«Наше завдання - сформувати оборонну свідомість», - керівник військово-патріотичного спортклубу «Каскад» Юрій Пустовій

«Наше завдання - сформувати оборонну свідомість», - керівник військово-патріотичного спортклубу «Каскад» Юрій Пустовій

Чому виховання свідомого українця має починатися чи не з пелюшок, які навички можуть отримати навчанці спортивного клубу «Каскад», керівником якого є Юрій Пустовій, та загалом усе про молодіжне військово-патріотичне виховання ви дізнається з передачі «Лагідна українізація».

 

 

 

 

Марія Дацюк: Якими мають бути засади військово-патріотичного виховання молоді?

Юрій Пустовій: У широкому сенсі військово-патріотичне виховання - це підготовка молоді до захисту своєї домівки та держави загалом. До військової служби молодь повинна вже вміти користуватися зброєю та іншими засобами. Звісно, не кожен психологічно готовий взяти в руки зброю, але кожен має бути готовий допомогти іншим. Наприклад, це може бути надання першої медичної допомоги чи цивільний захист. Це все є основою обороноздатності нашої держави.

Марія Дацюк: Як відомо, все починається з дитинства. Як ви прищеплюєте пагони національної свідомості юному поколінню?

Юрій Пустовій: Формування світогляду дитини значно залежить від родинних традицій. Наприклад, мене виховували бабуся та дідусь із боку мами через співи, свята, розмови та казки. На жаль, у нас зараз російсько-українська війна, і діти на клітинному рівні всотують від батьків тривогу. Тому з ними треба говорити і все детально пояснювати.

Марія Дацюк: Окрім бабусі та дідуся, хто ще долучився до виховання вас як національно свідомого громадянина?

Юрій Пустовій: Я дитина Радянського Союзу, тоді нас пресували інформаційно та ідеологічно. Але завдяки своїм рідним я отримав твердий налаштунок, що я українець. А коли наша країна здобула незалежність, я почав більше досліджувати історію України, яку за часів Радянського Союзу нам подавали дуже фрагментарно.

Марія Дацюк: Як виникла ідея створення спортивного клубу «Каскад»?

Юрій Пустовій: Клуб ми заснували у 1997 році. Акцент робили на здоровий спосіб життя, спортивну підготовку і підготовку молоді до служби в армії. Військово-патріотичної складової було зовсім небагато. А коли я повернувся у 2015 році з АТО, ми порадились і вирішили розширити заходи з патріотичного виховання і клуб перейменувати. Відтоді ми почали організовувати табори та вишколи.

Марія Дацюк: Чому обрали саме таку назву і які сенси тут закладені?

Юрій Пустовій: Ми довго думали над назвою. Один із засновників - учасник війни в Афганістані розповів про спецгрупу «Каскад», яка займалася більш агентурною роботою і налагоджувала співпрацю з місцевими. «Каскад» - це і послідовне зростання вихованців. Як річковий струмінь, долаючи перешкоди, прокладає собі шлях, спадаючи каскадом, так і наші вихованці поступово здобувають майстерність і вчаться досягати мети.

Марія Дацюк: Які навички ваші навчанці опановують під час вишколів?

Юрій Пустовій: У нас є традиційні заходи, одноденні чи дводенні вишколи, а також вишкіл виживання. Ми його присвячуємо різним порам року. Нещодавно був зимовий. Навчаємо дітей правилам виживання у лісі та перевіряємо деякі уміння. Намагаємося теоретичні знання закріплювати на практиці. Наприклад, під час зимового тренування ми вивчали, як побудувати сніжне сховище. Діти готували їжу на вогнищі, вчилися робити з підручних засобів підігрівачі. Орієнтування, маскування тактичні навички, різнопланові тестування – все це цікаво дітям.

Марія Дацюк: Діти якого віку можуть відвідувати ваш клуб?

Юрій Пустовій: Ми беремо дітей з 5 років. Найменші наші вихованці займаються спортом, а на вишколи ми їх запрошуємо лише у супроводі батьків.

Марія Дацюк: Одним з основних пунктів виховання національно-патріотичної свідомості є культивування найкращих рис української ментальності. Які, на вашу думку, ці риси?

Юрій Пустовій: Найголовніше - це самобутність. Має бути розуміння, які наші загальнонаціональні риси як українців, яка в нас культура і чим ми відрізняємось.

Марія Дацюк: На вашу думку, якою має бути сучасна система патріотичного виховання молоді?

Юрій Пустовій: Формування української ідентичності - це наскрізний процес і має відбуватися через викладання будь-якого предмета. Треба не соромитись і брати кращі практики у громадських патріотичних об’єднань. Наше завдання не підготувати бойовиків, а сформувати оборонну свідомість і розуміння, що це твоя земля, ти українець і ти маєш захистити своє.