Зараз в ефірі:

Чому виникає почуття провини за повнокровне життя під час війни

18.09.2022
Чому виникає почуття провини за повнокровне життя під час війни

В чому різниця між здоровим егоїзмом та відстороненістю, та як не виснажитися на шляху до перемоги, в ефірі Армія FМ розповіла військова психологиня та волонтерка Тетяна Водяніна.

— Щоб допомагати іншим, найперше слід допомогти собі, — наголошує психолог. — Адже від перевтоми можуть початися соматичні збої і навіть клінічна депресія. Аби без почуття провини жити в країні, охопленій війною, та адаптуватися до ситуації, треба усвідомити, що життя триває, і проживати його ефективно в нинішніх умовах.

На думку експерта, якщо ви відчуваєте, що не можете зупинитися самі, звертайтеся до спеціалістів, щоб позбутися синдрому "відкладеного життя", коли ви собі геть нічого не дозволяєте. Адже люди в тилу мають хоча б трохи відпочивати, щоб з новими силами працювати далі.

— Один із моїх "котиків" написав: "Мала, ми тут працюємо, щоб ти там могла попити кави. Я тобі пишу, і мені здається, що я відчуваю аромат того лате, який ти п'єш, і думаю, що все буде добре". Від таких слів моє почуття провини починає згасати, — зазначила Тетяна Водяніна.

За її словами, егоїзм — притаманна будь-якій людині риса. Не треба плутати його з відстороненням. Відсторонення — це, наприклад, несприйняття того, що війна точиться вже 9 рік. А 15 хвилин в день на каву — це здоровий егоїзм.

— Коли людина злиться, що інші живуть повнокровним життям, вона фактично злиться на себе, що хоче цього ж, але не може собі дозволити, — зауважила Тетяна Водяніна. — І тут запитання: чому вона собі цього не дозволяє? У комусь нас злить те, що є в нас самих, або що ми не можемо собі дозволити. І тут важливо чесно задати собі питання. Взагалі зараз час для того, щоб задавати собі питання.

На переконання психологині, будь-хто має моральне право жити так, як йому буде комфортно, якщо це не заважає іншим. Війна зараз саме за те, щоб ми, українці, жили нормальним життям. Але дуже важливо знайти баланс: відпочивати, ходити до кав'ярні, бути красивими, але ж не пиячити вночі в комендантську годину та запускати салюти.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток