвид на острів Байда.

- Пам’ятник писанці є не лише у Коломиї, а й на острові Хортиця.

- ДніпроГЕС у Запоріжжі має греблю заввишки 50 м (приблизно як 15-поверховий будинок) і це єдине місто в Україні, де тролейбус їде через греблю, а одна зі станцій облаштована в її центрі.

І насамкінець, цитуючи українського письменника Петра Ребра: «Ні, ти не знаєш добре України, Якщо на Запоріжжі не бував».

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток