Отруєння Навального та реакція на це міжнародної спільноти

10.09.2020
Отруєння Навального та реакція на це міжнародної спільноти

Німеччина заявила, що в організмі російського опозиціонера Олексія Навального виявили сліди нервово-паралітичної речовини з групи Новічок. Спеціальна лабораторія Бундесверу провела токсикологічне дослідження та підтвердила наявність хімічної речовини. Як на це реагуватиме ЄС і НАТО ми розбирались в проєкті "Міжнародний огляд з Андрієм Давидовим" та Координатором напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денисом Москаликом.

 

Андрій Давидов: Чи можна порівнювати вбивство Нємцова 2015 року та отруєння Навального 2020 року?

Денис Москалик: Безумовно. Цим вже займаються політики в НАТО та Європейському Союзі. І наголошують, що є ціла низка вбивств російських політиків, які досі не розслідуванні. Це важливо враховувати при розробці відповіді на замах на Навального.

Андрій Давидов: Чи варто по політичній вазі порівнювати Нємцова та Навального?

Денис Москалик: Безумовно, можна. І тут варто говорити про значення Навального не внутрішньополітичне, а зовнішньополітичне. Саме тому така бурхлива реакція міжнародних організацій. Адже Навальний відігравав роль символу ліберальної Росії. Він, як фігура, що показує нормальність Росії, з якою можна підтримувати партнерські відносини. Саме тому втрата Навального ставить подібні відносини під загрозу.

Андрій Давидов. Чому отруєння відбулось саме зараз?

Денис Москалик: Власне кажучи, в Росії відбуваються зсуви від симулятивної демократії до відкритої диктатури. Це і переобрання Путіна президентом. Це і Конституційна реформа, обнулення термінів Путіна. Відбувається консервація диктатури.

Андрій Давидов: Отруєння відбулось на тлі протестів в Білорусі. Це якось могло бути пов'язано?

Денис Москалик: Можна говорити, що пов'язано. У звязку із загальним наступом реакції. Сенс продемонструвати певний акт терору. Залякати інших членів опозиції, що сценарій Білорусі неприпустимий. І все закінчиться погано для тих, хто долучиться до протестів.

Андрій Давидов: Чому російська влада знову використала речовину Новічок, враховуючи невдачу в Британії зі Скрипалями?

Денис Москалик: Тут не зовсім не спрацювало. Ця речовина або вбиває, або перетворює людину на інваліда. Можливо Навальний виживе, але стане не працездатним. Це ефективний засіб, щоб залякати. Це ефективна речовина для політичного терору.

Андрій Давидов: І це пов'язано з тим, що Навального кілька днів не випускали закордон?

Денис Москалик: Так, дві доби його не випускали. Найімовірніше, його врятують. Але він стане інвалідом, який не досягне ні у фізичному, ні у розумовому плані дієздатності.

Андрій Давидов: А хто зі спецслужб отруїв Навального?

Денис Москалик: Про це говорили представники ЄС. Зокрема Сандра Калнієте, євродепутат від Латвії. Найімовірніше, це була Федеративна служба безпеки.

Андрій Давидов: Кілька днів тому Лукашенко заявив, що нібито перехопив телефоні розмови між Варшавою та Берліном, де ті через отруєння Навального хочуть скомпроментувати Росію? Що це все означає?

Денис Москалик: З точки зору Лукашенка, це цілком адекватна заява. Це не означає, що заява відповідає дійсності. Це означає, що заява відповідає тому становищу, в якому опинився Лукашенко. Основною опорою його влади є інтернаціонал диктатур. Цю версію з перемовинами підтримуватимуть відверті прибічники Путіна та Лукашенка. 

Андрій Давидов: А чому навіть росіяни не сприйняли цю заяву?

Денис Москалик: Вони не хочуть ставити внутрішньополітичну ситуацію у себе в залежність від Лукашенка. Цією заявою, Лукашенко намагається прив'язати Росію до себе, щоб залишитися при владі. А Росія готова пожертвувати Лукашенком, хоч його і підтримує.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток