Мілітарна історія 30 вересня-6 жовтня

Мілітарна історія 30 вересня-6 жовтня

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Ми щопонеділка розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

30 вересня 1939 року. У Парижі створено Уряд Польщі у вигнанні. Уряду у вигнанні під час Другої світової війни підпорядковувалися збройні формування польського підпілля, що діяли в Польщі (Армія Крайова) і за кордоном. З 1940 року Уряд перебазувався в Лондон.

30 вересня 1954 року. Став до ладу перший атомний підводний човен Наутілус (США). Ядерний реактор вперше запущений 30 грудня 1954 року, а 17 січня 1955 року човен вперше відплив від пристані.

 

1 жовтня 331 року до н.е. Відбулась Битва при Гавгамелах — вирішальна битва між арміями Александра Македонського і перського царя Дарія III. Після цієї битви Перська імперія припинила своє існування. Фільм Александр, 2004.

1 вересня 1949 року. Під час громадянської війни в Китаї, лідер комуністів Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки. Сам Мао очолив уряд нової республіки. Останній імператор 1987.

1 жовтня 1985 року. Відбулась Операція Дерев'яна нога — наліт ВПС Ізраїлю на штаб-квартиру Організації звільнення Палестини (ОЗП), поблизу Тунісу. Відстань до цілі була понад 2000 км. Це сама далека операція ЦАХАЛу після операції Ентеббе в Уганді 1976 року. Удар наносили 8 винищувачів-бомбардувальників F-16 під прикриттям 8 винищувачів F-15. В результаті удару штаб-квартира знищена, загинуло близько 60 активістів ОЗП. Фільм Операція Ентеббе, 2018.

 

2 жовтня 1552 року. Взяття московськими військами Івана Грозного Казані. Внаслідок здобуття Казані та знищення Казанського ханства Московія приєднала до своїх володінь усе Середнє Поволжя, а Іван Грозний прийняв титул Царя казанського.

2 жовтня 1944 року. Почалася Битва за Аахен. Це була одна з найзапекліших битв армії США в Другій світовій війні. Битва закінчилася капітуляцією військ Вермахту. Аахен став першим містом на німецькій землі, що захопили союзники. Серіал Брати по зброї, 2001.

 

3 жовтня 1935 року. Почалася Друга італо-ефіопська війна. Це війна між Італійським королівством та Ефіопською імперією. Як підсумком, анексія Ефіопії й проголошення разом з Еритреєю та Італійським Сомалі колонії Італійська Східна Африка. Ця війна продемонструвала неспроможність Ліги Націй, членами якої були як Італія, так і Ефіопія, в урегулюванні міжнародних конфліктів. У цій війні італійськими військами широко застосовувалась заборонена хімічна зброя: іприт і фосген. Вважається передвісницею Другої світової війни.

3 жовтня 1993 року. Почалася Битва в Могадішо — бойові дії між підрозділами сил спеціальних операцій армії США в складі миротворчих сил Організації Об'єднаних Націй та бойовиками польового командира Національного Альянсу Сомалі Мохамеда Айдіда в столиці Сомалі. Підрозділи США вступили в бій з противником, що переважав і зазнали важких втрат (19 військових убитими, 2 гелікоптери збиті). Фільм Падіння Чорного Яструбу, 2001 рік.

 

4 жовтня 1942 року. Під час Другої світової війни, Червона армія залишила Запоріжжя. Почався період окупації, який тривав понад 2 роки.

4 жовтня 1993 року. Кульмінація так званого Жовтневого Путчу в Москві. В результаті протистояння з 21 вересня до 4 жовтня насильницько припинена дія в Росії радянської моделі влади. В ході протистояння загинуло близько 150 осіб і понад 400 поранені, з них 3 і 4 жовтня — 124 убитих, 348 поранених.

 

5 жовтня 1939 року. Кінець польсько-німецької війни. В бою Оперативна група Полісся оточена німецькими військами та капітулювала. Це останнє військове з'єднання, що чинило опір німцям до самого кінця.

6 жовтня 1973 року. Розпочалась війна Судного дня (IV Арабо-ізраїльська війна). Цей збройний конфлікт між Ізраїлем з однієї сторони і Єгиптом та Сирією з іншого. Закінчилася за 18 діб черговою перемогою Ізраїля.