Мілітарна історія: Друга Балканська війна, битва під Геттісбергом, незалежність США

Мілітарна історія: Друга Балканська війна, битва під Геттісбергом, незалежність США

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

29 червня

1913 року. Болгарія без попереднього оголошення напала на Сербію. Це стало початком Другої Балканської війни за розділ Македонії. За місяць Болгарія зазнала поразки й втратила всі завойовані під час Першої Балканської війни території, проте, зберегла вихід до Егейського моря.

1966 року. Під час В'єтнамської війни американські військово-повітряні сили вперше провели бомбардування двох великих міст Північного В'єтнаму Ханою та Хайфону. У цих містах американці знищили склади з пальним.

 

30 червня

1934 року. У Німеччині за наказом Адольфа Гітлера вбиті сотні та заарештовані близько тисячі соратників із загонів штурмовиків.

1941 року. В окупованому німцями Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), проголошена Українська держава та сформована її уряд — Українське Державне Правління. На чолі держави став Ярослав Стецько.

 

1 липня

1798 року. Війська Наполеона Бонапарта десантувались поблизу Олександрії, розпочавши захоплення Єгипту. Вони збиралися здійснювати подальшу експансії в Азію та ослабити Велику Британію. Попри успіхи на початковому етапі, Єгипетська кампанія закінчилася невдало.

1916 року. Під час Першої світової війни почався наступ англо-французьких військ на німецькі позиції поблизу ріки Сомма в Пікардії. Ціною життя і здоров'я майже мільйона осіб реалізувати стратегічний задум Антанти за понад три місяці боїв так і не вдалось.

 

2 липня

1853 року. Під приводом захисту православного населення російський корпус під командою генерала Михайла Горчакова форсував річку Прут і захопив Молдавію та Валахію — васальні князівства Османської імперії. Після проведення низки безуспішних переговорів у жовтні Туреччина оголосила Російській імперії війну, що увійшла в історію як Кримська.

1900 року. Відбувся перший вдалий політ дирижабля моделі LZ-1, сконструйований відставним пруським офіцером Фердинандом фон Цеппеліном. Політ 420-футової сигароподібної машини над Боденським озером тривав 17 хвилин і закінчився падінням апарату через несправності в рулі висоти.

 

3 липня

1863 року. В битві під Геттісбергом армія Півдня, очолювана генералом Лі, зазнала поразки в одному з найважливіших боїв Громадянської війни в США. Попри те, що вона не стала катастрофою для конфедератів, боєздатність Конфедерації Сполучених Штатів була підірвана остаточно і її армія вже була не в змозі вести наступальні дії.

1988 року. Фрегат Vincennes військово-морських сил США збив над Персидською затокою іранський пасажирський літак, що помилково прийняли за іранський винищувач. Це призвело до загибелі 290 пасажирів і членів екіпажу.

 

4 липня

1187 року. Поблизу Тверії у Нижній Галілеї султан Єгипту та Сирії Салах ад-Дін розбив армію Єрусалимського королівства, очолювану Гі де Лузіньяном. Втрата 20-тисячного війська ослабила гарнізони замків і міст хрестоносців. До середини вересня вони втратили більшість своїх володінь. Це стало причиною Третього хрестового походу, що почався за два роки на заклик папи Григорія VIII.

1776 року. У Філадельфії Другий континентальний конгрес ухвалив Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії. Ухвалення декларації відбувалось на тлі Війни за Незалежність 13 колоній в Північній Америці.

 

5 липня

1943 року. Почалася Курська битва — наступ німецьких військ проти Центрального та Воронезького фронтів Червоної Армії. Перемога в цій битві СРСР змінила співвідношення сил на фронті. Радянський Союз забезпечив сприятливі умови для розгортання загального стратегічного наступу по всьому фронту Радянсько-німецької війни.

1962 року. Після 132 років французького колоніального панування та 8 років збройної боротьби Алжир здобув незалежність. Лідер Національного Фронту визволення Ахмед Бен Белла став прем'єр-міністром, а наступного року його обрали президентом країни.