Адмірал Нельсон: що ви не знали про легендарного воєначальника

Адмірал Нельсон: що ви не знали про легендарного воєначальника

Ви знали, що адмірал Нельсон насправді ніколи не носив пов’язку? А Емма Гамільтон була жінкою легкої поведінки? Ні? Тоді вам саме час послухати «Особову справу» на Армії ФМ!

Національний герой Англії, великий морський воєначальник адмірал Нельсон уявляється нам у мундирі і з незмінною пов’язкою на оці. Існує навіть жарт, що вислів «поговорити з ока на око» виникло після зустрічі Нельсона з Кутузовим. Та насправді він ніколи не носив пов’язку. Натомість єдине здорове око захищав від сонця спеціальним наочником, прикріпленим до шляпи. Поранення правого ока піском і кам’яною крихтою він отримав при облозі фортеці Кальві, і майже втратив зір внаслідок цього, проте не виглядав як людина сліпа на одне око. Портрети з пов’язками на оці почали з’являтися вже після смерті Нельсона.

З частковою сліпотою Нельсона пов’язана ще одна легенда – у ході копенгагенської битви командувач британським флотом віддав сигналами Нельсону наказ про відступ. Гораціо подивився у бінокль незрячим оком і голосно сказав: я не бачу ніяких сигналів. Його флот продовжив бій і врешті переміг. Після цього в англійській мові закріпився вислів: «turning a blind eye» - тобто повернутись сліпим оком.

Ще один феєричний міф пов'язаний з тим, що тіло адмірала везли до Лондона у діжці з бренді, аби зберегти.  Моряки ніби то  потай через соломинки відпивали з цієї бочки.

Майбутнього адмірала готували до духовної кар’єри, як і одинадцятеро його братів та сестер. Нельсон мав дуже слабке здоров’я, хворів під час кожного плавання, та був зростом усього лише 165 сантиметрів. До того ж усе життя Нельсон страждав на морську хворобу. Не дивлячись на це, Гораціо отримав  чин капітана та корабель вже у 20 років.

Після індійської кампанії, коли адмірал здобув світову популярність, його завалили подарунками. Найоригінальнішим виявилась труна, зроблена з мачти французького корабля. Нельсону подарунок настільки сподобався, що він поставив труну у власній вітальні. Та не дивлячись на свою популярність, адмірал був жорстоким – масово страчував полонених, яким гарантував безпеку.

У  Нельсона було безліч романів, та одна офіційна дружина – Фанні. Вони не могли мати дітей, проте пасинок Нельсона Джошуа  врятував адміралу життя у битві на Канарських островах. Тоді Нельсон і втратив праву руку. Ампутація була дуже невдалою, і він до кінця життя страждав від фантомних болів.

Легендарна коханка Нельсона - Емма була жінкою легкої поведінки, гарною, та непомірно товстою. Емма мала прекрасні вокальні дані, її навіть запрошували співати в опері, та розмовляла вона зі скрипучим ланкаштесерським акцентом. Нельсон та Емма не наважились визнати свою доньку, названу на честь батька -  Горацією, і назвались її хрещеними батьками.

За 40 хвилин до повної перемоги у вирішальній для війни англійців з французами Трафальгарській битві, легендарний адмірал був застрелений французьким снайпером з відстані в 15 метрів. Помираючи, він встиг спитати: ми перемогли? Почувши ствердну відповідь – Нельсон пішов з життя переможцем.