Зараз в ефірі:

Цивільно-військове співробітництво в Україні: навчання, підготовка та допомога в критичних ситуаціях

05.05.2023
Цивільно-військове співробітництво в Україні: навчання, підготовка та допомога в критичних ситуаціях

У 2014 році в ЗСУ сформували структуру цивільно-військового співробітництва за стандартами НАТО. Про основні завдання, нові виклики з початком широкомасштабного вторгнення та проєкт На щиті на Армія FM розповів начальник Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу ЗСУ полковник Володимир Лямзін.

За словами Володимира Лямзіна, від початку агресії РФ проти України цивільно-військове співробітництво стало зв'язковою ланкою між Збройними Силами, цивільним населенням та місцевими органами влади. Тоді багато піддавалися впливу російської пропаганди.

— Саме у 2014 році ми стикнулися з ризиками. Наші громадяни перекривали рух колон, своїх же військовослужбовців називали окупантами, перешкоджали їхній діяльності. Вплинули на це російські наративи і те, що на цій території майже не було військових частин. Тому й потрібно було створити таку структуру.

Хоча ЦВС потрібне і в мирний час. Оскільки треба зменшити вплив військової діяльності на цивільне населення. До цього Цивільно-військове співробітництво проводить навчання, тренування, військово-патріотичне виховання, підготовку цивільних у разі вчинення агресії, популяризують ЗСУ, допомагають у критичних ситуаціях техногенного характеру.

— Одне з наших завдань — виховання молоді і підготовка до національного спротиву. 

Є три напрями цивільно-військового співробітництва, говорить Володимир Лямзін, — налагодження і підтримання цивільно-військової взаємодії, дій наших військ та суб'єктів цивільного середовища. 

— Крім того, з кінця 2014 року ми допомагаємо командирам частин доправляти загиблих воїнів до місць їхнього остаточного поховання. А з початком широкомасштабної агресії до цього напрямку додалося питання як репатріації тіл наших полеглих оборонців із тимчасово окупованих територій, так і повернення загиблих окупантів країні-агресору. Щоб допомагати командирам частин повертати рідним тіла загиблих захисників, був розгорнутий проєкт Евакуація 200, який згодом Генштаб перейменував — На щиті.

Початок широкомасштабного вторгнення виявив тонкі моменти в діяльності структури СІМІС. 

— Почали розуміти, що ми можемо, а де не вистачає сил та засобів. Проводити аналіз допомагають й наші партнери. Нещодавно іноземні інструктори відновили навчання українських військовослужбовців за напрямком цивільно-військового співробітництва. Їхні рекомендації ми трансформуємо в наші огляди, документи. Збільшилися обсяги завдань щодо координації з надання гуманітарної допомоги цивільному населенню, вивезення тіл загиблих. 

Країни НАТО зазвичай працюють у складі контингентів на території інших країн. Тому українські фахівці ЦВС діляться своїм досвідом, як працювати зі своїми громадянами у своїй країні.

— Як працювати з людьми, мізки яких забиті російською пропагандою, їх завжди цікавило. Також їх завжди дивувало, як можна працювати і щось там відновлювати, якщо немає для цього достатніх фінансів. У нас є бажання і прагнення до перемоги над росіянами, тому у нас все виходить.

Структура цивільно-військового співробітництва у ЗСУ представлена на всіх рівнях від Генштабу до окремої військової частини.

Відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.12.2022 № 333, враховуючи вагомий ЦВС ЗС України у зміцнення обороноздатності, 5 травня (щорічно) визначено Днем відзначення фахівців цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України і цьогоріч відзначається вперше.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток