Зараз в ефірі:

Деокупація о. Зміїний — унікальна багатошарова операція українських військових

30.06.2023
Деокупація о. Зміїний — унікальна багатошарова операція українських військових

Острів Зміїний в Чорному морі має площу у близько 20 гектарів та територіально належить Одеській області. З кінця лютого 2022 року Зміїний був окупований російською армією. А вже у липні українські військові встановили на острові прапор України. Як повідомило Головне управління розвідки Міноборони, операція зі звільнення українського острова тривала близько двох місяців. Участь в ній взяли спецпідрозділи ГУР МО України, Сил спеціальних операцій, групи Альфа Служби безпеки України, Державної прикордонної служби за підтримки артилерії, Військово-Морських та Повітряних Сил ЗСУ.

24 лютого 2022 року. На світанку до острова підійшли кораблі росії. Гарнізону Зміїного поставили ультиматум — здавайтеся". Відповідь захисників на адресу «руського воєнного корабля» стала символом незламності українського війська. Після такої відповіді українців, за підтримки авіації острів атакували ракетний крейсер російського Чорноморського флоту Москва та корвет Василій Биков. Зміїний було захоплено, його інфраструктуру знищено.

13 квітня. Український ракетний комплекс Нептун уразив ракетний крейсер Москва. Той самий, що пропонував здатися захисникам острова Зміїний. 14 квітня флагманський корабель Чорноморського флоту рф затонув.

2-3 травня. У водах поблизу Зміїного ЗСУ знищили два російські катери типу Раптор. На самому острові ударний безпілотний комплекс Bayraktar ліквідував російську ППО.

7 травня. Знову в роботі Bayraktar. Уражені російський десантний катер Серна та два зенітних ракетних комплекси Тор. Тоді Генштаб ЗСУ звітував, що поблизу острова розгортаються "справжні авіаційні баталії із залученням десятків літаків".

15 червня. Оприлюднені нові супутникові знімки засвідчили облаштування російською армією фортифікаційних споруд та ППО на острові.

17 червня. Під час транспортування на Зміїний боєприпасів, озброєння та особового складу Чорноморського флоту рф Сили оборони Півдня України знищили новий, прийнятий до складу у 2017 році, російський великотоннажний буксир Василій Бех.

20 червня ЗСУ завдали масованого удару по російському гарнізону на острові, окупанти зазнали значних втрат.

22 червня. Інформація про десятки вибухів і пожежу на острові знайшла підтвердження у зведенні оперативного командування Південь: уражено ЗРК Панцир-С1 противника, його радіолокаційну станцію та автотехніку.

30 червня. Окупанти поспіхом евакуювали залишки російського гарнізону двома швидкісними катерами, це сталося після нічних ракетних ударів Відведення своїх сил з острова рф назвала "жестом доброй воли", чим викликала кепкування в українському сегменті соціальних мереж. Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний повідомив, що противник залишив острів.

1 липня. Українські БПЛА Bayraktar TB2 одним влучним ударом знищено декілька російських вантажівок та одну РСЗВ БМ-21 Град з боєкомплектом, що стояли на причалі. Залишки покинутої техніки намагались знищити й російські льотчики ударами з Су-24М та Су-30.

4 липня. Острів Зміїний повернувся під контроль України, на острів гелікоптером було доставлено Державний Прапор України. Військова операція з деокупації була завершена. Острів знову повернувся під юрисдикцію України.

7 липня. Над островом знову замайорів синьо-жовтий прапор. Вночі до острова Зміїний на підводних носіях підійшли бойові плавці 73-го морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого ССО України. За допомогою спеціального обладнання вони обстежили прибережну зону на наявність протичовнових та протидесантних мін. Інженери розчистили прохід від мінних загороджень і пасток. А державних прапорів на острові насправді встановили декілька — у різних частинах території.Також повідомляється, що коли оператори-розвідники 73-го Морського центру спеціального призначення покинули острів, росіяни нанесли по ньому ракетний удар і влучили в пірс. Командування ССО ЗСУ повідомило, що група українських воїнів у повному складі неушкодженою повернулася на базу.

Планування та керівництво операції здійснювало командування 73-го морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого ССО України. Воїни цього центру склали основну частину зведеної групи. Також до безпосередньої участі в операції були залучені інженери 59-ї окремої мотопіхотної бригади, бійці ГУР МО та 801-го окремого загону ВМС України.

11 лютого 2023 року. Вночі з двох Су-24М росіяни здійснили бомбардування безлюдного на той час острова Зміїний, скинувши чотири авіабомби.

Операція з деокупації острова мала важливе військове, інформаційне та політичне значення. У росіян це викликало великий резонанс й було сприйнято як чергова поразка, зокрема і президента путіна. Для українців о. Зміїний став справжнім місцем сили та незламності. А остання фраза в етері, що прозвучала від захисників острова Зміїного перед захопленням увійшла в історію війни та надалі призвела до шквалу народної творчості по всьому світу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток