Традиції святкування Зелених свят

19.06.2021
Традиції святкування Зелених свят

День Святої Трійці, Зелені свята, П’ятидесятниця — це одне з великих свят для християн. Вважається найважливішим з 12 календарних свят року і відзначається три дні. Воно є перехідним, починається через п’ятдесят днів після Великодня. Для християн східного обряду, у 2021 році Зелені свята починаються 20 червня.

 

 

 

За християнськими віруваннями, Трійцю вперше почали святкувати апостоли — учні Ісуса. У цей день, п’ятдесятий від Великодня, на них зійшов Святий Дух. Офіційним християнським святом цей день став у 381 році. Його затвердили в Константинополі на соборі всіх вірян.

На території Київської Русі святкувати таку дату почали значно пізніше, аж через 300 років після прийняття християнства. До того часу Зелені свята були періодом завершення весняного календарного циклу й початком літнього. У цей час величали дерева та всю рослинність, закликали майбутній врожай. Саме цим можна пояснити традиції озеленення осель під час свят.

Так, наші предки напередодні зеленої неділі — ретельно прибирали всю оселю. Кімнати та подвір’я прикрашали зеленими гілками. Брали гілки клену та верби, липи та акації, а також ясеня, горіха та дуба. А от осика вважається забороненою рослиною, адже за легендою на ній повісився Юда. Свіжу зелень розставляли в горщиках, прикрашали нею вікна, двері, ікони. А підлогу будинку застеляли ароматними рослинами: любистком та м’ятою, татарським зіллям тощо. До речі, традиція прикрашати зеленню дім збереглася донині.

Обов’язковий ритуал під час Зелених свят — відвідування могил померлих родичів. Їх також прикрашають зеленими гілками. А ще влаштовують на цвинтарі поминальну трапезу.

Для хлопців Зелені свята вважали раніше чудовим часом, щоби посвататись. Мовляв, шлюб буде вдалим і довгим. А в дівчат заведено на Трійцю ворожити на судженого. Також ходити в ліс збирати цілющі трави та кидати русалками сплетені з зелені вінки. Русалки нібито натомість пришлють заможних наречених.

Усім рослинам у дні святкувань приписували магічні властивості. З них робили настоянки, відвари та талісмани. Відвари та настоянки використовували для лікування, профілактики застуди, краси. А талісмани робили так: збирали та засушували трави з квітами, обкурювали мелісою, чебрецем або кропивою і клали в маленький мішечок.

На Трійцю категорично заборонено працювати, прибирати, прати, шити, робити ремонт і взагалі – займатися важкою працею. Не варто в цей день думати про погане, сваритися чи бажати комусь зла.

Не можна у цей день і порушувати спокій землі: копати землю, орати, боронувати, косити траву, колоти дрова, рубати сучки, ламати і пиляти дерева і навіть садити рослини. Інакше чекайте біди.

Вважається, що свято Трійці тісно пов'язане з міфічними істотами русалками. Так що здавна заборонялося купатися в річці, озері або морі.

У цей день близькі люди говорять один одному теплі слова, бажаючи здоров'я і благополуччя всій сім'ї.

Однією із хороших прикмет свята Трійці є дощ. Якщо на Зелені свята йде дрібний дощ, а потім одразу виходить сонце — чекайте на щедрий врожай цього року. Особливо врожай ягід, грибів та зернових.

У давнину, коли зірки сходили на небо, господині виносили на вулицю, чи ставили біля відчиненого вікна, різну випічку. Бублики, булки, коржі, печиво — усе це було частуванням для померлих родичів. А ті, натомість, мали попросити в природи принести цього року гарний врожай.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток